Zamknij

Żuraw origami to jedna z najpopularniejszych figur z papieru. Jak go zrobić?

31.03.2020 10:31
Origami żuraw
fot. Shutterstock

Żuraw origami to jedna z najpopularniejszych figur, które można stworzyć właśnie za pomocą tej sztuki składania papieru. Wydaje ci się trudny do zrobienia? A wcale taki nie jest! Zobacz, jak zrobić żurawia origami krok po kroku.

Origami to japońska sztuka składania papieru, która od lat zdobywa coraz większą popularność. Składanie figurek z papieru to doskonały sposób na zabicie czasu, ale też narzędzie do zrobienia pięknych ozdób do domu. Jedną z najpopularniejszych figur tworzonych za pomocą tej sztuki jest żuraw origami. Jak go zrobić? Choć początkowo wydaje się to trudne, wystarczy jedynie odrobina cierpliwości i możemy cieszyć się własnoręcznie wykonaną zaawansowaną figurą origami. Oto instrukcja, jak zrobić żurawia origami krok po kroku.

Żuraw origami - historia

Żuraw origami to figura, którą większość osób lubiących origami chce mieć w swojej kolekcji jak najszybciej. Zresztą historia origami pokazuje, że w Japonii żuraw origami był bardzo ważny. Zarówno dzieci, jak i dorośli składali go z papieru, ponieważ jest on symbolem życia i szczęścia. Żuraw origami jest stosunkowo łatwą figurą wykonywaną za pomocą sztuki origami tradycyjnego. Jeśli już opanowaliście tworzenie go, sięgnijcie po nieco bardziej zaawansowanej origami modułowe

Co ciekawe, w jednym z pierwszych podręczników origami znajdziemy instrukcję na to, jak zrobić żurawia origami na 49 sposobów! W sieci znajdziemy mnóstwo instrukcji w formie wideo, który w prosty sposób pokazują nam, jak wykonać żurawia origami z papieru. 

Żuraw origami - instrukcja krok po kroku

Postaramy się teraz przybliżyć wam, jak wykonać żurawia origami. To figura, którą wykonamy z jednej kwadratowej kartki papieru. Oto prosta instrukcja w kilku krokach. 

1. Przygotowujemy kwadratową kartkę papieru - może mieć dwa różne kolory po obu stronach. Najpierw zaginamy tę kartkę do wewnątrz wzdłuż przekątnych kwadratu.

2. Odwracamy kartkę papieru na drugą stronę i teraz zaginamy ją do wewnątrz, ale wzdłuż krawędzi bocznych kwadratu. 

3. Powstałe w ten sposób linie same wyznaczają kierunek dalszego zaginania papieru. Łapiemy kartonik w dwie dłonie i tworzymy z niego dzióbek - wyjdzie to wam naturalnie.

4. Otrzymany dzióbek "spłaszczamy" i element ustawiamy tak, aby zbiegające się narożniki kwadratu były na dole. Następnie zaginamy kartonik wzdłuż dwusiecznej kąta. Jak to zrobić? Wystarczy zagiąć odstające narożniki do linii środkowej - tak, aby punkt zbiegu znalazł się w dolnej części elementu.

5. Odginamy odstające narożniki do pozycji początkowej. Teraz górny narożnik zaginamy do wewnątrz - wzdłuż linii utworzonej przez dwa punkty utworzone przez poprzednie zagięcia. 

6. Dolny narożnik elementu odginamy do góry wzdłuż linii, którą wcześniej uzyskaliśmy przez zagięcie górnego narożnika. W tym samym czasie zaginamy boczne narożniki wzdłuż otrzymanych wcześniej linii pomocniczych. Musimy jednak uważać, bo linie pomocnicze na wierzchu naszej formy odginamy w przeciwną stronę.

7. Teraz odwracamy cały element na drugą stronę i powtarzamy czynności z punktów 4-6. Tak powstała baza żurawia origami, która przypomina wydłużony romb.

8. Teraz zaginamy boczne narożniki tak, aby punkt zbiegu znalazł się w dolnej części elementu. Powtarzamy to z drugiej strony i z tyłu. 

9. Teraz element powinien rozdwajać się na dole - jedną z tych części zginamy tak, aby jej czubek ustawiony był w kierunku północnego zachodu.

10. To samo robimy z drugą częścią elementu, który się rozdwaja.

11. Teraz tworzymy głowę żurawia - na jednym z ramion wykonujemy delikatne zagięcie wewnętrzne do dołu. 

12. Pozostały nam skrzydła - odginamy je na zewnątrz do dołu - papier sam powinien zginać nam się w rękach.

13. Żuraw origami gotowy!

Jeśli powyższa instrukcja nic wam nie mówi, poniżej przedstawiamy ją w wersji obrazkowej, a także instrukcję w formie wideo. Życzymy udanej zabawy!

shutterstock_400165234
fot. Shutterstock

Ten projekt robi furorę na świecie. Wszystko dlatego, że na zdjęciach pozują gwiazdy wraz ze swoimi młodszymi wcieleniami!