Zamknij

Kuchnia z wyspą – praktyczne i modne rozwiązanie nie tylko do dużych wnętrz

28.12.2020
Aktualizacja: 21.01.2021 12:08

Kuchnia z wyspą to marzenie, które mogą spełnić nie tylko posiadacze dużych mieszkań i domów. Modna wyspa kuchenna to stylowy element wyposażenia, ale również ogromne ułatwienie w codziennej krzątaninie.

Drewniana kuchnia z wyspą z marmurowym blatem
fot. Shutterstock

Wyspa kuchenna to jeden z tych elementów wyposażenia, jakie w myślach rezerwujemy przede wszystkim dla posiadaczy dużych mieszkań i domów. I rzeczywiście, w większości przypadków kuchnia z wyspą wymaga sporego metrażu, by dobrze się prezentowała i stanowiła praktyczne ułatwienie w codziennej pracy. Posiadacze mniejszych kuchni nie muszą jednak rezygnować z marzeń o wyspie. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią wyspę kuchenną do twojego kuchni, niezależnie od wielkości powierzchni. 

Kuchnia z wyspą – dlaczego warto ją mieć?

Wyspa kuchenna to nie tylko stylowy element wyposażenia, ale przede wszystkim bardzo praktyczne rozwiązanie, którego zadaniem jest ułatwienie w korzystaniu z kuchni. Jej najbardziej podstawową funkcją jest zwiększenie przestrzeni do pracy. Stanowi ona dodatkowy blat roboczy, który możemy wykorzystać do przyrządzania i spożywania posiłków. Wyspa skraca drogę między lodówką, kuchenką i przestrzenią roboczą, stanowiąc istotny punkt w ciągu komunikacyjnym kuchni.

Zobacz także: Szelągowska pokazała metamorfozę kuchni. Internauci: "Jeden z najpiękniejszych projektów"

Wyspa kuchenna - co w niej przechowywać?

Większość wysp kuchennych, nawet tych najmniejszych, to także dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń, akcesoriów czy mniejszych sprzętów AGD. Niektóre mają tylko otwarte półki i relingi, a inne składają się z pełnowymiarowych, zamykanych szafek. To pozwala nie tylko na lepsze rozplanowanie pracy, ale również dodaje kuchni wizualnej lekkości, ukrywając stojące na blatach rzeczy.

Wyspa kuchenna - tylko z blatem czy także ze sprzętami?

W dużej kuchni wyspa może stanowić nie tylko wizualne centrum aranżacji wnętrza, ale także praktyczne „serce” tego pomieszczenia, przy którym spędzamy najwięcej czasu. W takim wypadku, poza samym blatem, warto umieścić w niej także kilka innych sprzętów. Dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie na wyspie zlewozmywaka lub płyty z palnikami. W obu przypadkach trzeba wtedy pamiętać, by pozostała część blatu była na tyle duża, aby można było odstawić na nią umyte naczynia albo gorące garnki (powinniśmy zostawić sobie min. 30 cm z obu stron).  W podstawie wyspy można za to ukryć sprzęty do zabudowy: piekarnik, zmywarkę, a nawet – jeśli możemy sobie na to pozwolić – małą lodówkę na wino lub kostkarkę do lodu. 

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie wyspy tylko jako dodatkowej przestrzeni do pracy i do jedzenia – wtedy tworzy ją sam blat z półkami lub szafką - który od strony pokoju pełni funkcję stołu.

Wyspa w kuchni otwartej na salon 

W kuchni otwartej na salon lub jadalnię, wyspa będzie pełniła funkcję naturalnej granicy między dwoma strefami funkcjonalnymi. Umożliwi też przygotowywanie posiłków i jednoczesne uczestniczenie w rozmowie albo oglądanie telewizji. Przy tym rozwiązaniu niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, okap lub wyciąg powinien być zlokalizowany nad wyspą z płytą, aby zapachy nie przechodziły do drugiej części pokoju.

Wyspa do małej kuchni 

W małej kuchni każdy centymetr jest na wagę złota, dlatego masywna, wolnostojąca wyspa raczej się tu nie sprawdzi. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być mobilna wyspa kuchenna czyli wózek z półkami, którym można dowolnie manewrować i przestawiać go tam, gdzie akurat jest najbardziej potrzebny.

Innym rozwiązaniem do niewielkiej kuchni będzie półwysep kuchenny. Tym mianem określane jest układające się w literę „L” lub „U” przedłużenie blatu, które nie stanowi osobnego mebla. Od strony kuchni półwysep może być dodatkowym (albo jedynym!) blatem roboczym, a od strony pokoju można postawić przy nim krzesła.

Zobacz także: Lubisz wzory i kolory? Z pewnością zakochasz się w stylu eklektycznym!