Zamknij

Nie wyrzucaj łupin cebuli. To zaskakujące, do czego jeszcze mogą ci się przydać

11.11.2022 16:00

Co zrobić z łupinami cebuli? Okazuje się, że kryją w sobie wiele cennych właściwości, które warto wykorzystać w swoim domu.

Łupiny cebuli
fot. Shutterstock

Cebula to warzywo o szerokim zastosowaniu kulinarnym. Dodajemy ją do zup, sałatek oraz innych dań dla wzmocnienia ich smaku i aromatu. Przeważnie podczas gotowania sięgamy głównie po jej miąższ, który ma liczne właściwości zdrowotne. Okazuje się, że równie cenne są łupiny tego warzywa. Jak możemy je wykorzystać? Oto sprawdzony sposób.

Do czego mogą się przydać łupiny cebuli? Będziesz zaskoczony

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że łupiny cebuli mogą nam się przydać w pielęgnacji roślin doniczkowych. Warto przygotować z nich domowy nawóz, który ochroni kwiaty przed różnymi chorobami oraz wzmocni ich liście i łodygi.

Przygotowanie tego preparatu jest naprawdę proste. Wystarczy wrzucić garść łupin do niedużej miski czy słoika, a następnie wlać do niego 1,5 l ciepłej wody i przykryć. Potem należy odczekać kilka godzin. Taki wywar jest bogaty w wiele składników odżywczych. Możemy nim podlewać zarówno rośliny w domu, jak i te, które trzymamy na balkonie.

Zobacz także: Jak się pozbyć gorzkiego smaku cebuli? Sięgnij po ten sposób

Inne nietypowe zastosowanie cebuli

Cebula ma znacznie więcej niezwykłych zastosowań. To popularne warzywo możesz wykorzystać do mycia zatłuszczonych naczyń. Poza tym sprawdzi się jako środek przeciw owadom. Jego intensywny zapach odstrasza m.in. komary. Cebula to również skuteczny domowy preparat na ukąszenia - szybko łagodzi ból oraz zmniejsza opuchliznę powstałą na skórze.

Zobacz także: Jak zrobić karmelizowaną cebulę? Podpowiadamy

loader