Zamknij

Mikrobiolog wyjaśnia, jak często należy prać ręczniki. Co może nam grozić, gdy będziemy wymieniać je za rzadko?

Katarzyna Leszczyńska
11.12.2017 11:47
Jak często należy wymieniać ręczniki?
fot. pixabay.com

Większość ludzi robi to za rzadko.

Są takie produkty, których używamy codziennie, a pierzemy je za rzadko. Są to zazwyczaj rzeczy, których używamy do higieny, np. ręczniki, czy pościel. Właśnie w stosunku do nich często pojawiają się dylematy, jak często należy je wymieniać. Niedawno pisaliśmy, że pościel powinno się prać maksymalnie po dwóch tygodniach używania. Jak natomiast sprawa ma się co do ręczników?

Wydawać się może, że ręcznikiem wycieramy umyte już ciało, więc bród na nim nie pozostaje. Okazuje się jednak, że każdego dnia zostawiamy na nich miliony bakterii. Gdy wytrzemy nim ciało, możemy pozostawić na ręczniku resztki naskórka, zarazki, które wydziela nasze ciało. Oprócz tego zazwyczaj wiszą one przez cały czas w łazience i wszystkie bakterie, które znajdują się w powietrzu, również na nich osiadają.

Badania wykazały, że ludzie stanowczo za rzadko wymieniają swoje ręczniki. Większość osób robi to raz w tygodniu. Zaledwie 7% każdego dnia. W obu przypadkach nie jest to poprawne wymienianie. Naukowcy wykazali, że nie wszystkie bakterie są dla nas szkodliwe. Jednocześnie poinformowali, jak często należy wymieniać ręczniki.

Ręczniki należy wymieniać minimum 2 razy w tygodniu

Ręczniki należy wymieniać minimum 2 razy w tygodniu

Powinniśmy zadbać o to, żeby ręcznik miał odpowiednie warunki do suszenia. Gdy zbyt długo pozostaje wilgotny, wówczas jest bardziej narażony na rozwój bakterii. Oprócz tego w łazience powinna być odpowiednia cyrkulacja powietrza, która zapewni jego ochronę. Gdy zadbamy o takie czynniki, nie trzeba przesadzać z wymienianiem ręczników.

Ręczniki należy wymieniać nie częściej niż po trzech, czterech użyciach – twierdzi Philip Tierno, mikrobiolog z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku.

Nieco częściej należy wymieniać ręczniki, jeżeli uprawiamy sport. Biorąc prysznic zaraz po treningu, w ręcznik wcielamy jeszcze więcej toksyn, m.in. z potu, który nadal może pozostawać na naszej skórze. Trzeba też rozsądnie rozdzielać ręczniki w rodzinie, najlepiej, żeby każdy miał swój, wówczas nie dojdzie do pomyłek. Dzielenie ręcznika z inną osobą nie jest dobrym pomysłem. 

Ręczniki należy wymieniać po 3-4 użyciach