Zamknij

Znaki ekologiczne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

23.02.2021
Aktualizacja: 23.02.2021 16:41
Znaki ekologiczne to coś, co warto poznać.
fot. Shutterstock

Znaki ekologiczne jeszcze do niedawna były dla większości osób niepotrzebnymi obrazkami. W obecnych czasach coraz więcej ludzi stara się dbać o środowisko, a w związku z tym zwracają uwagę na to, czy kupowane przez nich produkty są ekologiczne. Można to sprawdzić, zapoznając się z etykietą na opakowaniu i szukając na niej znaków na temat, np. recyclingu.

Dobrze jest znać znaki ekologiczne i ich znaczenie. Wyglądem przypominają znaki manipulacyjne, które czasem pojawiają się na opakowaniach. Symbole umieszczone na etykietach produktów pomagają stwierdzić, jak został wytworzony produkt, czy jego opakowanie nadaje się do recyklingu oraz czy producent prowadził testy na zwierzętach. Dzięki temu wpisowi dowiesz się wszystkiego na temat znaków ekologicznych. 

Zobacz także: Średnie zużycie wody na osobę - kto i gdzie zużywa jej najwięcej?

Znaki ekologiczne - co to takiego? 

Znaki ekologiczne są symbolami, które producent umieszcza na opakowaniach. Informują one potencjalnego nabywcę o tym, że dany produkt w żaden sposób nie zagraża środowisku. Proces jego wytwarzania, użytkowania i rozkładu jest przyjazny dla naszej planety. Eko-znaki można podzielić na kilka kategorii: 

  • symbole ekologicznej żywności, 
  • symbole ekologicznych produktów, 
  • symbole ekologicznych opakowań. 

Pierwsza grupa dotyczy, modnej ostatnio, zdrowej żywności. Znaki na opakowaniach takich produktów spożywczych świadczą o tym, że żaden organizm nie ucierpiał w czasie produkcji. Może on również informować o miejscu pochodzenia żywności. Znak ekologiczny produktu dotyczy zazwyczaj energooszczędności, oznacza, że jest przyjazny dla środowiska i neutralny dla dziury ozonowej. Z kolei z symboli na opakowaniu można wyczytać, czy jest ono biodegradowalne lub nadaje się do recyklingu. Do najbardziej rozpoznawalnych eko-znaków z opakowań zalicza się znak recyklingu. 

Zobacz także: Jak oszczędzać wodę - porady i przykłady

Znaki na opakowaniach dotyczące ochrony środowiska - wymagania 

Należy pamiętać o tym, że nie każdy produkt może pochwalić się oznaczeniem ekologicznym. Aby tak było, musi spełnić określone wymagania, do których można zaliczyć między innymi: 

  • proces produkcji przyjazny dla środowiska, 
  • ograniczenie zużycia energii podczas produkcji, 
  • wytworzenie z surowców nietoksycznych oraz pochodzących z recyklingu, 
  • brak testów na zwierzętach, 
  • minimalna ilość opakowania, 
  • możliwość ponownego wykorzystania materiałów z opakowania. 

Etykiety ekologiczne mogą wydawać: instytucje publiczne lub prywatne, administracje rządowe, organizacje, stowarzyszenia przemysłowe lub handlowe oraz organizacje konsumenckie. 

Zobacz także: 5 prostych sposobów, jak być EKO

Znaki ekologiczne - dlaczego warto ich szukać na opakowaniach? 

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że znaki ekologiczne na opakowaniach świadczą o tym, że w ciągu całego cyklu żywotności danego produktu jest on bezpieczny dla środowiska. Żywność eko nie zawiera sztucznych substancji i można dokładnie sprawdzić każdy etap jej produkcji. Urządzenia z kolei zużywają mniej energii oraz wody, a dodatkowo części do nich są dostępne do 12 lat przed wycofaniem ich z rynku. Z kolei ekologiczne środki chemiczne charakteryzują się tym, że nie podrażniają skóry i oczu. Są przy tym dużo mniej szkodliwe. 

Niewątpliwie, podczas robienia zakupów, warto zwracać uwagę na znaki ekologiczne. Szczególnie ważny jest symbol recyklingu, dzięki któremu możemy być pewni, że surowce z opakowania zostaną ponownie wykorzystane, a to z kolei sprawi, że środowisko będzie znacznie mniej zanieczyszczone.