Zamknij

Jak uczyć najmłodszych dbania o planetę? Alior Bank zaprasza do niezwykłego świata bajek!

Jak uczyć najmłodszych dbania o planetę? Alior Bank zaprasza do niezwykłego świata bajek!
fot. Materiały prasowe

Nauczanie ekologii warto zacząć jak najwcześniej. Dziecko powinno się czuć odpowiedzialne za naszą planetę. Jak to zrobić skutecznie? Alior Bank podpowiada!

Im szybciej zaszczepimy w naszym dziecku ducha ekologii, tym lepiej. Życie w zgodzie z naturą pozwoli mu zrozumieć, jak złożony jest nasz świat. Podstawą jest przekazanie i modelowanie dobrych nawyków, dzięki temu dziecko nabierze odpowiedzialności społecznej i empatii, a wzorce przekazane mu w najmłodszych latach pozostaną z nim na całe życie.

„Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty!”, czyli mądre bajki z ekologią w tle

Ekologiczne bajki autorstwa pracowników banku Alior mają zainspirować najmłodszych do nauki poprzez zabawę. Zbiór opowiadań uczy dobrych nawyków i odpowiedzialności za naszą planetę, o którą dbałość jest również na stałe wpisana w strategię rozwoju banku. W jej ramach organizacja podejmuje szereg inicjatyw, które mają promować wśród społeczeństwa przyjazne dla środowiska postawy.
Badanie przeprowadzone przez firmę Openfield pokazuje, że aż 99 proc. przedszkolaków wie jak troszczyć się o środowisko, a 95 proc. potrafi wskazać działania, które mu szkodzą. Prawie co dziesiąty ma jednak na ten temat wiedzę wyłącznie teoretyczną, której nie potrafi połączyć z praktycznymi działaniami. Dlatego, tak ważne jest, aby już od wczesnych lat na konkretnych przykładach uczyć dzieci eko-nawyków.

„Eko-bajka” – konkurs ekologiczny

Do zadań rodzica należy pokazanie dziecku, jak należy żyć zgodnie z naturą, jedną z form, aby zmotywować rodziców był konkurs zorganizowany przez Alior Bank, który chcąc wspierać rodziców najmłodszych, do nauki ekologii zainicjował go wśród swoich pracowników. Celem było przygotowanie opowiadań o tematyce ekologicznej. Spośród przesłanych prac wyłoniono te najlepsze, a następnie wydano je w formie książeczki.

Niedawno zostałem ojcem. Napisanie bajki, w której moja córka Marcelina będzie główną bohaterką, kiełkowała we mnie od momentu pojawienia się informacji o konkursie. W końcu myśl dojrzała do tego stopnia, że zdecydowałem się podjąć rękawicę. Cały czas pamiętałem, że robię to dla kogoś najbliższego. Finałem była bajka, która zyskała najwyższe uznanie komisji konkursowej. Sam werdykt i fakt wydania książki jest dla mnie czymś niesamowitym. Najwięcej szczęścia daje jednak poczucie, że udało się tą krótką opowieść sfinalizować i że będzie to wspaniały upominek dla córki, gdy już będzie mogła ją sama przeczytać – mówi Mateusz Nowak, Lider Sekcji Obsługi Klienta w Alior Banku i autor zwycięskiej eko-bajki „Amelka – uratowana butelka”.

Więcej niż nauka

W aktualnym świecie zarówno dzieci, jak i dorośli mają ogromny wpływ na naszą planetę. Wyzwania klimatyczne, z jakim przyszło nam się mierzyć w ciągu ostatnich lat, sprawiają, że musimy wziąć odpowiedzialność za naszą planetę. Wprowadzając, chociażby małe zmiany w życiu codziennym możemy przyczynić się do dużych zmian w środowisku naturalnym. Istotną rolę w rozwijaniu świadomości ekologicznej odgrywają działania edukacyjne, które kształcą wrażliwość na otaczający nasz świat. Alior Bank jako organizacja odpowiedzialna społecznie, chce podejmować jeszcze więcej inicjatyw, które będą odpowiadać na ten problem.

