Zamknij

Kiedy powinno się rozebrać choinkę? Mamy do wyboru kilka terminów

04.01.2021 14:24
choinka
fot. Shutterstock

Niektórzy trzymają choinkę w domu do momentu, aż lawinowo zaczną spadać z niej igły. Inni zaś pozbywają się jej już kilka dni po świętach. Jednak prawdziwi tradycjonaliści co roku rozbierają swoje świąteczne drzewka w terminach zgodnych ze staropolskimi obyczajami. Poznajcie szczegóły.

Po świętach Bożego Narodzenia wiele osób zastanawia się, kiedy należy pozbyć się choinki. Jeśli chcemy kierować się tradycją, powinniśmy rozebrać ją w określonym czasie. Okazuje się, że do wyboru mamy kilka zwyczajowych terminów.

Kiedy powinno się rozebrać choinkę?

Miłośnicy świątecznych tradycji starają się nie przeoczyć żadnego z bożonarodzeniowych zwyczajów. Jeżeli i wy należycie do ich grona, nie zapomnijcie o tym, aby rozebrać swoje drzewka w odpowiednim czasie. Zgodnie ze staropolskimi obyczajami powinniśmy pozbyć się swoich choinek w jednym z 3 terminów. Oto one!

Najczęściej mówi się, że choinki powinno się rozbierać w dniu święta Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Jednak są jeszcze 2 inne terminy obowiązujące w tradycji chrześcijańskiej. Jednym z nich jest pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli (Niedzielę Chrztu Pańskiego). Kolejnym i zarazem ostatnim dniem, w którym pozbywamy się swoich drzewek, jest święto Matki Bożej Gromnicznej, które obchodzimy 2 lutego.

Pamiętajcie, aby nie wyrzucać żywych choinek do kosza. Lepiej zasadzić je w ogrodzie lub oddać na specjalną zbiórkę.

Zobacz, jakie trendy będę królować we wnętrzach w nadchodzącym sezonie!