Zamknij

Dziurawiec zwyczajny to roślina z ogromną mocą! Jakie ma właściwości?

Sylwia Bagińska
23.06.2020 10:54
Dziurawiec zwyczajny suszenie
fot. shutterstock

Dziurawiec zwyczajny to roślina, która w ziołolecznictwie jest znana od wielu lat i pomogła przy nie jednym schorzeniu. Jakie ma właściwości i zastosowanie? Koniecznie sprawdź!

Dziurawiec to roślina, którą można znaleźć prawie wszędzie! To jedno z najpopularniejszych ziół w Polsce i jest bogate w wiele cennych właściwości.

Zobacz także: Nagietek lekarski na co w szczególności jest polecany?

Dziurawiec zwyczajny stosowany jest także w medycynie naturalnej. Można go używać zarówno wewnętrznie i zewnętrznie.

Dziurawiec zwyczajny - właściwości

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną zawierającą wiele cennych substancji, są to m.in.:

 • kwasy wielofenelowe (działają przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo, dodatkowo wspomagają produkcje żółci),
 • garbniki (odpowiedzialne są za działanie ściągające i przeciwzapalne),
 • flawonoidy (dzięki tej substancji dziurawiec działa rozkurczowo, moczopędnie i przeciwzapalnie),
 • witamina B4, czyli cholina (łagodzi objawy niestrawności, dodatkowo dobrze wpływa na pamięć),
 • olejki eteryczne (pobudzają wydzielanie śliny, a także żółci i soków żołądkowych, mają także działanie moczopędne i rozkurczowe),
 • gorycze (odpowiedzialne są za prawidłowe trawienie, dobrze wpływają na pracę pęcherzyka żółciowego).

Dziurawiec zwyczajny - działanie

Dziurawiec zwyczajny i jego właściwości wykorzystywane są w medycynie naturalnej ze względu na jego działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz ścigające.

Dodatkowo ta roślina przeciwdziała nadkwasocie, pobudza trawienie, łagodzi także objawy niestrawności. Ponadto dziurawiec działa moczopędnie i rozkurczowo. Zaobserwowano także przeciwdepresyjne działanie tego ziela.

Dziurawiec zwyczajny - zastosowanie w medycynie naturalnej

 • Odmrożenia i oparzenia

Stosowany zewnętrznie dziurawiec zwyczajny jest polecany przy odmrożeniach oraz oparzeniach, a także na uszkodzone miejsca na skórze. Jego działanie ściągające i przeciwzapalne korzystnie wpływa na błonę śluzową oraz na uszkodzone partie skóry.

 • Trądzik i inne zmiany skórne

Przy trądziku zaleca się przemywać twarz naparem z dziurawca, który także jest polecany przy wrzodach i ropniach. Dziurawiec zwyczajny jest składnikiem wielu preparatów farmakologicznych przeznaczonych do walki z trądzikiem.

 • Zaburzenia emocjonalne

Dziurawiec zwyczajny ze względu na hypercyne ma działanie uspokajające oraz przeciwdepresyjne. Zaleca się stosowanie tego zioła przy długotrwałym stresie, przy nerwicy, niepokoju. Zalecany jest także dzieciom, które maja lęki nocne i moczą się w nocy. Dodatkowo dziurawiec może wspomagać leczenie depresji, ale może być to tylko terapia dodatkowa.

 • Problemy z układem pokarmowym

Stosowanie dziurawca zwyczajnego zaleca się przy stanach zapalanych błony śluzowej jelit i żołądka. Napar z tego ziela pobudzi także apetyt, upora się ze zgagą, wzdęciami, biegunkami, bólem brzucha oraz przy wzmożonych wiatrach.

Dziurawiec pomaga też przy zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, a także wspomaga osłabioną wątrobę.

 • Kamica moczowa

Dzięki flawonoidom, dziurawiec zwyczajny polecany jest przy kamicy a także przy zmniejszonym wydalaniu moczu. Ziele może także pomóc przy skazie moczanowej.

Dodatkowo dziurawiec zwyczajny polecany jest także na bóle głowy, zaburzenia krążenia, przy nadciśnieniu tętniczym, na reumatoidalne zapalenie stawów. Ta roślina pomaga także przy schorzeniach dróg oddechowych m.in. zapalenie oskrzeli, astma, przeziębienie, grypa, angina.

Zobacz także: Syrop z sosny - ten cudowny lek można pić również w ciąży

Dziurawiec zwyczajny - przeciwwskazania 

Dziurawca zwyczajnego nie powinny spożywać i stosować kobiety w ciąży, a także karmiące piersią. Na stosowanie dziurawca nie powinny się decydować także osoby z zaburzeniami funkcji wątroby i osoby z nadwrażliwością na tę roślinę.

Dziurawiec zwyczajny nie powinien być także spożywany i użytkowany razem z innymi lekami. Niektóre metody antykoncepcji, przez składniki dziurawca mają osłabione działanie. Osoby chorujące na depresje, stosowanie dziurawca powinny skonsultować z lekarzem.

Dziurawiec zwyczajny - skutki uboczne

Nadmierne stosowanie dziurawca zwyczajnego może skutkować uczuleniem na promieniowanie nadfioletowe. W efekcie przyczyni się to do: oparzeń skóry, pojawieniem się pęcherzy, a także krwawieniem i ogólnym osłabieniem.

Dziurawiec zwyczajny - jak wygląda i gdzie go można znaleźć

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną pospolicie występującą w Polsce, szczególnie w miejscach mocno nasłonecznionych. Roślinę należy zrywać od kwietnia do końca czerwca.

Osiąga od 30 do 80 centymetrów wysokości. Liście mają około 3 centymetrów i ułożone są przeciwlegle. Kwiaty są koloru żółtego.

Zobacz także: Niedoceniony krwawnik pospolity - koniecznie sprawdź przepisy z wykorzystaniem tego ziela!

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

 

Zobacz także: Produkty, które utrudniają odchudzanie

Autor: Sylwia Bagińska