Zamknij

Forma na lato 2021 – home edition, czyli jakie sprzęty pomogą, gdy siłownie wciąż pozostają zamknięte

Forma na lato 2021 – home edition, czyli jakie sprzęty pomogą, gdy siłownie wciąż pozostają zamknięte
fot. Radio Zet

Jeżeli chcemy zawalczyć o kondycję na zbliżające się wielkimi krokami wakacje, nie ma na co czekać – powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce. Pomoże w tym odpowiednie wyposażenie. Jak urządzić domową siłownię nawet na niewielkim metrażu? Podpowiadamy.

Narodowy program szczepień postępuje, liczba zakażeń maleje, jednak obostrzenia wciąż pozostają w mocy. Przynajmniej te dotyczące siłowni. Wrócimy do nich dopiero pod koniec maja, jednak w pełnym reżimie sanitarnym i z dużymi ograniczeniami – 1 osoba na 15 m.kw. Zanosi się zatem na spore problemy z dostaniem się do obiektu, nawet kiedy będzie już otwarty.

Trening z wykorzystaniem sprzętu kojarzy się nam głównie z tym wykonywanym na siłowni, z dużymi kosztami jego zakupu, a także ze sporą ilością wolnego miejsca potrzebnego do wykonania treningu. Nie jest to do końca prawda.

Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do domowej siłowni?

Na wstępie powinniśmy przemyśleć cel treningowy i dopiero na jego podstawie dobrać sprzęt, który pomoże w jego realizacji.

Następnie musimy ustalić, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca potrzebną do jego rozłożenia i (co często ważniejsze) przechowywania. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wymiary urządzenia, ale także obliczyć, ile przestrzeni jest potrzebne, aby można było bezpiecznie i komfortowo z niego korzystać.

Jak chyba z każdą inwestycją - warto postawić na jakość i wytrzymałość. Nie warto sięgać po najtańsze sprzęty, które często są mało stabilne i niezbyt wytrzymałe w porównaniu z tymi droższymi, które posłużą dłużej.

W końcu należy zwrócić uwagę na funkcje, jakie posiada dane urządzenie. Niejednokrotnie różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi sprzętami wynikają z dodatkowych oferowanych funkcji, jak możliwość pomiaru tętna czy liczby spalonych podczas treningu kalorii.

Wiemy już jak wybrać sprzęt. Ustalmy teraz, nad którymi z nich w ogóle warto się pochylić, planując urządzenie domowej siłowni.

Kiedy dysponujemy nieco większym metrażem

Jednym z pierwszych rodzajów treningów, po które powinniśmy sięgnąć, chcąc zawalczyć o poprawę kondycji i wydolności organizmu jest trening cardio, czyli taki, który pobudza do zwiększonej pracy układ krążeniowo-oddechowy w określonej jednostce czasu. Jest on wykonywany w sposób ciągły, zaś jego intensywność nie jest bardzo wysoka - waha się pomiędzy 65% a 80% tętna maksymalnego. Warto pamiętać, że zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dla osób dorosłych uwzględniają co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut intensywnej aktywności w ciągu tygodnia. Trening cardio będzie tu świetnym rozwiązaniem.

Co ważne, osoby, które są w stanie wygospodarować odpowiednią ilość miejsca, aby kupić maszyny do treningu cardio, z powodzeniem mogą wykonywać ten trening bez wychodzenia z domu. Do tego rodzaju treningu najlepiej sprawdzą się bieżnia, orbitrek, rowerek stacjonarny lub ergometr wioślarski. Dobrze sprawdzi się tu również zwykła skakanka. Z kolei pasjonaci sportów walki mogą wykorzystać worek bokserski.

Kiedy metraż jest nieco mniejszy

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na ustawienie w salonie bieżni czy orbitreka. Czy to jednak powód, by zrezygnować z ćwiczeń? Absolutnie nie. Prześledźmy, co sprawdzi się w takim przypadku.

Maty do ćwiczeń – absolutna podstawa. Nie oszukujmy się, są niemal niezbędne do treningu domowego. Zapewniają wygodę, amortyzację i stabilizację (niwelują poślizgi) podczas ćwiczeń wymagających położenia się na podłodze czy podczas wykonywania podporów.

