Zamknij

Mały salon z jadalnią: najciekawsze pomysły i aranżacje na wielofunkcyjne wnętrze

29.12.2020
Aktualizacja: 21.01.2021 14:33

Mały salon z jadalnią nie musi wydawać się zagracony i ciasny. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dzienny z aneksem jadalnym nawet wtedy, gdy dysponujemy bardzo małym metrażem!

Mały salon z jadalnią oraz białymi meblami
fot. Shutterstock

Jadalnia to pokój, z którego najczęściej rezygnujemy przy urządzaniu mieszkania. Mało kto może przecież pozwolić sobie na wyodrębnienie osobnego pomieszczenia tylko do spożywania posiłków. W małych mieszkaniach to kuchnia lub pokój dzienny muszą radzić sobie z tą dodatkową funkcją. Na szczęście jest wiele sposobów, które pozwalają na wyodrębnienie kącika jadalnego nawet w małym salonie. Wystarczy odrobina wyobraźni i odwaga do stosowania nietuzinkowych rozwiązań, a miejsce do spożywania posiłków będzie nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo stylowe.

Mały salon z jadalnią: gdzie ustawić stół

W małym wnętrzu nie możemy pozwolić sobie na nieprzemyślane rozwiązania aranżacyjne. Tu każdy mebel musi mieć swoje miejsce, tak by nie utrudniał korzystania z innych elementów wyposażenia czy nie blokował ciągu komunikacyjnego. Urządzanie aneksu jadalnego w niewielkim salonie musimy więc zacząć od najważniejszej kwestii: wybrania dla niego odpowiedniego miejsca. W małym pokoju dziennym stół najlepiej ustawić pod ścianą, zwłaszcza jeśli na co dzień nie potrzebujemy więcej niż czterech miejsc siedzących. W razie potrzeby mebel zawsze można przesunąć na środek pokoju, umożliwiając dostęp do każdej ze stron

Salon z kuchnią: stół jako centrum dowodzenia

Jeśli twój mały salon jest połączony z kuchnią, kącik jadalny możesz wykorzystać jako wyznaczenie granicy tych dwóch stref funkcjonalnych. Ustawienie stołu między kuchnią a salonem wyraźnie zaznaczy podział wnętrza, a przy okazji nieco osłoni stronę wypoczynkową od kuchni. Takie rozwiązanie ułatwi też przygotowywanie i serwowanie posiłków, a w dodatku umożliwi gotującemu uczestniczenie w rozmowie z domownikami lub gośćmi siedzącymi przy stole.

Aneks jadalny stanie się w ten sposób głównym elementem wnętrza, na który w pierwszej kolejności będzie padał nasz wzrok. To swoiste „centrum dowodzenia” życiem rodzinnym powinno więc łączyć stylistyką kuchnię i salon.

Zobacz także: Jak urządzić salon z kuchnią? Najciekawsze pomysły i aranżacje 

Jak wydzielić aneks jadalny w małym salonie

W dużym wnętrzu już sama przestrzeń ułatwia optyczne podzielenie pokoju na strefy funkcjonalne. Tam możemy pozwolić sobie na więcej, np. częściowe zasłonięcie jadalni ścianką albo efektownymi szklanymi drzwiami. W małym salonie ze stołem trzeba myśleć nad mniej inwazyjnymi sposobami na podkreślenie różnych funkcji pokoju. Prostym pomysłem będzie powieszenie nad stołem efektownej lampy, która nie tylko doświetli tę część pokoju podczas jedzenia, ale również stanie się istotnym elementem dekoracyjnym.

Innym prostym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dywanu: ułożony pod stołem będzie jasno komunikował, że ta część pokoju pełni inną funkcję, a przy okazji też ozdobi wnętrze.

Rozkładany stół do małego salonu z jadalnią

W małym wnętrzu każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego z brakiem przestrzeni musimy radzić sobie w nieoczywisty sposób. Jeśli często zapraszasz gości na kolację, ale na co dzień nie masz miejsca na duży stół, zdecyduj się na rozkładany model. W ten sposób dwu - lub czteroosobowy stół można w mgnieniu oka zamienić na taki, przy którym wygodnie usiądzie sześć, a nawet osiem osób. Nie zapomnij o dodatkowych krzesłach: w sklepach nie brakuje efektownych modeli, które można złożyć i schować do szafy, gdy nie są potrzebne. To dodatkowa oszczędność miejsca w pokoju.

W najmniejszych salonach można zdecydować się na składany stolik. Na co dzień ukryty w szafie albo za zasłoną, rozkładany jest tylko wtedy, gdy to potrzebne. W małym salonie z kuchnią składany stolik może być na stałe przytwierdzony do ściany i „znikać”, gdy nie jest już potrzebny. W pokoju dziennym z aneksem kuchennym rolę stołu może też pełnić zewnętrzna część blatu lub jej nadbudówka: od strony salonu dostaw do niej wysokie stołki barowe (tzw. hokery), które będą stylową ozdobą wnętrz.

Salon z jadalnią w bloku: jaki kształt stołu wybrać

Choć najczęściej nadal decydujemy się na prostokątne stoły do jadalni, to ten kształt może okazać się zbyt przytłaczający w małym wnętrzu. W salonach z kącikiem jadalnym w bloku lepszym rozwiązaniem może okazać się stół okrągły. Jego obły kształt mniej „wadzi” oczom i lepiej wtapia się we wnętrze. Taki stół też można dostawić do ściany, a w razie potrzeby przesunąć na środek pokoju, by zmieściło się przy nim więcej osób.

Kącik jadalny w małym salonie: co zamiast krzeseł?

Krzesła ustawione wokół stołu potrafią same w sobie być wielką ozdobą wnętrza, jednak równocześnie mogą je optycznie zagracić. W małym salonie warto więc wybrać lekkie modele o cienkiej ramie. Zamiast tradycyjnych krzeseł można zdecydować się też na ustawioną wzdłuż ściany ławę (jeśli stół stoi w kącie, to może ona przybrać kształt litery „L”), a w niektórych wnętrzach rolę siedziska może też pełnić parapet (jeśli jest zlokalizowany na odpowiedniej wysokości i dostatecznie szeroki). Miękkie i bardziej masywne krzesła z obiciem mogą pełnić funkcję mebli wypoczynkowych: gdy nie korzystamy z nich przy stole przesuwane są po prostu do strefy wypoczynkowej.

Mały salon ze stołem: stylowe dodatki do kącika jadalnego

Sam stół i krzesła nie sprawią, że twój aneks jadalny z miejsca stanie się stylowym elementem wnętrza. W małym kąciku ze stołem warto więc zadbać o dodatki, które dodadzą mu charakteru i odpowiedniej atmosfery. Poza wspomnianymi już dedykowanymi naszej mini jadalni elementami oświetlenia i dywanom, nie można zapominać o dekoracji ścian. Wielbiciele odważniejszych rozwiązań mogą ozdobić jedną ze ścian aneksu jadalnego tapetą w efektowny wzór albo pomalować ją na kolor różniący się o kilka tonów od pozostałych ścian.

Na ścianie, poza obrazami czy plakatami, warto też zawiesić duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń i ją rozjaśni. W kącie, jeśli pozwala na to miejsce, możesz postawić mini wózek barowy, który dodatkowo podkreśli osobną funkcję tej przestrzeni.

Zobacz także: Styl glamour z pewnością sprawdzi się w wielu wnętrzach. Zobacz, jak wykonać te proste aranżacje