Zamknij

Na tych huśtawkach można zagrać melodię. Wystarczy się tylko dobrze rozbujać

Martyna Kraus
09.08.2016 10:29
Grające huśtawki
fot. facebook.com/Dailytouslesjours

Każda imituje dźwięk innego instrumentu. Żeby kompozycja była udana, należy zsynchronizować się z innymi uczestnikami zabawy.

Twórcze zagospodarowanie przestrzeni miejskiej staje się coraz bardziej popularne. Artyści chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców miast do kreatywnego myślenia i interesowania się sztuką. Z takiego założenia wyszła też grupa designerów Daily tous les jours, która zaprojektowała instalację The Swings: An Exercise in Musical Cooperation, która składa się z 21 huśtawek, które wyposażone są w czujniki świetlne i dźwiękowe.

Każda huśtawka imituje dźwięk innego instrumentu, a jego intensywność zależy od tego, jak mocno ktoś się buja. Cała zabawa polega na tym, aby kilka huśtawek zsynchronizować ze sobą, ponieważ wtedy będziemy mogli usłyszeć piękną, spójną melodię. Jeśli ludzie nie będą starali się zsynchronizować huśtawek, linia melodyczna będzie niedbała. Instalacja ma pokazać, że pracując w grupie, możemy osiągnąć lepsze efekty niż indywidualnie.

Współpraca rodzi się, kiedy zachowanie jednostki zależy od decyzji reszty grupy: to gra, w której, od samego początku, musisz dostosować się do zachowań innych ludzi – powiedział Luc-Alain Giraldeau, profesor z Université du Québec w Montrealu.

Instalacja jest mobilna i podróżuje po całej Ameryce Północnej. Obecnie są w San José i będą tam do wczesnej jesieni. Niestety, jest to ich ostatni przystanek. Możemy jednak liczyć, że niebawem Daily tous les jours zrobią kolejny projekt, ponieważ ich celem jest regularne tworzenie instalacji, które mają wpływać na całe miasta i otwierać umysły ich mieszkańców.

Grające huśtawki
fot. facebook.com/Dailytouslesjours
Grające huśtawki
fot. facebook.com/Dailytouslesjours
Grające huśtawki
fot. facebook.com/Dailytouslesjours