Zamknij

Jak wyczyścić patelnię od spodu? Domowe sposoby, które zawsze się sprawdzają!

16.05.2019
Aktualizacja: 16.05.2019 11:41
Czyszczenie patelni od spodu
fot. Shutterstock

Czyszczenie patelni wydaje się być banalne. Jednak czy zawsze pamiętasz o tym, żeby wyczyścić również spód patelni? Sprawdź, jakich błędów nie popełniać!

Jeśli zanieczyścisz patelnię od spodu, to trudno będzie doprowadzić ją do porządku. Warto jednak wiedzieć, że wcale nie trzeba wykorzystywać drogiej chemii, by poradzić sobie z zanieczyszczeniami.

Nieważne czy patelnie są wykonane z gliny, ceramiki, teflonu czy żeliwa. Każda patelnia się brudzi. Spód patelni jest narażony na wysoką temperaturę, czy płomienie, które dodatkowo mogą ją niszczyć.

Jest kilka sprawdzonych, domowych sposobów na pozbycie się tłuszczu i brudu ze spodu patelni. Sprawdź, ja kto zrobić!

Czym wyczyścić patelnie od spodu? Domowe sposoby

W domu można przygotować pastę czyszczącą, która poradzi sobie z zanieczyszczeniami na spodzie patelni. Jak ją zrobić? Jest to banalnie proste!

Potrzebujesz jedynie sody oczyszczonej oraz wody utlenionej. Do miseczki przełóż 6 łyżek sody oczyszczonej, następnie wlej ¼ szklanki wody utlenionej.

Wymieszaj tę pastę dokładnie i nałóż na spód patelni. Zostaw na około osiem minut, po czym spłucz pastę wodą. Następnie możesz umyć patelnię i wytrzeć do sucha.

Kolejnym skutecznym sposobem jest przygotowanie roztworu z kwasku cytrynowego, który należy rozpuścić w wodzie. Wystarczy jedna łyżeczka. Następnie zagotuj wodę i doprowadź do wrzenia. Potem do mieszanki z kwasku włóż patelnię.

Najlepszy efekt osiągniesz, gdy zostawisz ją na kilka godzin w wodzie.

Kolejnym krokiem jest przetarcie patelni ściereczką, umycie jej i potem wytarcie do sucha. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku patelni teflonowych.

Przede wszystkim warto dbać o patelnię nie tylko od święta. Co jakiś czas spróbuj przeczyszczać ją właśnie za pomocą takiej pasty lub roztworu kwaskowego - dzięki temu patelnia będzie służyć nawet przez wiele lat.

Zobacz także: Jak skutecznie wyczyścić pralkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Jak czyścić patelnie od spodu? Kolejny domowy sposób!

Ocet jest niezawodny w walce z zanieczyszczeniami. Sprawdzi się również w czyszczeniu spodu patelni.

Wystarczy przygotować odpowiedni roztwór octowy, który poradzi sobie z brudem. Czego potrzebujesz?

Szklanki ciepłej wody, 4 łyżek octu oraz 2 łyżek sody oczyszczonej. Gorącą wodę wylej na patelnię, dodaj ocet i zostaw na kilka minut. Kolejnym krokiem jest rozsypanie sody oczyszczonej. Weź szczotkę lub gąbeczkę i czyść dokładnie.

Następnie opłucz patelnię i umyj ją w tradycyjny sposób.

Zobacz także: Pranie dywanu z długim włosiem – jak się za to zabrać?