Zamknij

Zastanawiasz się, jak zrobić wędzarnię? Dowiedz się, jak zacząć

Adrianna Kostecka
30.11.2020
Aktualizacja: 03.12.2020 13:59
wędlina z własnej wędzarni w ogrodzie
fot. Shutterstock

Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić wędzarnię? Prześledź z nami kolejne etapy jej budowy i przekonaj się, jakie to proste!

Wędzenie to nie tylko wyjątkowy smak, lecz także bardzo stara metoda konserwowania produktów. Dym wędzarniczy eliminuje wiele bakterii i grzybów z pożywienia, a przy tym nadaje potrawom wspaniały aromat.

Istnieje kilka rodzajów wędzarni:

  • wędzarnia drewniana,
  • wędzarnia metalowa,
  • wędzarnia murowana.

Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które ważne są przy budowie. Omówimy je po kolei.

Jak zrobić palenisko do wędzarni

Zanim się zajmiesz stawianiem całej wędzarni, musisz przygotować do niej palenisko. Jest ono kluczowe dla temperatury i ilości dymu, a tym samym dla smaku wędzonki.
Przede wszystkim musi być ono szersze od komory wędzarni, tak by żar nie dotykał jego ścian. Polecamy zostawienie w tym celu ok. 15 cm zapasu. Oprócz tego betonowe palenisko jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o surowiec. Gdy znajdzie się w ziemi, będzie oddawało trochę ciepła i dobrze wpływało na dym w przewodzie dymowym, który także należy umieścić pod ziemią. Kolejną ważną kwestią jest dobry dostęp do paleniska. Pozwoli to swobodnie doglądać drewna i kontrolować proces wędzenia.

Jak zbudować wędzarnię z drewna

Ten typ wędzarni jest stosunkowo prosty do samodzielnego wykonania. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności w zakresie projektowania, możesz zamówić gotowy wzór, który będzie ci odpowiadał.
Zacznij od wykopu, który będzie potrzebny do wykonania betonowej wylewki pod palenisko i samą wędzarnię.

Następnie zastanów się nad tym, jakiego drewna użyjesz. Zaleca się drewno drzew liściastych, a konkretnie buku lub dębu. Drzewa iglaste są nieodpowiednie z powodu ich wysokiej żywiczności. Drewno należy starannie osuszyć i zaimpregnować od zewnątrz.

Kolejnym etapem jest palenisko, czyli generator dymu. Dobrze jest kupić w tym celu gotowy piecyk i długą rurę. Palenisko powinno być oddalone o ok. 1,5 m od wędzarni. Sama wędzarnia może przypominać wyglądem mały domek, istotne jest przy tym utrzymanie spadzistości daszku i zamontowanie dobrze dopasowanych, szczelnych drzwiczek.

Rura, czyli przewód dymowy, powinna być położona od dołu wędzarni i prowadzić do paleniska. Dobrze jest ustawić główną komorę na półmetrowych nóżkach. Warto też zainstalować przy przewodzie termometr, który posłuży do regulacji temperatury.

Zobacz także: 3 przepisy na wędliny z szynkowaru. Te receptury są bardzo proste

Jak zbudować wędzarnię z beczki

Najprościej jest zbudować wędzarnię metalową przy użyciu beczki. Zacznij od usunięcia z niej pokrywy i dna. Następnie zamontuj na spodzie element, który będzie pełnił funkcję filtra – może to być np. metalowa siatka. Wewnątrz beczki wstaw drążki, a na nich zawieś haczyki. Na górze beczki połóż niezbyt szczelną pokrywę, może to być nawet materiał (koc, juta itp.). Wędzarnię połącz z rurą (przewodem dymowym) i paleniskiem (kupionym wcześniej piecykiem).

Budowa wędzarni z cegły

Wędzarnia murowana jest nieco bardziej skomplikowana. W tym przypadku warto się zwrócić do fachowca o profesjonalny projekt. Można też od razu rozważyć postawienie wędzarni z grillem.
Do wykonania wędzarni murowanej używa się betonowych bloczków, cegieł bądź naturalnych kamieni. Łączy się je przy użyciu zaprawy murarskiej. Reszta zasad konstrukcji jest identyczna jak przy budowie wędzarni drewnianej.

Jak zrobić wędzarnię z blachy

Kolejną metodą na stworzenie własnej wędzarni jest wykorzystanie blachy aluminiowej. Połącz blachę za pomocą spawu, aby uzyskać kształt pudełka, po czym wsyp do niego trociny albo zręb wędzarniczy. Na wierzchu ułóż ruszt, gdzie będziesz kłaść produkty do uwędzenia. Taką konstrukcję należy umieszczać bezpośrednio na ognisku. Jest to prowizoryczna, lecz skuteczna metoda na domową wędzarnię, którą możesz zbudować samodzielnie.

Domowa wędzarnia – podsumowanie

Własnoręcznie zbudowana wędzarnia pozwala na przyrządzanie wędzonych produktów według własnego uznania i ze składników wybranych osobiście. I co najistotniejsze – dobrze wiesz, co jesz!

Zobacz także: Dzień Ojca zbliża się wielkimi krokami. Zaskocz tatę wyjątkowym prezentem