Gumy treningowe – ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Można z ich pomocą trenować niemal każdą partię mięśniową, a wybór odpowiedniego oporu gumy daje możliwość progresu. Idealnie sprawdzą się jako element rozgrzewki, mobilizacji czy w treningu właściwym jako obciążenie. Do ich niezaprzeczalnych atutów należą łatwość przechowywania oraz niska cena.

Pamiętajmy, że do wyboru mamy dwa rodzaje gum: power band (duże pętle o dużej rozciągliwości) oraz mini band (niewielkie pętle o znacznie mniejszej rozciągliwości). Dodatkowo na początku warto zainwestować w przynajmniej 3 gumy o różnym oporze i rozpocząć swoją przygodę z gumami od tych o najmniejszym oporze.

Hantle - pozwolą nie tylko na utrzymanie sprawności, ale i rozbudowę mięśni czy redukcję tkanki tłuszczowej.W skrócie: ćwiczeniaz hantlami pozwolą na wszechstronną pracę nad całym ciałem.

Aby dobrać właściwy sprzęt, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę indywidualne możliwości. Nie musimy (a wręcz nie powinniśmy) kupować 100 kg obciążenia, jeśli to dopiero początek naszej przygody z hantlami. Najlepszym wyborem jest zakup dwóch małych gryfów z możliwością regulacji obciążenia.

Kettlebell – czyli odważniki kulowe. To uniwersalny sprzęt treningowy, który pozwala na wykonanie wielu ćwiczeń stricte siłowych, dynamicznych, a przy użyciu niewielkiego obciążenia można wykonać również ćwiczenia aerobowe. Z pomocą kettlebell możliwe są wykonanie treningu całego ciała oraz praca nad koordynacją i wytrzymałością.

W początkowych treningach z pewnością wystarczą obciążenia rzędu 4/8/12 kg. Z czasem, czyli wraz ze wzrostem naszych umiejętności i siły, warto zaopatrzyć się w kolejne odważniki o większym ciężarze, dzięki którym można urozmaicić trening i poprawić swoje wyniki.

Taśmy TRX – to specjalne pasy, które pozwalają nam na trening z obciążeniem własnego ciała. Z ich użyciem można wykonać np. trening funkcjonalny, siłowy czy rehabilitacyjny. To idealny sport dla osób, które nie chcą obciążać kręgosłupa oraz stawów. Dzięki temu, że ćwicząc musimy się skupiać na napinaniu mięśni i utrzymywaniu równowagi, wzmacniamy nasze mięśnie, rozbudowujemy je oraz trenujemy koordynację.

Tak, to wszystko kosztuje nieco więcej niż karnet na siłownię…

… jednak dzięki własnej, domowej siłowni możemy ćwiczyć w każdym, dogodnym dla nas momencie. Nie tracimy czasu na dojazdy na siłownię. Nie narażamy się na zakażenie w tym ciężkim, pandemicznym czasie. Plusów jest całkiem sporo. Znamy też sposób, by nawet po zakupieniu całego sprzętu zostało całkiem sporo na plusie w naszym portfelu!

Wystarczy wziąć udział w nowej edycji Multiloterii! Już teraz do wygrania 150 000 zł. Wejdziecie do gry wysyłając SMS pod nr 7223 (2,46 z VAT) o treści MULTI lub zgłaszając się online. Korzystając z tej ostatniej opcji, czekają atrakcyjne bonusy, które umożliwią zwiększenie szans w losowaniu finałowym!

Każdy, kto zgłosi swój udział w zabawie, ma szansę wygrać także samochód. W Wielkim Finale tej edycji czeka nowa Toyota Aygo.

Multiloteria to zabawa organizowana przez spółkę Euroloterie, doświadczoną firmę specjalizującą się w organizacji konkursów i loterii. Aktualnie trwająca edycja zabawy potrwa do 25 czerwca 2021 roku.

Finałów słuchajcie na antenie Radia ZET!