Promowanie dobrych nawyków, by zadbać o ekologię ma kluczowy wpływ na życie każdego z nas – teraz, jutro, ale i w przyszłości, gdzie może będziemy już tylko wspomnieniem. Dzięki dobrym eko-nawykom możemy sprawić, że każde pokolenie będzie znało smak świeżego powietrza. Nie chciałabym żyć w czasach, gdzie byłby to rarytas. Jeśli będziemy dbali o świadomość ekologiczną od najmłodszych lat naszych dzieci i wnuków, podarujemy im coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze – silną, dziką i zdrową planetę –mówi Marta Melerowicz, Starszy Bankier Klienta w Alior Banku, autorka wyróżnionej eko-bajki „Gdy szumią drzewa”.

Eko-bajki dotykają różnych zagadnień z dziedziny ekologii. ,,Bajka o plastikowym królestwie” porusza temat niskiego poziomu recyklingu tworzyw sztucznych oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie. Najważniejszym wątkiem przedstawionym w opowiadaniu są ekologiczne zmiany, które zmieniły „Ekokrólestwo” na środowisko przyjazne dla człowieka.
Z kolei bajkę ,,Drzewo” można interpretować jako wyznanie rośliny, która daje niezbędne elementy do życia człowieka – dostarcza tlen, schronienie w upalny dzień.
„Bajka o kranie, który umiał mówić” to zwrócenie uwagi na coraz bardziej palący problem, jakim jest marnowanie wody. Główny bohater – Gustaw, po poruszającej rozmowie z kranem broni każdej kropli przed trafieniem jej do kanalizacji. Pamiętajmy, że marnowanie wody narusza równowagę ekosystemu i powoduje kurczenie się i tak już mocno ograniczonych zasobów naszej planety. Wielce prawdopodobny jest więc scenariusz jej braku.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony liczbą bajek zgłoszonych do konkursu. Spodobał mi się także pomysł, zawarcia w książce kilku zdań o autorach oraz grafik z ich wizerunkiem. To świetna pamiątka dla nas – uczestników zabawy. Największym jednak walorem wydania, jest w mojej ocenie różnorodność zawartych w nim opowieści. Każda historia została napisana w innym stylu i dotyka różnych ekologicznych problemów. Pomimo odmiennych form pisania o ekologii, wszystkie bajki prowadzą do szczęśliwego zakończenia. Głęboko wierzę, że to szczęśliwe zakończenie, zwieńczy także nasz wspólny wysiłek w trosce o planetę – mówi Piotr Morka, Starszy Specjalista ds. Audytu w Alior Banku, autor wyróżnionej eko-bajki pt. „Bajka o kranie, który umiał mówić”.

Eko-bajki już niebawem trafią do świetlic środowiskowych, wybranych szkół i przedszkoli oraz poradni zdrowia dla dzieci. Książki będą dostępne dla klientów również w oddziałach Alior Banku.

Zbiór opowiadań dostępny jest do pobrania pod poniższym linkiem:

https://www.aliorbank.pl/dam/jcr:104d5912-f84f-4a89-bab8-55d75d5dacbb/zbior-ekoopowiadan-pracownikow-alior-banku.pdf

Eco Challenge

Alior Bank podejmuje szereg inicjatyw na rzecz środowiska. W ostatnim czasie powstał Eco Challenge, który miał spełnić rolę zespołowej integracji kształtowania świadomości ekologicznej oraz promowania ochrony przyrody. Finalnie, pracownicy wspólnie posadzili 10 560 drzew i krzewów, zebrali ponad 250 worków śmieci, przekazali schroniskom 225 kg karmy dla zwierząt. W ramach rywalizacji pokonali prawie 11 500 km.