Zamknij

Współczynnik pH gleby - czy odczyn ma znaczenie?

23.02.2021
Aktualizacja: 23.02.2021 21:09
pH gleby ma znaczenie? Jak go sprawdzić?
fot. Shutterstock

Wskaźnikiem kwasowości lub zasadowości jest pH gleby. Od jego właściwego poziomu zależy to, czy twoje rośliny, kwiaty, warzywa lub owoce będą chciały rosnąć. Dbanie o właściwy odczyn gleby to podstawa dobrego ogrodnictwa. 

Wpływ pH gleby na wzrost roślin jest bezdyskusyjny. Nie zawsze jego poziom jest jednak odpowiedni dla planowanych nasadzeń. Istnieją na szczęście sposoby, które pozwalają zmienić odczyn gleby. Jak zmierzyć pH gleby? Jaką glebę wybrać do róż, hortensji czy truskawek? Poznaj domowe sposoby mierzenia poziomu pH, dowiedz się, czym jest miernik i jakie są rodzaje kwasowości gleby. 

Zobacz także: Sen o czarnej lub popękanej spalonej ziemi? To ostrzeżenie! Sprawdź, co dokładnie oznacza

Skala pH gleby - gleba kwaśna czy gleba zasadowa? 

Wielu rozpoczyna swoją przygodę z ogrodnictwem w zły sposób. Zabierając się do sadzenia roślin, nie możesz zapomnieć bowiem o fundamentach. Od czego więc zacząć? Właściwy odczyn pH gleby to podstawa, o którą musisz zadbać. Poziom pH określa się na podstawie skali pH gleby. Jest to skala punktowa, od 1 do 14. przypadku ziemi kwaśnej pH nie przekracza 7, odczyn pH powyżej 7 oznacza zaś ziemię zasadową. Właściwe określenie tego poziomu jest o tyle istotne, że wartość pH ziemi dla roślin uprawnych różni się między sobą. Twoim zadaniem jest więc w razie potrzeby zadbanie o to, aby niskie pH gleby zostało zwiększone, a zbyt wysokie obniżone. 

Z odczynem gleby nierozerwalnie wiąże się pojęcie kwasowości gleby. Zgodnie z definicją kwasowość gleby to zawartość jonów o charakterze kwasowym. Wyróżnia się trzy rodzaje kwasowości: 

  1. czynną, 
  2. wymienną, 
  3. rezydualną. 

Zobacz także: Rośliny cieniolubne - jakie wybrać do domu, a jakie do ogrodu?

Jak zbadać pH gleby? 

Pomiar pH gleby nie jest trudny. Istnieje na to kilka sposobów: 

  1. Najlepiej zaopatrzyć się w miernik pH gleby - jest to urządzenie, które od razu jest gotowe do użytku. Podczas takiego pomiaru musisz zwracać uwagę na to, aby liczba na mierniku nie była niższa niż 4, ani wyższa niż 8. Wtedy masz do czynienia z glebą obojętną, która bywa określana także jako ziemia uniwersalna. Przy czym należy pamiętać, że uniwersalność ziemi może różnić się w przypadku poszczególnych roślin, ponieważ są też takie, dla których najlepiej sprawdza się gleba zasadowa lub kwaśna. Choć opinie mierników pH gleby są bardzo różne, przed zakupem zastanów się jakie rośliny zamierzasz uprawiać. Warto bowiem pamiętać, że niektóre pod względem właściwego doboru poziomu pH są bardzo wymagające.  
  2. Warto rozważyć też badanie pH gleby domowym sposobem. Jak to zrobić? Potrzebna będzie ci soda oczyszczona i ocet. Pobierz próbkę gleby i napełnij nią kubek - wystarczy około 1/3 naczynia. Dodaj do tego wodę destylowaną, wymieszaj i wlej kilka kropel octu. Jeżeli usłyszysz charakterystyczne syczenie, będzie to oznaczało, że jest to gleba zasadowa. W przypadku braku reakcji musisz całość powtórzyć raz jeszcze. Tym razem do wymieszanej gleby i wody dodaj trochę sody oczyszczonej. Takie badanie pH gleby podpowie ci, czy jest to ziemia kwaśna - jeżeli na powierzchni pojawiły się bąbelki, to taka właśnie jest. Brak reakcji w obu przypadkach oznacza, że jest to ziemia neutralna.  
  3. Kolejnym sposobem pomiaru pH gleby jest użycie papierka lakmusowego. Należy umieścić ziemię w czystym naczyniu, zalać wodą destylowaną i wymieszać. Zamoczony i przyklejony do ściany naczynia papierek lakmusowy po około 30 sekundach wskaże nam poziom pH.  

Co sprawdza się lepiej - przyrząd do mierzenia pH gleby czy domowy sposób? Urządzenie jest na pewno dokładniejsze i może podać konkretną wartość. Jeżeli jednak nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, a zadbać przy tym o rozwój roślin - domowe badanie odczynu gleby także będzie miarodajne. 

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Jaka ziemia będzie najlepsza do hortensji? 

Zestaw do badania pH gleby na pewno przyda się w momencie, gdy planujesz hodować hortensje. Raczej nie będą tutaj potrzebne nawozy podwyższające pH gleby - hortensje lubią kwaśną ziemię i odczyn w okolicach 4,5 do 6,5. Jeżeli wartość będzie zbyt wysoka, to musisz niestety spodziewać się opadania liści oraz ich żółknięcia.  

Jeżeli jednak wiesz, jakie odmiany hortensji będziesz uprawiać w ogrodzie, to warto zaopatrzyć się w miernik kwasowości gleby. Dlaczego? Poszczególne kwiaty będą dobrze kwitnąć tylko wtedy, gdy odczyn pH będzie ściśle określony - na przykład dla czerwonych kwiatów to przedział pomiędzy 5,5 a 6,0.  

Zobacz także: Ścieżki w ogrodzie - jak i z czego zrobić? Pomysły i inspiracje

Jaką ziemię lubią róże i piwonie? 

Róże, podobnie jak hortensje, lubią glebę kwaśną. Mierzone pH gleby powinno wskazywać na poziom między 6 a 6,5. Do kontroli odczynu przyda się tu także miernik, na przykład pH- metr do gleby lub miernik pH gleby Hanna. W przypadku niewłaściwych poziomów będziesz mógł szybko temu zaradzić. Jednym ze sposobów zakwaszenia ziemi jest zastosowanie nawozu - siarczanu amonu. 

Jakie pH gleby wybrać w przypadku uprawy piwonii? Tutaj sytuacja jest nieco inna, ponieważ roślinie tej odpowiada zarówno gleba kwaśna, obojętna i zasadowa. Dlatego uprawa piwonii sprawdzi się u osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i nie do końca wiedzą jak i czym zmierzyć pH gleby.  

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Lawenda i truskawki - odpowiedni odczyn gleby pH 

Tutaj również, aby zbadać pH gleby, miernik będzie urządzeniem niezbędnym. Lawenda najlepiej radzi sobie w ziemi o dużej zawartości wapnia - odczyn gleby powinien wynosić między 6,5 a 7,5. Unikaj jednak terenów podmokłych i mocno zacienionych, bowiem ta roślina bardzo lubi słońce. 

Jaka ziemia najlepiej sprawdzi się do truskawek? Elektroniczny miernik pH gleby powinien wskazywać wartość na poziomie pomiędzy 5,5 a 6,2. Jeśli poziomy będą wyższe, możesz zastosować nawozy obniżające pH gleby. Jeśli jednak chcesz podnieść poziom pH, należy zastosować tzw. wapnowanie gleby, czyli użyć nawozu wapniowego.