Zamknij

Materac dla niemowlaka - jaki wybrać?

Materac dla niemowlaka - jaki wybrać?
fot. Shutterstock

95% przyszłych rodziców nie wie jaki materac wybrać dla swojej pociechy i jak się do tego zabrać. Od czego zacząć? Co jest najważniejsze? Podpowiadamy jaki materac będzie najlepszy dla niemowlaka i jak odpowiednio przygotować łóżeczko. 

Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Materace do łóżeczka różnią się nie tylko ceną, ale i konstrukcją, tworzywem, a nawet sposobem użytkowania. Zazwyczaj rodzicom przy wyborze łóżeczka, materaca i akcesoriów towarzyszą ogromne emocje, dlatego tak ważne jest aby przed aranżacją pokoju dziecięcego rozejrzeć się jakie rodzaje materacy i dodatki są dedykowane noworodkom i niemowlętom. Dopiero wtedy można zapoznać się z ofertą producentów materacy działających na naszym rynku.

Jakie potrzeby ma niemowlę?

Niemowlę w pierwszych dniach, tygodniach, a nawet miesiącach swojego życia najwięcej czasu spędza w pozycji leżącej. Dlatego łóżeczko i  materacyk są bardzo ważne w tym okresie. Prawidłowy i zdrowy sen jest podstawą kształtowania się rozwoju całego układu nerwowego, w tym zdolności poznawczych. W czasie snu wydziela się hormon wzrostu, a także produkowane są inne substancje odpowiedzialne za powstawanie nowych komórek i układu immunologicznego. Ponadto prawidłowa higiena snu u dzieci buduje kreatywność i koncentrację, co jest niezbędne podczas przyszłej nauki w szkole. Szybkie zasypianie i brak zbyt częstych wybudzeń u małego dziecka również ma niebagatelny wpływ na jego zdrowie. Dlatego aranżacja dziecięcego pokoiku, a szczególnie łóżeczko i materac, jest tak istotnym zadaniem dla oczekujących narodzin rodziców. 

Na co zwrócić uwagę wybierając materac do łóżeczka?

