Zamknij

Najdłuższy szklany most gwarantuje widoki, które zapierają dech w piersiach

Martyna Kraus
16.08.2016 13:25
Szklany most w Chinach
fot. East News

Powstał w Chinach i cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest to jednak atrakcja wyłącznie dla osób o mocnych nerwach. 

Niegdyś drewniana konstrukcja została zastąpiona szklaną. 11 inżynierów pracowało po 12 godzin dziennie, aby z końcem lipca w Chinach otworzyć najdłuższy na świecie szklany most.

Konstrukcja znajduje się w Narodowym Parku Geologicznym Shiniuzhai w prowincji Hunan. Most położony jest na jednej ze ścian góry Tianmen, dokładnie 300 metrów nad ziemią. Ma 430 metrów długości i 1,6 metra szerokości. Imponująca budowla zaprojektowana została przez izraelskiego architekta, Haima Dotana. Wykonana jest z dwóch warstw szkła o grubości 1,5 milimetrów. Co ciekawe, to tworzywo to 25 razy grubsze niż materiał, z którego wykonane są na okna.

Wytrzyma, nawet jak pęknie

Panele wytrzymują ciężar 30 osób na raz i co ważne, nawet wtedy, kiedy są uszkodzone. Konstruktorzy, którzy do tej pory przeprowadzili ponad 100 różnych testów na wytrzymałość konstrukcji, są przekonani, że jest ona całkowicie bezpieczna. Ale i tak taka wycieczka jest jednak przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób o mocnych nerwach. Ci, którzy z przerażeniem patrzyli w dół wjeżdżając na przykład na wieżę Eiffla, powinni od razu odpuścić sobie przygodę na Tianmen.

W mediach społecznościowych krąży już sporo filmików, na których widać spanikowanych Azjatów, stawiających pierwsze kroki po szklanych panelach. Pomiędzy tymi, którzy z ogromnym uśmiechem na twarzy robią sobie ekstremalne selfie i cieszą się zapierającymi dech w piersiach widokami, są także tacy, którzy dostają nagłych ataków paniki. Nie każdy organizm jest przygotowany na takie doznania - niektórzy ludzie, a nawet zwierzęta, wchodząc na most zapierają się rękami i nogami o barierki, krzyczą, a nawet płaczą.

Zanim wybierzemy się na wycieczkę po szklanym moście warto upewnić się czy mamy stalowe nerwy. I oczywiście nie powinniśmy iść śladami niektórych Azjatów i naszego pupila zostawmy w domu. 

Zobacz widok z najdłuższego szklanego mostu