Zamknij

Wianuszki wielkanocne na drzwi, okno i stół. Zobacz, jak zrobić

02.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 18:05
wianuszki wielkanocne
fot. Shutterstock

Wianuszki wielkanocne nieodzownie wiążą się z polskim folklorem związanym z Wielkanocą. Ta przepiękna ozdoba wspaniale wpasuje się do każdego stylu wnętrz i poinformuje, że właśnie nadeszła wiosna. Jak zrobić wianki wielkanocne?

Wianuszki wielkanocne to subtelna, ale bardzo sugestywna ozdoba naszych mieszkań, które idealnie wpisuje się w symbolikę rodzącej się do życia wiosny i związaną z tym nadzieją i radością. Bez problemu możesz kupić gotowe wianki, jednak jeśli dysponujesz odrobiną wolnego czasu i lubisz tego typu zajęcia, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przygotował je samodzielnie. Dawnej taki wianuszek wielkanocny najczęściej robiło się z młodych pędów wierzby, jednak dziś dysponujemy całym bogactwem materiałów oraz pomysłów do ich przygotowania. Jak zrobić wianek wielkanocny? 

Zobacz także: Wianki komunijne podpowiadamy, które ozdoby są najmodniejsze!

Wianuszki wielkanocne - czego będziesz potrzebować? 

Zanim zdecydujesz się przygotować zachwycające wianuszki wielkanocne na drzwi, okna czy stół musisz kupić potrzebne akcesoria w sklepie z dekoracjami. Tam, za niewielkie pieniądze, otrzymasz wszystkie potrzebne materiały, które wybierzesz zgodnie z twoimi upodobaniami i fantazją. Przydadzą się m.in.: 

  • styropianowe kółko, 
  • susz indian corn naturalny lub barwiony,
  • sztuczne kwiaty,
  • sztuczna wiklina, bukszpan, forsycja, bazie, słoma,
  • plastikowe jajka wielkanocne,
  • kolorowe piórka,
  • preparowane liście,
  • perełki i brokat srebrny, złoty lub zielony,
  • sizal. 

Jak zrobić wianek wielkanocny?  

Potrzebny będzie również pistolet na gorący klej, który pomoże ci połączyć na stałe wszystkie elementy wianuszka. Jeśli nim nie dysponujesz, możesz spróbować przymocować takie elementy jak jajka za pomocą sizalu, nitki czy drucika florystycznego lub też poupychać piórka i kwiaty w sztuczne wieńce. Ręcznie robione wianki wielkanocne z całą pewnością dadzą ci dużo satysfakcji i będą kosztować o wiele mniej niż te gotowe, kupione w sklepie. 

Zobacz także: Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

Wianuszki wielkanocne na drzwi. Jaki styl wybrać? 

Wianuszek wielkanocny będzie wspaniałą ozdobą na nasze drzwi, okna i stoły, jeśli dopasujemy je do stylu naszych wnętrz i naszych indywidualnych upodobań. A możemy wybierać wśród wielu pomysłów, które łączą w sobie elementy ludowego folkloru i nutę nowoczesności. 

Tradycyjne wianuszki wielkanocne z wikliny 

Wianuszek wielkanocny na drzwi pełen prostoty i surowego stylu wykonasz z użyciem zerwanych młodych, wierzbowych pędów. Możesz zapleść je starannie w warkocze z gałązek lub też postawić na bardziej swobodne, nieharmonijne sploty. Aby wianuszki wielkanocne tworzyły trwałą konstrukcję,  przewiąż je sizalem lub kolorową wstążką,  dodatkowo ozdób je kwiatem forsycji, słomą czy zielonym bukszpanem. 

Wianuszki wielkanocne na drzwi w ludowym wymiarze 

Jeśli jesteś fanem ludowości i polskiego folkloru oraz chcesz odrobinę odwspółcześnić swoje wnętrza, postaw na bogactwo materiałów i kolorów. Wybierz słomę, mech, susz indian corn naturalny lub barwiony, lub inne suszone kłosy zbóż i obklej nimi styropianowe kółko. Aby wzmocnić efekt ludowości, dodatkowo przyklej gdzieniegdzie skorupki jaj lub przywiąż za pomocą nitki kolorowe pisanki, sztuczne ptaszki i piórka. 

Ponadczasowy wianuszek wielkanocny z bukszpanu 

Bukszpan to krzew wiecznie zielony, który zawsze kojarzy nam się z Wielkanocą. Jego intensywny, ciemnozielony kolor i świeży zapach wprowadzi do nas wiosnę. Aby stworzyć wianuszki wielkanocne na drzwi z bukszpanu, musisz najpierw zrobić plecionkę z młodych gałązek, związać je sizalem lub drutem i poupychać miedzy nie gałązki bukszpanu. Wszelkie inne dekoracje jak jajka, kwiaty czy pióra dobierz według własnych upodobań.

Zobacz także: Wianek ślubny zamiast welonu - o czym trzeba wiedzieć i jak go wybrać?

Krzykliwe wianuszki wielkanocne z piór 

Coraz częściej w naszych domach spotkamy wianuszek wielkanocny na drzwi w całości wykonany z piór. Jego wykonanie jest banalnie proste. Wystarczy, jeśli mamy styropianowe kółko, dużo kolorowych lub jednobarwnych piór i pistolet z klejem. Jedyne, o czym musisz pamiętać to, aby przyklejać piórka w tym samym kierunku. 

Kwietne wianuszki wielkanocne na drzwi 

Kwiaty lubi każdy, ponieważ nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale i kojarzą się z wiosną i miłością. A zatem, jeśli chcesz przyozdobić nasze drzwi i stoły kwieciem, postaw na tulipany, irysy, żonkile czy forsycję. Przygotuj sobie pleciony, wiklinowy wianek do kwiatów sztucznych i gąbkę florystyczną do kwiatów żywych i działaj!