Oceń
Salon to serce każdego domu, a zarazem najbardziej reprezentacyjne miejsce. Jeśli jest mały, to nie znaczy, że jego aranżacja musi być paradoksalnie wielkim problem. Wystarczy, że poznasz proste zasady jego urządzania i stworzysz wnętrze odpowiadające twoim potrzebom oraz marzeniom. Dowiedz się, jakie meble i dodatki warto wybrać i w jaki sposób je wykorzystać, aby nie zagracić cennej przestrzeni.
Jak urządzić mały salon: zasady
Przy urządzaniu niewielkiego pokoju dziennego kieruj się sprawdzonymi zasadami:
- Zastanów się, jakie meble będą niezbędne. Warto ograniczyć ich liczbę do minimum, aby nadmiernie nie zapełnić niedużego metrażu.
- Zadbaj o odpowiednią kolorystykę wnętrza. Nie stosuj ciemnych tonów. Niech ściany, obicia mebli czy zasłony będą w jasnych odcieniach. Wykorzystaj ciepłe beże, biele i szarości.
- Pomyśl o jednolitej kolorystycznie podłodze i połóż identyczną w salonie i przedpokoju bądź kuchni, jeśli jest z nią połączony. Dzięki temu wszystkie te pomieszczenia nie będą się od siebie odcinać i zachowasz spójność aranżacyjną.
- Postaw na dobrze zorganizowany system przechowywania, czyli wykorzystaj w praktyczny sposób każdy kąt. Półki, regały oraz szafki możesz ustawiać zarówno na podłodze, jak i powiesić je, aby zyskać trochę przestrzeni na podłodze.:
- Wydziel strefy: kuchenną – oddzielając ją np. od części dziennej wysokim barkiem bądź stołem z krzesłami, relaksu i wypoczynku – w której znajdą się m.in. fotele, sofa, stolik kawowy.
- Wybierz wielofunkcyjne meble, czyli takie, które możesz dopasować jednocześnie do różnych potrzeb. Wystarczy ci np.: kanapa, która w dzień będzie miejscem dla gości, a w nocy łóżkiem, stół, czyli z jednej strony miejsce rodzinnych spotkań, posiłków, a z drugiej – domowe biuro, fotel, który może być jednocześnie rozkładanym łóżkiem jednoosobowym lub schowkiem na drobniejsze przedmioty.
- Ogranicz ilość dodatków i bibelotów, aby nie przytłoczyły niedużego pomieszczenia. Postaw na kilka indywidualnych np. pamiątki z podróży, ramki ze zdjęciami.
- Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, które będzie wpływać na twoje samopoczucie i wykreuj z jego pomocą niepowtarzalną atmosferę. Wykorzystaj do tego kilka źródeł: lampę wiszącą, stojącą, kinkiety.
Wyposażenie w małym salonie, czyli jak nie zagracić przestrzeni
Nawet w niewielkim salonie trzeba znaleźć równowagę pomiędzy wolną przestrzenią a wyposażeniem. Dlatego właśnie tak ważny jest dobór mebli, które mają ci pomóc funkcjonować tu na co dzień w komfortowy sposób. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi:
- rozkładana kanapa będzie wyznacznikiem strefy wypoczynkowej w ciągu dnia, a w nocy przeistoczy się w wygodne łóżko – zobacz przykładowe sofy trzyosobowe z oferty IKEA,
- rozkładany stół wykorzystasz w zależności od swoich potrzeb, a po złożeniu zajmie niewiele miejsca,
- zamiast stołu możesz także zdecydować się na wyspę lub domowy bar – wstawione do salonu wysokie stoliki barowe zajmą niewiele miejsca, równocześnie w ten sposób oddzielisz kuchnię od reszty pomieszczenia,
- wstaw meble modułowe, których największą zaletą jest to, że możesz je ustawiać w rozmaitych konfiguracjach – w taki sposób, w jaki będziesz akurat ich potrzebował lub jeśli ci się znudzi jakiś układ, bez problemu i sprawnie go zmodyfikujesz. Raz będą mogły być narożnikiem, raz sofą itd.
Przechowywanie w małym salonie
Zanim technicznie rozwiążesz kwestię przechowywania rzeczy w małym salonie, zastanów się, czy wszystkie są ci potrzebne. To znacznie ułatwi ich rozlokowanie. W niewielkim metrażowo pomieszczeniu bezcenne okazują się liczne półki, schowki, szafki. Tworząc z nich zabudowę, zmieścisz masę gadżetów. Jeśli pokój jest bardzo długi i wąski, ustaw meble wzdłuż dłuższych ścian.
Zrób praktyczną selekcję, czyli schowaj wszystko, co jest zbędne i tylko zagraca pomieszczenie, a jednocześnie uwypuklij to, co najpiękniejsze. Postaw na kilka wyjątkowych lub cennych dla ciebie przedmiotów.
Wykorzystaj funkcjonalnie przestrzeń pod i nad meblami. Pomogą ci w tym wiklinowe kosze i ozdobne kartony, w których będziesz mógł przechowywać drobne przedmioty.
