Zamknij

Czy powinno się prać nowe ubrania? Najnowsze badania dostarczają jednoznacznej odpowiedzi

Katarzyna Leszczyńska
18.12.2017 12:37

Dlaczego należy prać nowe ubrania?

Ubrania po zakupach należy uprać
fot. pixabay.com

Wielu z nas błędnie zakłada, że nowe rzeczy, które dopiero kupiliśmy w sklepie, są czyste i możemy je od razu założyć na siebie. Najnowsze badania wykazują, że wówczas również lepiej wrzucić je do pralki.

Jak się okazuje, w ubraniach, które kupujemy, może znaleźć się wiele alergenów, ale również poważniejszych rzeczy. Osiadają na nich bakterie, grzyby i pasożyty. Wszystko dlatego, że odzież, którą kupujemy, wcześniej przymierza wiele osób. Wszystkie zanieczyszczenia, które mogą znajdować się na ich ciele, przez ubrania mogą przenieść się na nas. Rzeczy z second handów zapewne byśmy nie założyli bez uprania, prawda? Podobnie nie powinno być w tym przypadku.

Ubrania w sklepie są bardzo zanieczyszczone

Oprócz tego na ubraniach znajduje się wiele chemikaliów, które mają zabezpieczać je przed zużyciem się. Badania, które zostały przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazały, że poziom substancji konserwujących wyprodukowanych w Chinach, aż 900 razy przekraczał dopuszczalny limit. Wszystko to może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, począwszy od wysypki, skończywszy nawet na chorobach nowotworowych.

Widziałem wiele przypadków pogryzienia przez wszy czy chorób skórnych takich jak świerzb, wywołanych w wyniku kontaktu z nowym ubraniem. By ustrzec się tych przykrych niespodzianek, nowe ubranie należy uprać dwukrotnie, bo jednorazowe pranie może nie wystarczyć – twierdzi profesor Donald Belsito, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Kolumbii, w rozmowie z „Wall Street Journal”.

Okazuje się zatem, że jeżeli chcemy zachować odpowiednie zdrowie i wygląd naszej skóry, lepiej minimum dwukrotnie wyprać nowe ubranie przed założeniem go na siebie. Szczególnie warto chronić przed tym dzieci, których ubrania często są traktowane podczas szycia jeszcze gorzej niż te w wersji dla dorosłych. Niektóre z nich są produkowane z bawełny, która skażona jest chemią już przy uprawie. 

Ubrania po zakupach należy uprać dwukrotnie