Zamknij

Turkuć podjadek - jak wygląda i czy można się go pozbyć?

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 12:48
Jak się pozbyć turkucia podjadka z ogrodu?
fot. Shutterstock

Turkuć podjadek to owad, który bardzo szybko daje znać o swojej obecności -  niszczy kwiaty, owoce i warzywa. Jeżeli twoją pasją jest uprawa roślin, to koniecznie musisz wiedzieć, jak wygląda ten mały szkodnik i jak można go zwalczać.  

Turkuć podjadek bardzo groźny szkodnik, który jest jednocześnie niezwykle trudny w zwalczaniu. Turkuć nie poddaje się bez walki, konieczne jest więc zastosowanie konkretnych sposobów, testowanych przez ogrodników od lat. Owad ten, jeśli występuje w grupie, potrafi skutecznie uprzykrzyć uprawę przydomowych roślin.  Czy turkuć podjadek jest pod ochroną? Czy tym samym nie powinien być przez człowieka eliminowany? Czy larwa turkucia powoduje, że roślina zaczyna więdnąć? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Turkuć podjadek - jak wygląda ? 

Turkuć podjadek, czyli gryllotalpa, to owad przypominający wyglądem świerszcza. Turkucia podjadka najłatwiej rozpoznać po tym, że jest duży i przez większość czasu żyje w ziemi. Rzadko kiedy możesz go więc faktycznie zobaczyć. O wiele szybciej zorientujesz się o jego obecności w swoim ogrodzie przez szkody, które wyrządzi roślinom. Może on osiągać nawet siedem centymetrów długości. Jeżeli jednak nie jesteś pewny, czy owad odkryty w twoim ogródku to turkuć, warto poszukać tego, jak wygląda turkuć podjadek na zdjęciach np. w internecie. 

Wielu osobom wydaje się, że turkuć jest owadem objętym ochroną. Mimo że jego populacja znacznie się zmniejszyła, nie jest to prawdziwa informacja. Możesz więc śmiało z nim walczyć. Do ciekawostek o turkuciu podjadku można z pewnością zaliczyć informację, że jest on coraz częściej hodowany w terrarium. Mimo swojej szkodliwości, wygląda bowiem bardzo ciekawie. 

Zobacz także: Jak się pozbyć kreta szybko i skutecznie

Jak pozbyć się turkucia? 

Jak zwalczyć turkucia podjadka? W pierwszej kolejności musisz określić, czy źródłem problemu, który pojawił się w ogrodzie, jest podjadek.  Nie jest to jednak takie proste. O tym, że w ogrodzie znajduje się turkuć podjadek, często dowiesz się bowiem dopiero wtedy, gdy ten mały szkodnik ugryzie lub zadrapie. Ugryzienie turkucia podjadka jest wyjątkowo bolesne i może być niebezpieczne dla zdrowia, jeżeli ma on w sobie pałeczki tężca. 

Turkuć podjadek gryzie korzenie roślin. W ten sposób jego larwy mogą się bowiem rozwijać. Gnijące rośliny wytwarzają ciepło, a larwa turkucia podjadka może w spokoju przygotowywać się na swoje nadchodzące cztery lata życia, które spędzi, niszcząc nasz ogród. W momencie, gdy roślina się psuje i zaczyna wysychać, dochodzi do odsłonięcia gleby. To kolejna dobra informacja dla tego owada. W ten sposób jego jaja otrzymują więcej światła i ciepła - nowe turkucie podjadki mogą się swobodnie rozwijać.  

Zobacz także: Oczko wodne - forma i praktyczne porady

Jakie rośliny atakuje turkuć podjadek? 

Turkuć podjadek zakłada gniazdo w wilgotnej ziemi, która ma wysoką zawartość próchnicy. Turkuć to niewybredny owad - atakuje korzenie praktycznie każdej rośliny, którą uda mu się znaleźć. Zagrożeni są hodowcy owoców, warzyw, krzewów, a nawet drzew. Warto jednak zwrócić uwagę, że kilka sztuk turkucia w twoim ogrodzie może być całkiem przydatnych. Paradoks? Szkodzący roślinom owad, może także pomóc w zwalczaniu pędraków i drutowców. Jego zasługą jest odpowiednie spulchnienie i napowietrzenie gleby.  

Zobacz także: Choroby iglaków - szkodniki i grzybowe dolegliwości

Czego nie lubi turkuć podjadek - domowe sposoby walki z turkuciem 

Domowe sposoby walki z turkuciem są dość czasochłonne i nieco mniej skuteczne. Z pewnością jednak stanowią lepszą alternatywę dla środowiska, są bowiem całkowicie naturalne. 

Jednym ze sposobów jest zakopywanie specjalnych pułapek w ziemi, w których zostanie umieszczona woda. Mogą być to szklane słoiki. Dla zachęty warto do środka dodać trochę nawozu. Kolejną metodą jest wykopanie w ziemi niewielkiego dołka, który później zostanie obłożony folią. Na dnie umieść odchody, najlepiej końskie. W obu tych przypadkach sposób na turkucie sprowadza się do tego, że zimą szukają schronienia w ciepłych miejscach, zostaną więc przyciągnięte do pułapki. Jedynym twoim zadaniem jest pozbycie się pułapki z nieszkodliwymi już owadami.  

Jeżeli wiesz już dokładnie, gdzie przebywa turkuć podjadek, larwa może zostać unicestwiona w jeszcze inny sposób. Możesz bowiem zniszczyć całe gniazdo, zalewając je olejem rzepakowym. Dzięki temu możesz nawet złapać owady, które będą uciekały na powierzchnię. Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem - koniecznie je wtedy upoluj. Turkuć podjadek to idealna przynęta na suma. 

Niektóre osoby wysypują część swojego ogrodu żwirem, ponieważ owad ten wyjątkowo nie lubi takich miejsc. Możesz również spróbować posadzić kilka roślin, za którymi podjadek nie przepada, czyli szałwię czy macierzankę.  

Zobacz także: Domowe sposoby na mszyce – sprawdzone sposoby, jak pozbyć się mszyc

Sposób na turkucia podjadka - zwalczanie chemiczne 

Zwalczanie chemiczne może okazać się najskuteczniejszą metodą walki z tym szkodnikiem. W sklepach ogrodniczych znajdziesz gotowe środki owadobójcze, które są bardzo skuteczne i, co równie ważne, łatwo się aplikuje. Nie ma zbyt wielu produktów, które są przeznaczone konkretnie do walki z turkuciem. Wystarczy jednak kupić środek chroniący rośliny ogrodowe lub granulat na ślimaki. Nawet jeżeli w twoim ogrodzie od dawna swoje żniwa zbierał turkuć podjadek, szkodnik powinien po takich produktach szybko przestać sprawiać ci problem.