Czy wiesz, że w kameralnym salonie meble wcale nie muszą stać pod ścianą? Uruchom wyobraźnię i postaw regał na książki czy bibeloty np. za kanapą. Staną się wówczas niejako tłem dla kącika wypoczynkowego.
Jakie meble najlepiej będą się komponować z niewielką przestrzenią? Przy ich wyborze zwróć uwagę na to, aby miały niewielkie gabaryty oraz były lekkie, w miarę mobilne i wielofunkcyjne.
Postaw na jedną pojemną szafę, najlepiej taką, która będzie miała lustrzane, przesuwne drzwi. W ten sposób powiększysz też optycznie pokój.
Jeśli twój salon łączy się z sypialnią, to wówczas wstaw do niego stolik kawowy z szufladami, regały albo półki powieś na ścianach, dzięki czemu zyskasz skrawek wolnej podłogi.
W jakim stylu urządzić mały salon?
Możliwości masz wiele, jednak salon powinien być twoim wymarzonym wnętrzem. Możesz zdecydować się np. na jeden z poniższych stylów.
Mały salon w stylu skandynawskim
Jeśli w życiu kierujesz się minimalizmem, styl skandynawski będzie ci odpowiadał. Zgodnie z nim:
- na ścianach, meblach dominować będą jasne kolory, które optycznie powiększą mały pokój dzienny,
- nie może zabraknąć naturalnych materiałów, takich jak np. drewno, kamień,
- z mebli wystarczy ci: mała rozkładana kanapa w komplecie z białą lub szarą modułową szafką RTV ustawioną naprzeciwko sofy, tapicerowany puf, który będzie zarówno dodatkowym miejscem do siedzenia, jak i stolikiem kawowym,
- nie zapomnij o dodatkach: dywanie, roślinach, wazonach z kwiatami i zasłonach, które ocieplą wnętrze.
Mały salon boho
Bliżej ci do klimatu boho, który łączy w sobie inspiracje odległych kultur i krajobrazów, a zarazem
miesza się ze stylem skandynawskim? W takim razie urządzając pokój dzienny:
- wypełnij go stonowaną paletą barw i jasnym drewnem,
- wstaw małą modułową kanapę, ażurową komodę pod TV, pleciony puf oraz szary fotel,
- z dodatków wykorzystaj dywan, rośliny, wazony z kwiatami oraz poduchy.
Mały salon w stylu modernistycznym
Choć wystrój modernistyczny we wnętrzach kojarzy się jako zimny, surowy i pozbawiony detali, to jednak można go „ocieplić” przez różne subtelne elementy, najlepiej w geometrycznych wzorach. Podobnie jak styl skandynawski, lubuje się on w szarościach, które możesz wykorzystać, wprowadzając do salonu modułową kanapę w tej kolorystyce oraz dla kontrastu – czarny stolik kawowy.
Do kompletu pozostaje już tylko czarno-biały dywan do salonu i duża roślina w doniczce (zobacz również ofertę IKEA na dywany do salonu).
Mały salon w bloku w stylu industrialnym
To kolejna niezwykle modna ostatnio aranżacja. Industrializm niesie za sobą pewną pociągającą surowość, którą wyrażają:
- ceglane ściany,
- celowo postarzane meble,
- stonowane kolory,
- wyraziste elementy.
Dlatego w industrialnym salonie doskonale będzie się prezentować szara lub czarna kanapa z drewnianym stolikiem obok, o w takiej samej kolorystyce, na metalicznej podstawie. Na metalowym regale świetnie zaprezentują się książki, wiklinowe kosze, wazony, ramki na zdjęcia, rośliny w doniczkach. Na ścianach powieś obrazy lub plakaty w czarnych, białych bądź szarych ramkach.
Mały salon w stylu rustykalnym
W salonie rustykalnym obowiązkowo musi zagościć drewno – na podłodze, suficie lub ścianie. To styl nawiązujący do wiejskiej sielanki, w którym stawia się na meble wykonane z naturalnego surowca. Pokój dzienny powinien być urządzony w jasnych barwach, co dotyczy także elementów wyposażenia. Wstaw do niego stolik kawowy i komodę – zrobione z drewna, oraz kanapę modułową w łagodnych, stonowanych kolorach.
Nie zapomnij o dodatkach, a zwłaszcza oświetleniu, które dodatkowo ociepli rustykalne wnętrze. Lampka i lampa z plecionym abażurem z rattanu będą tu idealnym uzupełnieniem.
Pamiętaj, aby podczas urządzania małego salonu zachować umiar w doborze kolorów, dodatków oraz ilości mebli. Wcale w ten sposób nie ograniczysz się tylko do minimalistycznej aranżacji. Raczej chodzi tu o pewną harmonię i spójność elementów, które będą wypełniać nieduży pokój dzienny i nadawać mu wyjątkowego klimatu. Zyskasz wewnętrzny spokój i wymarzony wypoczynek w komfortowym otoczeniu.
Oceń artykuł