Zamknij

Gigantyczna niebiesko-czerwona kobra. To pierwszy taki wieżowiec

05.04.2016 21:56
Wieżowiec
fot. materiały prasowe

Projektant jest przekonany, że budowle w takim stylu są przyszłością architektury. Ma rację?

Co się stanie, jeżeli połączymy znajomość architektury, zamiłowanie do literatury science fiction oraz zainteresowanie tematyką dalekiego wschodu? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Vasily Klyukin, 40-letni miliarder z Rosji.

Asian Cobra Tower istnieje póki co na wizualizacjach, ale jeżeli znajdzie się inwestor, na pewno ma szansę dostać się do grona najbardziej dyskusyjnych budynków. Wieżowiec ma mieć kształt gotowej do ataku kobry - w jej "korpusie" miałyby znajdować się apartamenty i powierzchnie biurowe, a w "głowie" kluby oraz tarasy widokowe. Architekt skupił się nie tylko na bryle i jej funkcjonalności, ale też na tym, żeby budynek można było łatwo zauważyć z dalekiej odległości. Wieżowiec ma mienić się dwoma kolorami - czerwonym i niebieskim. 

Vasily Klyukin jest kontrowersyjną postacią świata architektury. Złośliwi nazywają go nawet "Donaldem Trumpem architektury". On wydaje się tym nie tylko nie przejmować, ale jest wręcz zachwycony faktem, że wywołuje swoją osobą niemałe zamieszanie. Jego zdaniem Asian Cobra Tower najlepiej będzie prezentować się w jednym z dużych miast Japonii. Zgodnie z symboliką węża, będzie kojarzony z wiecznym życiem i wiedzą. 

- Jednych ten pomysł szokuje, inni uważają go za piękny i seksowny, ale z pewnością wszyscy chcieliby zobaczyć ten budynek na własne oczy lub odwiedzić go przynajmniej raz w życiu – powiedział architekt w wywiadzie dla serwisu City Lab.

Rosyjski miliarder jest przekonany, że niebawem znajdzie się osoba, która zainwestuje w jego projekt. Jego zdaniem wieżowce takie jak Asian Cobra Tower są przyszłością architektury, a ich ilość będzie odzwierciedlała status danego miasta.