Zamknij

Moda na balkonowy warzywniak.

Moda na balkonowy warzywniak.
fot. COMPO

Na wiosnę coraz więcej balkonów mieni się kolorami nie tylko pięknych kwiatów, ale również efektownych, a przy tym pysznych warzyw.

Moda na balkonowe warzywniaki nie tylko nie przemija, ale staje się też elementem naszego stylu życia. I bardzo dobrze. Domowe warzywa są zdrowe, pełne smaku oraz składników odżywczych, stanowią też sposób na lekcję ekologii dla najmłodszych. Tylko jak się najlepiej zabrać do balkonowej hodowli warzyw?

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować miejsce na nasz warzywniak pod kątem nasłonecznienia. Zarówno wschodnie, zachodnie, jak i południowe balkony świetnie się nadają do hodowli najpopularniejszych warzyw. Natomiast balkony północne, gdzie dociera mało słońca, wymagają dużo więcej wprawy i nie polecamy ich początkującym ogrodnikom.

Rośliny można uprawiać w balkonowych doniczkach, jednak najlepiej będą się do tego nadawać specjalne skrzynie lub podwieszane rabaty. Dla optymalnych rezultatów uprawy warto od razu zastosować trzywarstwowe systemy, takie jak np. COMPO BIO 1-2-3.

Z czego składa się trzywarstwowy system?

Warstwa dolna czyli tzw. drenażowa to drewniane zrębki, które zapewniają odpowiedni drenaż oraz umożliwiają odpływ nadmiaru wody. Zrębki mogą być również wykorzystane jako ozdobna wyściółka wokół roślin. 100% naturalnych składników oznacza, że warstwa drenażowa COMPO BIO może być używane w uprawach ekologicznych.

Kolejna, środkowa warstwa to kompost, który znacząco zwiększa żyzność, podnosi biologiczną aktywność rabaty oraz optymalizuje gospodarkę pokarmową roślin. Środek znacząco poprawia właściwości gleby, ponieważ został wyprodukowany z przekompostowanych, zielonych części roślinnych. Kompost również jest w 100% ekologiczny.

Ostatnia, górna warstwa, to bez torfowa ziemia, która zapewnia stabilność oraz dostęp do składników pokarmowych. Zawiera wyłącznie naturalne składniki bez sztucznych dodatków, a to oznacza, że jest doskonałą ziemią dla upraw jadalnych roślin. Ziemia COMPO BIO jest wyjątkowo żyzna dzięki wysokiej zawartości humusu.

Skrzynka ustawiona? Warstwy usypane? W takim razie można rozpoczynać balkonową uprawę! Życzymy pysznych zbiorów!

https://www.compo.pl/produkty/podloza-do-sadzenia/ekologiczne