Zamknij

Od PRL-owskiej kostki do pięknej willi. Wyjątkowy projekt polskich architektów

06.03.2019
Aktualizacja: 28.01.2020 09:56
domek kostka modernizacja
fot. Shutterstock

Domy "kostki" to hit lat 70.. Grupa architektów postanowiła przebudować jeden z nich, tworząc wyjątkowy, nowoczesny projekt. Sami zobaczcie!

Dom przypominający kostkę z Kiekrza obok Poznania to jeden z wielu przykładów popularnej architektury z lat 70.. Właścicielom zależało na tym, by nadać mu nowoczesny wygląd, dlatego jego modernizację powierzyli grupie architektów. Trzeba przyznać, że efekt zdecydowanie wart jest uwagi.

Zobacz także: Te domki były hitem w PRL-u. Teraz wyglądają jeszcze lepiej!

Polska "kostka" była bardzo popularna w okresie PRL-u. Okazuje się, że obecnie stanowią świetną bazę pod architektoniczne modernizacje. Takiego zadania podjęła się grupa polskich architektów, którzy postanowili nadać poczciwej "kostce" nowe życie.

Inwestor powierzył nam zadanie tzw. liftingu elewacji. Skupiając się głównie na tym, nie zmieniając zastanego, dobrego układu funkcjonalnego wnętrza, projekt zakłada minimalną przebudowę bryły domu. Korpus główny budynku pozostał w prostej, kubicznej formie. Zmieniona i rozbudowana została natomiast północno-wschodnia strefa wejściowa, poprzez dodanie prostej w formie ramy, stanowiącej także zadaszenie wejścia. Elewacja ta została także pozbawiona zbędnych otworów okiennych, dzięki czemu rozbudowane wejście stanowi bardzo istotny element architektoniczny całej bryły domu. Projekt zakłada wypełnienie wnęki ramy drewnem tak, aby stanowiła jedną spójną całość. Poprzez licowanie skrzydła drzwi z resztą okładziny drewnianej udało się uzyskać oczekiwany efekt. Widoczny jest pionowy element, doświetla wejścia, które przełamuje równomierną jednolitą płaszczyznę elewacji, co jest szczególnie zauważalne po zachodzie słońca, przy rozświetlonym wnętrzu. W dzień natomiast pełni funkcję doświetla strefy wejściowej. Od strony ogrodu, w nawiązaniu do elewacji frontowej, zaprojektowany został drewniany kubiczny taras - czytamy na stronie pracowni "Ktura Architekci".

Domy o formie kostki występowały w PRL-u bardzo często. Wiele osób nie widziało architektonicznego potencjału, który w nich tkwił. Bez wątpienia architekci z "Ktura Architekci" sprawili, że domek prezentuje się znacznie lepiej! Okna z przedniej fasady zostały całkowicie usunięte. Dzięki temu drewniane wejście tworzy charakterystyczną ramę i jest głównym punktem zaczepienia wzroku odwiedzających. Charakterystyczny dla budynku minimalizm znajdziemy również od strony ogrodu. To właśnie tam projektanci stworzyli drewniany taras, który sprawdzi się, jako miejsce wypoczynku. Tutaj również zostało wykorzystane brązowe drewno, które mogliśmy podziwiać z frontu.

Jak wam się podoba renowacja tego budynku?

Zobacz także: Jednoosobowy dom stworzony przez Polaka. Będziecie zachwyceni!

Zagłosuj

Jaki styl w aranżacji wnętrz lubisz najbardziej?

Liczba głosów:

To 9 najpiękniejszych zamków na świecie. Widzieliście je na żywo?