Zamknij

W Gdyni stworzono wyjątkowy mural z budkami dla ptaków. Efekt robi wrażenie!

09.11.2020 10:30
street art
fot. Shutterstock

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Ten pomysłowy projekt zachwycił Polaków!

Na jednej ze szkół podstawowych w Gdyni powstał wyjątkowy mural, na którym pojawiły się budki dla ptaków. Dzieło polskich artystek zostało stworzone w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej. Zobaczcie efekty ich pracy.

Mural z budkami dla ptaków w Gdyni

Murale nie tylko ozdabiają przestrzeń miejską, ale mogą też być pożyteczne dla środowiska. Udowodniły to niedawno 2 polskie artystki, Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszczyk, które na fasadzie Szkoły Podstawowej nr 23 przy ulicy Grottgera w Gdyni stworzyły niezwykły projekt z domkami dla ptaków. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Mural powstał na budynku szkoły, aby uczniowie mogli obserwować zachowania ptaków i już od najmłodszych lat wiedzieli, jak mogą im pomóc.

Aranżacja, poza tym, że cieszy oko, stała się idealnym schronieniem dla różnych gatunków ptaków. Jak się okazuje, projekt ten wymagał sporo pracy i przygotowań związanych z zapewnieniem ptakom jak najlepszych warunków. W tym przypadku nieoceniona okazała się pomoc ornitologów.

W ostatnich dekadach małe ptaki są w tarapatach, ich liczebność spada. Jest mniej pożywienia, znikają krzewy i stare drzewa, które dają im schronienie. Zagrażają im drapieżniki - w mieście głównie koty i psy - oraz zanieczyszczenia powietrza i powierzchni ziemi. Przygotowaliśmy dla nich bezpieczne osiedle mieszkaniowe - informują przedstawiciele stowarzyszenia Traffic Design.

Jak oceniacie projekt polskich artystek w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej?

Zobacz także: Dywany, które są hitem internetu! To prosty sposób na zmianę wystroju każdego pokoju