Zamknij

Naukowcy opatentowali nowy, niespotykany dotąd odcień niebieskiego

Martyna Kraus
29.08.2016 13:24
Nowy niebieski kolor YInMn blue
fot. twitter.com/artsylady

Co ciekawe, odkryto go przez zupełny przypadek. Jest wyjątkową mieszanką znanych kolorów.

Mas Subramanian i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Oregonie, odkryli i opatentowali nowy odcień koloru niebieskiegoYInMn blue. Jest to niespotykana dotąd, bardzo intensywna mieszanka kolorów chabrowego i indygo. Pigment został odkryty przez chemików przypadkowo. Obecnie posiada już certyfikat do użytku komercyjnego i jest używany przez lokalnych artystów, którzy stosują go w swoich najnowszych projektach. 

Sam pigment został odkryty już w 2009 roku. Naukowcy spędzili jednak kilka lat na dopracowywaniu odkrycia oraz zdobywaniu potrzebnych dokumentów i certyfikatów, aby móc zacząć go rozpowszechniać. Dzisiaj designerzy, artyści, rzeźbiarze i konserwatorzy zabytków oraz sztuki mogą wreszcie zacząć go wykorzystywać. Jego właściwości są bardzo pożądane, tym bardziej, że YInMn blue to pigment, który może swoje zastosowanie znaleźć nie tylko w sztuce, ale również w elektronice.

Pigment jest trwały, bezpieczny i łatwy w użyciu. Może także okazać się pomocny w dziedzinie wydajności energii, ponieważ odbija wyjątkowo dużą ilość promieniowania podczerwonego – powiedział Subramanian w rozmowie z News.artnet.com.

Nazwa YInMn blue pochodzi od mieszanki substancji chemicznych, które dominują w składzie pigmentu – manganu, itru i indu. Naukowcy w jednej z faz testów zmieszali te trzy substancje i podgrzali je do temperatury 1000 stopni Celsjusza. Nowy pigment powstał przypadkowo, ponieważ prowadzili oni wówczas badania nad innym wynalazkiem. Jednak ku ich zaskoczeniu, otrzymali intensywny, niespotykany dotąd pigment. Dalsze doświadczenia pokazały, że unikatowa, krystaliczna struktura związku chemicznego zapobiega jego płowieniu, nawet pod wpływem wody czy oleju kolor pozostaje tak samo intensywny.

Obecnie dostępne w przemyśle są niebieskie pigmenty takie jak pozyskiwany naturalnie kobalt, ale także jego zamienniki – ultramaryna i błękit pruski, to substancje toksyczne. YInMn blue jest więc pierwszym od 200 lat przełomowym odkryciem w tej dziedzinie. Pierwsze próbki nowego pigmentu zostały już rozesłane do wszystkich zainteresowanych. Wkrótce możemy się więc spodziewać pierwszych rezultatów jego zastosowania. 

YInMn
fot. twitter.com/mobilejazzcom