Zamknij

Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne? Kilka sprawdzonych sposobów!

01.06.2020 11:47
Czyszczenie żelazka
fot. Shutterstock

Przypalone żelazko nie tylko nie spełnia swojej funkcji, ale dodatkowo zostawia na ubraniach ślad. Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne?

Żelazka ceramiczne z pozoru są trwałe i nie do zdarcia, jednak zdarza się je nam przypalić. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak dbać o takie żelazko, żeby nie zepsuć jego powierzchni oraz żeby służyło nam przez lata.

Podpowiadamy, jak skutecznie i nieinwazyjnie wyczyścić ceramiczną powłokę żelazka!

Jak wyczyścić żelazko ceramiczne - sprawdzone porady

Na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych do dbania o żelazka ceramiczne. Powstało wiele preparatów, które pomogą nam usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia i będą niezwykle skuteczne w przypadku, gdy żelazko ceramiczne się przypali.

Warto wiedzieć, że wcale nie musisz korzystać z chemii. Istnieje wiele skutecznych, domowych sposobów na pozbycie się przypaleń z żelazka.

Skuteczna w walce z przepaleniami będzie niezawodna soda oczyszczona, ale też płyn do mycia naczyń i ocet.

Zobacz także: Domowy płyn do szyb – jak go przygotować?

Czym wyczyścić żelazko ceramiczne? Domowe sposoby

Jak już wspomnieliśmy - na przypalenia pomoże soda oczyszczona, a tak właściwie to przygotowana z niej pasta na bazie wody.

Żelazko zawsze czyść, gdy jest wyłączone z prądu! To bardzo ważne!

  • pasta z sody oczyszczonej - wystarczy w wodzie rozpuścić kilka łyżek sody oczyszczonej. Następnie rozgrzej żelazko, odłącz je z prądu i poczekaj aż troszeczkę ostygnie. Na ciepłe żelazko ostrożnie nałóż pastę z sody oczyszczonej i pozostaw na chwilę. Następnie przetrzyj z zabrudzeń i zetrzyj pastę ręcznikiem papierowym.
  • sok z cytryny na przebarwienia na żelazku ceramicznym - czasami żelazko nie przypali się mocno, a na ceramice pojawią się nieestetyczne przebarwienia. Takie żelazko wystarczy wyszorować ściereczką namoczoną wcześniej w wodzie z cytryną.
  • woda z octem do czyszczenia żelazka ceramicznego - w przypadku większości zabrudzeń sprawdzi się woda z octem. Wystarczy do wody wlać odrobinę octu, następnie namoczyć w niej ściereczkę. Potem przetrzyj powłokę ceramiczną ściereczką. Ocet jest niezawodny w walce z zabrudzeniami oraz przypaleniem.
  • płyn do mycia naczyń na żelazko ceramiczne - w przypadku niewielkich zabrudzeń powinien się również sprawdzić płyn do mycia naczyń. Wystarczy nasączyć nim ścierkę, nasączyć wodą  i przetrzeć.

Zobacz także: Jak wyczyścić patelnię od spodu? Domowe sposoby, które zawsze się sprawdzają!