Zamknij

Ekspert wyjaśnia, jak często należy prać pościel. Co nam może grozić, gdy robimy to za rzadko?

Katarzyna Leszczyńska
05.12.2017 15:16
Jak często należy prać pościel?
fot. pixabay.com

Zwlekanie z tym może być niekorzystne dla zdrowia.

Uważamy na to, co jemy, każdego dnia bierzemy prysznic, dbamy o swój wygląd – wszystko po to, żeby żyć w zgodzie ze zdrowiem i higieną. Kiedy jednak wracamy do domu, często jest tak, że nic nam się nie chce i najchętniej położylibyśmy się do łóżka spać. Tutaj jednak również powinniśmy zadbać o higienę. Przede wszystkim jeżeli chodzi o pościel, w którą wtulamy się każdej nocy.

Na pościeli gromadzi się wiele bakterii, które niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Po upływie czasu znajdować się na niej może ogromna ilość alergenów, które mogą nam doskwierać, nawet jeżeli nie jesteśmy alergikami. Do bakterii dochodzą różnego rodzaju grzyby, sierść zwierząt, pyłki roślin znajdujących się w domu oraz różnego rodzaju wydzieliny z naszego ciała, np.: ślina oraz pot. Nie wspominając już o pozostałości kosmetyków, które przechodzą ze skóry na pościel.

Jeżeli dotkniesz psiej kupy, raczej będziesz chciał umyć ręce. A teraz pomyśl analogicznie o swoim łóżku. Jeżeli zobaczyłbyś, co się w nim znajduje – chociaż oczywiście tego nie możesz – po chwili musiałbyś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę chcę w tym spać – twierdzi Philip Tierno, mikrobiolog z Uniwersytetu Nowojorskiego, w rozmowie z „Business Insider”.

Okazuje się, że pościel stanowi idealne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii. Warto zatem zdać sobie sprawę z tego, co znajduje się na pościeli, a czego nie widzimy gołym okiem. Nie sposób jednak zmieniać jej każdego dnia. Jak często zatem powinno się prać pościel?

Wymiana pościeli raz w tygodniu

Wszystkie zanieczyszczenia, jakie możemy znaleźć w pościeli, gromadzą się w niej od 1 do 2 tygodni. Zdaniem ekspertów zatem powinniśmy prać ją średnio raz w tygodniu. Nawet, jeżeli pościel wydaje nam się czysta po dwóch tygodniach maksymalnie powinniśmy ją wymienić. Wówczas będziemy w mniejszym stopniu narażeni na kichanie, choroby gardła oraz duszności. Jeżeli chodzi o dodatkowe elementy pościeli, takie jak koce i jaśki, wystarczy, jeżeli upierzemy je raz w miesiącu. Trzeba wziąć pod uwagę, że w grubych włosach koca, również kumuluje się bardzo duża ilość kurzu.  

Jak często należy prać pościel?