Zamknij

Wielkanocne stroiki na cmentarz - jak zrobić, jakie kwiaty?

04.03.2021
Aktualizacja: 04.03.2021 12:29
Jaki stroik na cmentarz wybrać na Wielkanoc?
fot. Shutterstock

Wielkanoc to czas, kiedy odwiedzamy groby swoich bliskich. Kupujemy świąteczne znicze i różne dekoracje, którymi przyozdabiamy pomniki. Jaki wielkanocny stroik na cmentarz wybrać? A może zrobić go samemu?

Wielkanocny stroik, który położymy na grobie bliskiej osoby, musi być nie tylko piękny, ale również wytrzymały, aby przetrwał kapryśną wiosenną pogodę. Warto w nim wykorzystać zarówno żywe, jak i sztuczne kwiaty, ozdobne gałązki oraz wielkanocne ozdoby. Sprawdź, jak przygotować stroik na cmentarz samodzielnie i co wykorzystać do jego stworzenia. 

Wielkanocne stroiki na cmentarz - czym powinny się charakteryzować? 

Pozostawione na grobie świąteczne stroiki będą nieustannie narażone na działanie niekorzystnej, wiosennej pogody. Aby ozdoba dobrze się prezentowała i była trwała, warto zadbać o to, by użyte do jej stworzenia kwiaty i dodatki były odporne na warunki atmosferyczne. Pamiętaj także, że stroik nie może być zbyt lekki. Te wykonane ze sztucznych materiałów najlepiej dodatkowo obciążyć, np. kamieniem czy wypełnionym piaskiem słoikiem. 

Zobacz także: Najpiękniejsze wiersze na Wszystkich Świętych. Uczcij pamięć zmarłych słowami poetów!

Jakie kwiaty wybrać na wielkanocne stroiki na cmentarz? 

Zastanawiasz się, jakie kwiaty na cmentarz na Wielkanoc będą najlepsze? Wybierz tulipany, narcyzy, pierwiosnki i bratki - to wczesnowiosenne kwiaty, którym niestraszne wiatr i przymrozki. Obecnie popularne są również stroiki wielkanocne na cmentarz z bukszpanu - ozdobne gałązki tej rośliny również będą się dobrze prezentować na grobie. Możesz też zdecydować się na stroik wykonany ze sztucznych kwiatów. Dobry florysta z pewnością wyczaruje z nich trwałą ozdobę na cmentarz, która będzie dużo trwalsza, niż ta wykonana z żywych roślin. 

Zobacz także: Jakie są najpiękniejsze ozdoby wielkanocne? Dowiedz się, jak wykonać stroiki, jajka, kurczaczki!
 

Jak zrobić stroik wielkanocny na cmentarz? 

Zobacz, jak wykonać stroik wielkanocny na cmentarz - krok po kroku. 

Wianek wielkanocny 

Przygotuj: 

 • gałązki brzozy lub wikliny, 
 • gałązki bukszpanu, 
 • sztuczny mech, 
 • sianko, 
 • klej, 
 • sztuczne pisanki, 
 • ozdobne piórka. 

Sposób przygotowania: 

 1. Aby zrobić stroik, z gałązek brzozy lub z wikliny uformuj dwa okręgi - jeden mniejszy, drugi większy. Okręgi powinny być takiej wielkości, aby jeden mieścił się w drugim. 
 2. Mniejsze koło owiń sztucznym mchem w rolce - to będzie gniazdo na pisanki. Większe koło udekoruj gałązkami bukszpanu. 
 3. Do środka dużego okręgu włóż gniazdo. Następnie w gnieździe umieść sianko posmarowane klejem. Pozwoli to na stabilizację całej konstrukcji. 
 4. W tak przygotowanym gniazdku umieść pisanki a całość udekoruj piórkami. 

Zobacz także: Quilling na Wielkanoc - oryginalny pomysł na świąteczne ozdoby
 

Stroik wielkanocny w wazonie 

Przygotuj: 

 • suchą piankę florystyczną, 
 • wazon, 
 • kwiaty, 
 • gałązki bazi, 
 • gałązki bukszpanu, 
 • drut, 
 • ozdoby na piku. 

Sposób przygotowania: 

 1. Najpierw włóż do wazonu suchą piankę florystyczną. Najlepiej, aby wazon był wykonany z granitu - stroik będzie wtedy bardziej stabilny. 
 2. W piankę florystyczną wbij kwiaty. Jeśli używasz żywych roślin, pamiętaj, aby zrobić stroik tuż przed świętami, aby kwiaty nie zwiędły. W piance umieść również gałązki bazi i bukszpanu. 
 3. Aby kompozycja roślinna była bardziej zwarta, możesz związać kwiaty i gałązki cienkim drucikiem, który będzie spajał kompozycję.  
 4. Tak przygotowany stroik na cmentarz udekoruj dowolnymi ozdobami na piku - na przykład z pisankami, zajączkami lub kurczakami. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele ozdób, które idealnie nadadzą się na nowoczesne stroiki wielkanocne na cmentarz.