Zamknij

Nie wyrzucaj plastiku. Zmieniaj go w rzeczy, których potrzebujesz

05.04.2016 16:07
Maszyna do recyklingu
fot. www.facebook.com/DaveHakkens

Zbuduj prostą maszynę, dzięki której nie będziesz wyrzucał starych rzeczy i tym samym, kupować nowych.  

Segregowanie śmieci jest już normą. Teraz przyszedł czas na domowy recykling.

Precious Plastic to projekt Davia Hakkensa, który zakłada samodzielne skonstruowanie maszyny do utylizacji plastiku. Holenderski projektant wyszedł z założenia, że każdy człowiek może bez większego wysiłku bardziej przyczynić się do dbania o środowisko naturalne. 

Jeżeli chcielibyśmy stworzyć urządzenie, dzięki któremu pozbędziemy się z domu niepotrzebnych przedmiotów z tworzyw sztucznych, wystarczy, że wykorzystamy podstawowe narzędzia i materiały. Idea Precious Plastic opiera się na założeniu, że wszystko, co ma pomóc w dbaniu o naturę, musi być tanie i proste. Oczywiście nie tylko zbudowanie maszyny, ale i jej używanie, nie powinno być dla nikogo problemem. 

Aby uruchomić proces utylizacji, wystarczy umieścić plastik w specjalnym zasobniku. Wewnętrzna śruba maszyny ściska surowiec i pcha go do przodu. Elementy grzejne stapiają tworzywo, a w następnym etapie otrzymujemy zupełnie nowy produkt. To od nas oczywiście zależy, czy chcemy wytopić donicę, tacę, lampę czy cokolwiek innego - maszyna ma wiele możliwości.

David Hakkens jest przekonany, że lokalne centra recyklingu pozytywnie przełożą się na ilość wykorzystywanego wtórnie plastiku. Obecnie jedynie 10% tworzyw sztucznych otrzymuje drugie życie.

Maszyna do recyklingu
fot. www.facebook.com/DaveHakkens
Produkty z domowego recyklingu
fot. www.facebook.com/DaveHakkens