Zamknij

Domowe sposoby na chrypkę - szybko i skutecznie pożegnasz to schorzenie

02.07.2018 15:32
Domowe sposoby na chrypkę
fot. shutterstock

Domowe sposoby na chrypkę - są skuteczne i w większości przypadków bezpieczne. Zanim wybierzesz się do lekarza - koniecznie sprawdź, jak wygląda naturalne leczenie chrypki w domu.

Chrypka to dość powszechna dolegliwość, która charakteryzują się zmianą głosu, suchością oraz swędzeniem w gardle. Bardzo często ta dolegliwość jest wywołana przez przeziębienie. Na chrypkę zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych mogą pomóc domowe sposoby.

Zobacz także: Syrop z sosny - ten cudowny lek można pić również w ciąży

Domowe sposoby na chrypkę - inhalacje

Inhalacje nie są tylko domowym sposobem na przeziębienie - zwalczają także chrypkę. Ten zabieg udrażnia drogi oddechowe i łagodzi ból związany z tą dolegliwością.

Do miski należy wlać 2 litry gorącej wody, a następnie dodać zioła lub olejki eteryczne. Na głowę nałóż ręcznik i pochyl się nad parującą wodą. Pamiętaj o tym, że w trakcie inhalacji koniecznie trzeba mieć zamknięte oczy. Uważaj też na to, aby nie doszło do oparzenia wrzątkiem.

Polecane olejki eteryczne do inhalacji:

  • lawendowy,
  • kamforowy,
  • eukaliptusowy,
  • majerankowy,
  • z mięty pieprzowej.

Polecane zioła do inhalacji:

Pamiętaj także o tym, że stosowanie ziół może powodować alergie.

Domowe sposoby na chrypkę - odpowiednie nawodnienie

Jeśli chcesz pozbyć się chrypki, koniecznie zadbaj o prawidłowe nawodnienie zajętej chorobowo śluzówki. Pamiętaj, że czym większa ilość płynów tym lepiej. Jednak napoje nie mogą być zimne - może to doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości.

Przy wystąpieniu chrypki zaleca się pić niegazowaną wodę mineralną. Może być także woda zagotowana, ale lekko ostudzona. Dobrym pomysłem są herbaty ziołowe, szczególnie polecana jest herbata z szałwii lekarskiej. Kolejnym z płynów polecanych jest także sok z aronii i sok z jeżyn.

Domowe sposoby na chrypkę - syrop z cebuli

Syrop z cebuli nie jest tylko naturalną metodą zwalczania kaszlu, skutecznie radzi sobie także z chrypką. Działa on bakteriobójczo, udrażnia nos, oczyszcza górne drogi oddechowe i łagodzi także ból gardła.

Ze względu na swoje cenne właściwości - jest bogatym źródłem między innymi: witaminy PP, A, C, a także cynku, selenu, kwasu foliowego oraz fosforu i magnezu, wspomaga leczenie chrypki. Mogą go stosować kobiety w ciąży i dzieci.

Domowe sposoby na chrypkę - płukanki z solą

Jedną z wielu metod naturalnych leczenia chrypki są także płukanki z solą. Ten sposób polecany jest zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Jak przygotować płukankę?

Do szklanki z ciepłą wodą dodaj 2 łyżki soli kuchennej, mieszaj aż do rozpuszczenia. Płukać gardło można około 3 razy dziennie.

Pamiętaj, że nadmierne stosowanie tej metody może wywołać skutku uboczne, takie jak np. podrażnienie gardła.

Domowe sposoby na chrypkę - mikstura z mleka i miodu

Sprawdzonym sposobem na chrypkę jest połączenie miodu i mleka. Napój z tych produktów można pic kilka razy dziennie.

Miód ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, ma działanie antybakteryjne. Poleca się go dodawać także do herbaty, ale dopiero po ostudzeniu. Miód wlany do wrzątku traci swoje właściwości. Przy wystąpieniu chrypki można go także spożywać prosto ze słoika.

Domowe sposoby na chrypkę - moc ziół

Zioła w leczeniu chrypki można wykorzystywać do płukanek i do okładów. Płukanki z ziołami wykonuje się tak samo, jak z solą. Do szklanki z ciepłą wodą dodajemy suszone zioła, a następnie płuczemy gardło. Zioła są szczególnie polecane do płukanek, gdyż większość z nich, np. szałwia i tymianek mają działanie odkażające, ściągające i wykrztuśne.

Okłady wymagają wcześniejszego przygotowania naparu z ziół. Po zaparzeniu, wywar trzeba odcedzić, a następnie namoczyć nim ręcznik. Kompres należy przełożyć do gardła i owinąć szalikiem. Zdejmujemy go, gdy ostygnie.

Domowe sposoby na chrypkę - odpoczynek i usunięcie czynników drażniących

Warto też pamiętać, że chrypkę powoduje obciążenie strun głosowych, dlatego zaleca się ograniczenie mówienia. Koniecznie trzeba też usunąć lub ograniczyć czynniki, które zaostrzają objawy, są to: papierosy, dym papierosowy, a także alkohol.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli stosowanie domowych sposobów nie przynosi oczekiwanych efektów i dolegliwość utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie to znak, że trzeba zgłosić się na wizytę lekarską.

Dodatkowo jeśli chrypka ma charakter nawracający lub towarzyszą jej inne objawy, np. utrata wagi, wysoka gorączka, to także powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż może być objawem innej choroby, np. zapalenia krtani.

Zobacz także: Domowe sposoby na anginę - pomoże płukanie gardła. Co jeszcze?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Czy robiłaś kiedyś samodzielnie syrop?

Liczba głosów: