Zamknij

Żywopłot zimozielony - jakie rośliny najlepiej wybrać?

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 12:04
Żywopłot zimozielony jest nie tylko dekoracyjny, ale i zapewnia prywatność.
fot. Shutterstock

Naturalne i ozdobne ogrodzenia coraz częściej zastępują tradycyjne drewniane płoty. Żywopłot zimozielony nie tylko podnosi walory estetyczne ogrodu, ale także w efektowny i zarazem skuteczny sposób oddziela przestrzeń prywatną od otoczenia zewnętrznego. Jakie gatunki krzewów najlepiej nadają się na żywopłot szybko rosnący zimozielony? 

Marzysz o gęstym i dekoracyjnym żywopłocie, który będzie zachwycał swoim wyglądem przez cały rok? Sprawdź, jakie odmiany krzewów najlepiej nadają się do tworzenia szybko rosnących i zimozielonych żywopłotów.  

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Jakie rośliny na żywopłot zimozielony? 

Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest żywopłot zimozielony? Jak sama nazwa wskazuje, jest to kompozycja złożona z roślin, które zimą nie tracą ani zielonego zabarwienia, ani też liści, przez co pełnią funkcję ozdobnego żywopłotu przez cały rok – nie tylko w okresie wiosenno-letnim. Wybór odpowiedniego gatunku sadzonek na żywopłot nie należy do najłatwiejszych. Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych roślin przeznaczonych na żywopłoty formowane - większość z nich to gatunki łatwe w uprawie, niewymagające szczególnych zabiegów.  

Poszukując rośliny na żywopłot, warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak szybki wzrost, zimozieloność czy łatwość w pielęgnacji. Niemniej jednak o naturalne ogrodzenia należy zadbać już od samego początku. Tworząc zimozielony żywopłot, pamiętaj o tym, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość miejsca. Dzięki temu krzewy będą rosły szybko i zdrowo, w przeciwnym wypadku całość kompozycji nie będzie prezentowała się zbyt atrakcyjnie. Odstęp pomiędzy sadzonkami powinien wynosić pół metra - dokładnie tyle samo musi wynosić odległość od siatki ogrodzeniowej. Trzymając się tej prostej zasady, z pewnością stworzysz równy i dekoracyjny żywopłot. 

Jesteś ciekaw, ile rośnie żywopłot? Uzyskanie ładnego i gęstego zimozielonego żywopłotu niewymagającego formowania zajmuje od dwóch do ośmiu lat. W przypadku żywopłotów formowanych czas ten wydłuża się do pięciu, niekiedy nawet do 10 lat. 

Zobacz także: Kamyki ozdobne do ogrodu - prosty sposób na modną aranżację

Najpopularniejsze krzewy iglaste na żywopłot 

Ozdobne krzewy iglaste to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy poszukują rośliny odpowiedniej do stworzenia zimozielonego żywopłotu szybkorosnącego. Zastanawiasz się, które z gatunków sprawdzą się w tej roli najlepiej? 

Żywotniki, czyli popularne tuje to jedne z najczęściej wybieranych roślin na żywopłoty formowane. Warte uwagi są w szczególności odmiany - Szmaragd, BarabantSpiralis oraz Kórnik. Krzewy te cenione są ze względu na swój stosunkowo zwarty pokrój, przyjemny żywiczny zapach, a także szybki wzrost. Tuje bardzo dobrze znoszą cięcie, tworząc gęstą, zieloną ścianę. Dodatkowym ich atutem jest także bardzo przystępna cena w stosunku do innych gatunków tego typu roślin, dzięki czemu doskonale nadają się do obsadzania długich ogrodzeń.  

Cis pośredni (Taxus x media) to kolejny z gatunków krzewów ozdobnych, który może pełnić funkcję ozdobnego żywopłotu. Roślina ta charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem oraz niewielkimi wymaganiami stanowiskowymi. Cis dobrze czuje się zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Krzew najlepiej rośnie na żyznym i wilgotnym podłożu, znakomicie zagęszcza się po cięciu.  

Zobacz także: Irga błyszcząca - doskonała roślina na żywopłot

Jakie krzewy liściaste nadają się na żywopłot? 

Jeśli chodzi o rośliny na żywopłot szybko rosnący zimozielony, to oprócz iglaków świetnie sprawdzą się tutaj również niektóre odmiany krzewów liściastych, które jak się okazuje, są o wiele łatwiejsze w formowaniu.  

Najpopularniejszym krzewem na żywopłoty liściaste jest oczywiście bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), nazywany inaczej bukszpanem zwyczajnym. Marzysz o pięknym i szybko rosnącym żywopłocie? W takim razie wybór tej rośliny będzie strzałem w dziesiątkę. Dużym atutem tej rośliny jest stosunkowo łatwa uprawa oraz małe wymagania glebowe. Podobnie, jak inne gatunki przeznaczone na żywopłoty szybko rosnące, bukszpan wymaga częstego i regularnego przycinania

Dużą sympatią w ostatnich czasach cieszy się również berberys (Berberis) - nazywany inaczej kwaśnicą. Pośród kilkuset dostępnych gatunków tej urokliwej rośliny w sprzedaży dostępne są zarówno odmiany zimozielone, jak i te zrzucające liście przed zimą.  
Jytte to jeden z wielu gatunków zimozielonych berberysów, który idealnie nadaje się na gęste i niskie żywopłoty. Cechą charakterystyczną tej odmiany są piękne, dekoracyjne żółte kwiaty oraz połyskujące liście w odcieniu ciemnej zieleni. Berberys Jytte rośnie wolno, jego roczny przyrost wynosi zaledwie 15 cm. 

Do innych odmian zimozielonych berberysów na żywopłoty należą między innymi: 

  • Berberys brodawkowaty “Green Defender - ciernisty krzew o zwartym pokroju, dorastający do półtora metra wysokości, 
  • Berberys “Frikarta Amstelveen” - znakiem rozpoznawczym tej odmiany są stosunkowo długie zwisające pędy oraz ciernie, które tworzą bardzo efektowny i zarazem trudny do pokonania żywopłot. 

Wiąz turkiestanu, czyli wiąz syberyjski (Ulmus pumila) to kolejna ciekawa propozycja dla najbardziej wymagających pasjonatów ogrodnictwa. Choć roślina ta stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku, to bardzo szybko zyskała uznanie wśród osób poszukujących roślin nadających się na zimozielony żywopłot liściasty.  

Wiąz syberyjski bardzo często określany jest mianem “cudownego żywopłotu”, co spowodowane jest w dużej mierze niewielkimi wymaganiami uprawowymi, niebywale szybkim wzrostem oraz wysoką tolerancją na przycinanie. Szacuje się, że w ciągu sezonu wiąz turkiestanu jest w stanie rozrosnąć się nawet o dwa metry, tworząc bardzo gęstą, zwartą i zieloną ścianę. Jedną z największych zalet tej odmiany wiązu jest dobra izolacja. Jeśli masz już dosyć hałasu dobiegającego z ulicy, to wiąz syberyjski sprawdzi się w tym przypadku znakomicie! 

Zobacz także: Kiedy sadzić tuje? Wiosną czy jesienią? Jak to robić? Podpowiadamy

Jakie inne rośliny liściaste nadają się na żywopłot zimozielony? Będzie to między innymi: 

  • ostrokrzew, 
  • ligustr, 
  • mahonia, 
  • tawuła, 
  • ałycza, 
  • głóg jednoszyjkowy, 
  • laurowiśnia wschodnia. 

Wszystkie równie piękne i łatwe w uprawie!