Zamknij

Wrzosy w domu - podlewanie, pielęgnacja, przesądy

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 21:39
Wrzosy są niepozorne a niezwykle ozdobne.
fot. Shutterstock

Różnokolorowe wrzosy w domu prezentują się wyjątkowo ładnie i poprawiają humor. Aby się jednak nimi cieszyć na co dzień, musimy odpowiednio o nie zadbać. Jak pielęgnować wrzosy w doniczce i jak zakwasić ziemię pod ich uprawę?

Wrzosy to pospolity gatunek rośliny wieloletniej, którego poszczególne odmiany różnią się od siebie pod względem koloru liści i kwiatów, sposobem hodowli oraz czasem kwietnia. Występu­je dziko na zawilgotniałych obszarach polan, na skrajach lasów i torfowiskach, na glebach ubogich w substancje mineralne i zakwaszonych. 

Jego właściwości sprawiły, że znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii i farmacji, a także pozyskuje się z niego wspaniały miód wrzosowy. Jest również niezwykle popularny w ogrodnictwie. Natomiast właściciele balkonów i tarasów chętnie sięgają po wrzosy w doniczce, aby je nim udekorować, zwłaszcza w jesieni. Jeśli chcemy hodować je w naszych domach, musimy przede wszystkim dowiedzieć się jak pielęgnować wrzosy w doniczce, aby nie zmarniały i nie wyschły. Jak zakwasić ziemię na wrzosy? Kiedy sadzić wrzosy w doniczce? Jak podlewać wrzosy w doniczce? 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to!

Wrzosy w domu - jak zakwasić ziemię na wrzosy? 

Wrzosy w doniczkach w naszym domu wymagają odpowiednich warunków do wzrostu. W naturalnym środowisku rosną na glebach zakwaszonych, dlatego najlepsza ziemia na wrzosy w doniczce to ziemia kwaśna o pH 3,5-5,0, o którą możemy zapytać w każdym sklepie ogrodniczym. Ewentualnie możemy wybrać ziemię specjalnie przeznaczoną do roślin wrzosowatych. Jeśli jednak mamy w domu ziemię uniwersalną i nie chcemy kupować nowej, możemy ją zakwasić domowymi sposobami. 

Jak zakwasić ziemię na wrzosy w domowym zaciszu? Wystarczy sięgać po kilka produktów, które każdy z nas posiada w domu. Może to być ocet, fusy z kawy lub ściółka. 

  • Ocet 

Czym zakwasić glebę na wrzosy doniczkowe? Idealny do tego celu będzie ocet. Ocet bardzo często pojawia się w przydomowym ogrodzie jako substancja, która doskonale radzi sobie zarówno z odchwaszczaniem rabat kwiatowych, jak i odstraszaniem różnego rodzaju owadów. 

Jak zakwasić glebę za pomocą octu? Wystarczy przygotować roztwór octu i wody w proporcji 1:8 i podlewać nim glebę, na co najmniej trzy tygodnie przed rozpoczęciem sadzenia wrzosu. Absolutnie nie powinniśmy podlewać octem z wodą posadzonych już roślin, bo zamiast rosnąć, szybko zniszczeją. 

  • Fusy z kawy 

Ciekawym pomysłem na to jak zakwasić glebę pod uprawę wrzosów będą fusy z kawy. Jest to sposób w pełni naturalny i ekologiczny, dzięki któremu wykorzystamy fusy, zamiast je wyrzucać. Substancje zawarte w kawie neutralizują wapń w glebie o wysokim pH, a dodatkowo spulchniają ją i zapobiegają szybkiemu wyschnięciu. Jej działanie ma lekko zakwaszające działanie, dlatego upewnijmy się, czy pH ziemi jest odpowiednie, zanim zaczniemy wsadzać wrzosy do doniczki. Ciekawym sposobem może też być zmieszanie naparu kawy z wodą deszczową w proporcji 1:1. Nie używajmy zbyt dużej ilości fusów, wymieszajmy je dokładnie z ziemią i regularnie sprawdzajmy jej odczyn. 

  • Kompost kwaśny 

Jak zakwasić ziemię pod wrzosy bez użycia octu i kawy? Możemy samodzielnie przygotować kwaśny kompost pod wrzosy w doniczce. Wystarczy, że zbierzemy igliwie, ścięte gałązki iglaków, szyszki czy korę z drzew iglastych. Następnie zmieszajmy je z ziemią o wysokim pH i podlejmy ją sokiem z pomarańczy. Zanim jednak posadzimy nasz pierwszy wrzos w doniczce, upewnijmy się, że tak przygotowana przez nas ziemia jest odpowiednio zakwaszona. 

Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!

Jak i kiedy sadzić wrzosy w doniczce? 

Wrzosy w domu lubią słoneczne lub półsłoneczne balkony i tarasy, które są odpowiednio osłonięte przed podmuchami wiatru. Zimny wiatr może spowodować u nich uszkodzenia mrozowe. Kiedy sadzić wrzosy w doniczce? Są to kwiaty jesienne, których pierwsze odmiany kwitną pod koniec lipca. Zdecydowana większość wrzosów rozkwita w okresie sierpnia i września, a jeśli są dobrze pielęgnowane, przetrwają do początku ciepłego listopada. A zatem właśnie w tym okresie dostaniemy wrzosy w doniczce, które możemy zasadzić.  

Jak sadzić wrzos w doniczce? Od razu po zakupie przesadźmy go w odpowiednio dużą doniczkę wypełnianą zakwaszoną glebą. Glebę po wsadzeniu wrzosów możemy przykryć korą sosnową, która zabezpieczy je przed pierwszymi przymrozkami. Pamiętajmy, aby spulchniać glebę, na przykład za pomocą fusów z kawy, które zapobiegną jej szybkiemu przesuszaniu się. 

Jak sadzić wrzosy w doniczce, aby wyglądały wyjątkowo? Wrzos w doniczce prezentuje się dobrze samodzielnie. Możemy jednak posadzić wrzosy w doniczce, wybierając długie modele lub drewniane, stylizowane na korę drewna skrzyneczki i wybrać różnokolorowe kwiaty.  

Zobacz także: Dekoracje jesienne na wesele. Podpowiadamy, które elementy wprowadzą niepowtarzalny klimat

Jak dbać o wrzosy - podlewanie 

Wrzos w doniczce lubi wodę, dlatego jeśli nie wiemy jak podlewać wrzosy w doniczce, przede wszystkim powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Podlewanie wrzosów powinno być regularne. Pamiętajmy, aby nie zalewać ich kwiatów i łodyg, a wyłącznie ziemię, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą zacząć chorować. Jeśli użyjemy zbyt dużej ilości wody, spowodujemy ich szybkie gnicie. Gleba powinna być jedynie delikatnie zmoczona. Koniecznie też musimy podlewać wrzos w doniczce codziennie w okresie letnim i na początku jesieni, aby ziemia nie zdążyła się szybko przesuszyć. Jeśli poznamy dobre praktyki dotyczące tego jak podlewać wrzosy w doniczce, będziemy mogli cieszyć się ich fantastycznym wyglądem przez długi czas. 

Zobacz także: Szafirki - kiedy sadzić i jak pielęgnować? Garść porad

Wrzosy na cmentarz - stwórz własne kompozycje 

Wrzosy na cmentarz często są idealną dekoracją grobów naszych bliskich. Nie tylko są dostępne w różnych kolorach, ale i prezentują się wyjątkowo pięknie oraz są bardziej odporne niż inne kwiaty. Wiele przydrożnych sprzedawców oferuje gotowe kompozycje z wrzosów na cmentarz, które są chętnie kupowane przez wzgląd na cenę. Najprostsze kompozycje z wrzosów na cmentarz dostaniemy już od 40 zł. Dodatkowo możemy samodzielnie pokusić się o ich przygotowanie. Wykorzystajmy zarówno wrzos w doniczce pojedynczy, jak i te o różnych kolorach. Stwórzmy własne kompozycje w postaci wieńców z przesuszonych wrzosów lub żywych, w towarzystwie zielonych gałązek drzew iglastych i innych jesiennych kwiatów. 

Zobacz także: Bukszpan wieczniezielony - jak o niego dbać, kiedy i jak przycinać?

Wrzos w domu - przesądy 

Wrzosy wiążą się z różnymi przesądami. Celtowie uważali je za symbol miłości, pasji i duchowej równowagi. Stanowiły dla nich łącznik między światem duchów i ludzi. 

W większości kultur jednak wierzono, że wrzosy w domu przynoszą nieszczęście. Związane było to z przekonaniem, że czarownice używały ich kłosów w swoich miotłach. Mało która młoda panna pójdzie do ślubu z bukietem z wrzosów, ponieważ ma to wróżyć krótkie i nieszczęśliwe pożycie małżeńskie. Wrzos w domu oznacza ubóstwo, nieszczęście, a nawet śmierć. Dlatego też często możemy spotkać wrzosy w doniczce na cmentarzu. Z kolei Polacy wierzą, że wrzos w doniczce podarowany drugiej osobie to symbol niezbyt przychylnej wróżby.