Zamknij

Udrażnianie rur - poznaj skuteczny domowy sposób na zatkane rury

13.07.2020 15:16
udrażnianie rur
fot. Shutterstock

Udrażnianie rur to umiejętność, którą każdy powinien nabyć. Wiele z nas regularnie zmaga się z problemem zatkanego kranu. Aby się z nim uporać często wzywamy hydraulika, jednak nawet osoby, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie bez problemu mogą samodzielnie przeprowadzić udrażnianie rur. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Woda w umywalce nie chce spływać? Jeśli tak, to niezbędne będzie udrażnianie rur, by usunąć z nich wszelkich elementów, które zatkały rury. Im lepiej wykonana instalacja kanalizacyjna, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że rury zostaną zatkane. Jednak w przypadku niewłaściwego korzystania z niej problem ten może się regularnie powtarzać. Podpowiadamy, w jaki sposób powinno się udrażniać rury.

Udrażnianie rur krok po kroku

Udrażnianie rur nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Aby w przyszłości oszczędzić sobie tego problemu należy pamiętać o tym, aby nie wrzucać do umywalki resztek pożywienia, stałych odpadów, piasku oraz środków chemicznych.

Jeżeli jednak masz zatkaną rurę, przez którą woda w zlewie nie chce spływać, konieczne będzie udrażnianie rur. Wcale nie jest to trudne zadanie pod warunkiem, że robisz wszystko zgodnie z naszymi wskazówkami. Czynność ta powinna składać się z kilku etapów.

Na początku odkręć nakrętkę syfonu, ozdobną rozetę i wyciągnij gumową redukcję. Następnie weź sprężynę hydrauliczną i przepchnij nią rurę. Po wykonaniu tego zadania sprężyna powinna być rozpięta na całą długość. Wszelkie zanieczyszczenia, które znalazły się w rurze, powinny wyjść razem ze sprężyną hydrauliczną. Po usunięciu zanieczyszczeń jeszcze raz włóż sprężynę i ponownie przepchnij rurę.

Do przepychania rur można też użyć przepychaczki lub środków chemicznych. Jednak w przypadku stosowania środków chemicznych nie zawsze otrzymamy satysfakcjonujące rezultaty. Niektóre produkty nie usunąć zanieczyszczeń w rurze. 

Później wystarczy oczyścić wszystkie elementy i z powrotem je zamontować. Na koniec zobacz, czy woda w zlewie spływa. Jeśli tak, to znaczy prawidłowo udrożniłaś rury.

Zobacz także: 5 babcinych sposobów na odporność! Są skuteczne, a nic cię nie kosztują