 • Rozmiar – 60x120 cm to wymiary przeznaczone dla noworodków. Taki materac dla dziecka będzie pasował prawie do każdego łóżeczka i zapewni mu wystarczający komfort. Jeżeli rodzice zakupią nieco większe łóżeczko, to można również dokupić do niego materacyk o wymiarach 70x140 cm. Maksymalna wielkość, jaką zalecamy dla niemowlaka to 80x160 cm. 
 • Twardość - optymalny materac, to materac średnio-twardy. Nie może być on zbyt miękki, ponieważ może się pojawić problem przy ruchu głową dziecka. Zagrożeniem tu może być zapadanie się jej, w efekcie czego dziecko może mieć problemy z oddychaniem w trakcie snu. Odpowiednio twardy i elastyczny materacyk będzie wspierać całą sylwetkę dziecka i główkę oraz zapobiegać nieprawidłowemu wzrostowi kręgosłupa i innym wadom postawy.
 • Materiały – hipoalergiczne, antybakteryjne, przewiewne i łatwe w utrzymaniu higieny. 
 • Wkład – zdecydowanie lateks. Jest on sprężysty, odporny na zużycie, przewiewny i antyalergiczny. Doskonale podpiera ciało i główkę. Dobrym wyborem może być również poliuretanowa pianka wysokoelastyczna. 
 • Pokrowiec – najlepiej ściągany do prania, suszenia i wietrzenia. Po za tym powinien być uszyty z miękkich tkanin, tak aby był delikatny i nie podrażniał wrażliwej skóry dziecka w tym wieku. Pokrowce często są nasączane olejkami eterycznymi odstraszającymi owady, ale mogą uczulać niektóre dzieci. To ważna informacja, z którą należy się zapoznać zanim dokonamy zakupu. Dobrym rozwiązaniem jest zakup materaca z pokrowcem łagodzącym i bezpiecznym dla delikatnej skóry aloesem (zobacz: pokrowiec Aloe Vera ). Praktycznym rozwiązaniem jest także materac z pokrowcem, który nie chłonie płynów. Mowa tu o modelu  Dumbo i Dino. Zostały one wykonane z unikalnej, odpornej na plamy tkaniny. Dzięki jej mikroskopijnej trójwymiarowej strukturze powierzchni woda spływa z materaca, zabierając ze sobą brud i plamy. Zapewnia również odpowiedni przepływ powietrza i jednocześnie zabezpiecza przed wnikaniem zanieczyszczeń do materaca. 
 • Czy warto kupić ochraniacz na materac? – tak. Jest on wodoodporny dzięki czemu będzie zaporą dla różnego rodzaju płynów, zabrudzeń a nawet uszkodzeń powierzchniowych materaca. 
 • Nowy czy używany? – nowy. Stary i wysłużony materac to nie jest dobry pomysł. Po za tym może być zabrudzony od wewnątrz, mimo, że został wyczyszczony z zewnątrz.
 • Materac z gryką i kokosem? – to naturalne materiały, które sprawdzą się w łóżeczku małego dziecka. Jednak pamiętać trzeba o jego regularnym wietrzeniu, tak aby utrzymać higienę materacyka. 
 • Jakie łóżeczko do materaca? – powinno być z regulowanym poziomem, ponieważ niemowlaki szybko rosną. Jest to ważne ze względu na punkt bezpieczeństwa. To minimalna wysokość od materaca do listwy zwieńczenia szczebelków. Jednym słowem musi być na tyle wysokie, żeby dziecko nie wypadło lub nie wyszło samodzielnie z łóżeczka. Łóżeczko musi być bezpieczne, ale też i ładne - pomalowane lub oklejone postaciami z bajek lub zwierząt w wyrazistych i intensywnych kolorach, tak aby wzrok malucha miał bodźce do rozwoju. 
 • Karuzela – dobrze jest ją kupić, najlepiej kolorową i wydającą dźwięki lub z łagodnymi, spokojnymi melodiami i kołysankami. Będzie to miało wpływ na rozwój słuchu i wyobraźnię.
 • Temperatura – w pokoju dziecięcym powinna być dobra wentylacja, która  zapobiegnie przegrzaniu latem i zmarznięciu w zimie.
 • Półka do zmiany pieluch – do łóżeczka powinna być dopinana lub zawieszana specjalna półka pełniąca funkcję przewijaka. Warto też zawiesić przy szczebelkach kieszenie na czyste pieluszki, oliwkę i chusteczki nawilżane.
 • Elektroniczna niania – podsłuch w pokoiku dziecka sprawi, że będąc w innym pomieszczeniu możemy od razu zareagować, kiedy dziecko zacznie płakać.
 • Kamerka – będąc w innym pokoju, w kuchni, gdy gotujemy, mamy podgląd pokoiku dziecka. Kamerki sprawdzają się także, kiedy z dzieckiem przebywa opiekunka, a rodzice są w pracy lub na zakupach.
 • Telefony alarmowe – warto nad łóżeczkiem umieścić spis telefonów takich jak: pogotowie, pediatra, opiekunka, taxi i babcia. Sprawdzi się tu tablica korkowa.

Wybór materacyka dla maluszka nie jest kwestią gustu czy preferencji indywidualnych. Wszystkie noworodki i niemowlaki mają takie same potrzeby wynikające z ich fizjologii i biologii. Wybierając materac dla swojej pociechy wybierz ten średnio-twardy, sprężysty i wykonany z dobrych, oddychających materiałów. Dobrym rozwiązaniem będzie również materac lateksowy oraz wykonany z pianki wysokoelastycznej. Ważne, by materac do łóżeczka był też antyalergiczny. Sprawdźmy także jego rozmiar, by mieścił się w łóżeczku i nie pozostawiał luzów.