Zamknij

Miało być dumą regionu. Dziś nikt nie chce w nim mieszkać

15.04.2016 12:05
Mongolia
fot. East News

Tajemnica największego opuszczonego miasta w Chinach. Zobaczcie, jak teraz wygląda. 

"Failed Utopia" jest najnowszym projektem francuskiego fotografa Raphaela Oliviera, który odsłania tajemnice największego opuszczonego miasta w Chinach.  

Ordos to miasto o statusie prefektury miejskiej, które leży w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Jego budowę rozpoczęto w latach 90., a zakończono w 2004 roku. Miasto miało być dumą kraju, reprezentować futurystyczną i nowoczesną wizję świata oraz stać się kulturalnym i politycznym centrum regionu.

Życie szybko zweryfikowało pomysł architektów. Ceny mieszkań i wynajmu biurowców były tak kolosalne, że odstraszyły potencjalnych nabywców. Mimo, że władze miasta próbowały je zapełnić, oferując zniżki i darmowe mieszkania, obecnie żyje tam zaledwie 100 tysięcy mieszkańców. Tylko 2% wszystkich budynków jest zamieszkanych przez ludzi.

Dziś Ordos przedstawia surrealistyczny krajobraz pełen pustych ulic, opuszczonych budynków i niszczejących zabytków. Post-apokaliptyczny klimat miasta zainspirował Raphaela Oliviera do ukazania go na zdjęciach.