Zamknij

Transport lodówki - jak przewozić ją sprawnie i bezpiecznie

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 21:59
Jak przetransportować lodówkę?
fot. Shutterstock

Transport lodówki to duże wyzwanie logistyczne. Najlepiej powierzyć go profesjonalnej firmie, ale jeśli nie masz takiej możliwości, stosuj się do kilku zasad, które ułatwią bezpieczny przewóz lodówki.

Przewożenie lodówki nie powinno być planowane spontanicznie. Trzeba się do tego dobrze przygotować i już kilka dni wcześniej zacząć pozbywać się zapasów jedzenia. Przed transportem lodówkę należy odpowiednio wcześniej wyłączyć, a po dotarciu na miejsce nie może zostać od razu włączona. Cały proces jest na tyle długi, że jedzenie mogłoby się przez ten czas popsuć. Trzeba też zadbać o rozmrożenie lodówki i zabezpieczenie jej do transportu, aby uniknąć jej uszkodzenia podczas jazdy. Jak transportować lodówkę, żeby wszystko odbyło się sprawnie i bezpiecznie? 

Zobacz także: Śniła Ci się lodówka? Sprawdź co oznacza sen o lodówce!

Transport lodówki - jak się do tego przygotować? 

Duża rozmiary i waga sprawiają, że transport lodówki jest dużym wyzwaniem i wymaga specjalnego przygotowania. Jeśli kupujemy nową lodówkę, transportem zajmuje się zwykle sklep, więc nie musimy się tym przejmować. Jednak używane lodówki, które przewozimy na przykład z powodu przeprowadzki, mogą sprawić trochę kłopotu. Jak się za to zabrać? Zacznij już kilka dni wcześniej, pozbywając się zapasów z chłodziarki i zamrażarki. Wykorzystaj je do przygotowania posiłków i nie kupuj nic nowego, co wymaga chłodzenia. Dobrze zaopatrzona lodówka to kłopot przed przeprowadzką. Niektóre produkty mogą się zepsuć, a najbardziej ucierpią mrożonki, które raczej nie będą nadawały się już do spożycia. Jeśli jednak nie zdążysz wszystkiego zużyć, pamiętaj o zaopatrzeniu się w torby termoizolacyjne, które ułatwią przewiezienie żywności i zmniejszą ryzyko ich zepsucia. Jeśli przewozisz lodówkę zimą, po dotarciu na miejsce umieść żywność na balkonie, co zwiększy jej szanse na przetrwanie. 

Co najmniej kilka godzin przed przewozem odłącz lodówkę od prądu. Najlepiej jednak zrób to dzień wcześniej, aby był czas na dokładne rozmrożenie lodówki. Przewożenie lodówki, z której będzie wylewać się nierozmrożona woda, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Inaczej jest w przypadku lodówki z systemem no frost, która nie wymaga rozmrażania, więc wystarczy ją wyłączyć kilka godzin wcześniej. Zawsze jednak warto zapoznać się z instrukcją producenta i jego zaleceniami dotyczącymi przewozu lodówki. 

Kolejnym krokiem jest opróżnienie lodówki i usunięcie z niej szklanych półek i ruchomych pojemników. Trzeba je zapakować bezpiecznie, aby nie uszkodziły się w transporcie. Szuflady w zamrażarce można zostawić, bo są one zwykle stabilne i nie będą przemieszczać się w przewozie. Po opróżnieniu lodówki zadbaj o jej zabezpieczenie na czas przewozu. Drzwi zaklej taśmą klejącą, aby nie otwierały się podczas przenoszenia. Całą lodówkę warto owinąć folią stretch, co zabezpieczy ją przed zarysowaniami. Krawędzie można też zabezpieczyć styropianem. 

Zobacz także: Śniła ci się przeprowadzka? Sprawdź, co to może oznaczać

Jak przewozić lodówkę, aby jej nie uszkodzić? 

Kiedy lodówka jest już gotowa do transportu, należy przenieść ją do samochodu. Większość osób nie dysponuje autem, w którym można przewieźć lodówkę pionowo, dlatego powstaje pytanie, czy lodówkę można przewozić na leżąco? Najbezpieczniejszy, a jednocześnie polecany przez producentów, jest transport lodówki w pionie. Nie trzeba się wtedy obawiać, że olej sprężarkowy przedostanie się do instalacji chłodzącej. Takie ryzyko istnieje, jeśli planujesz transport lodówki w poziomie. Dlatego podczas przenoszenia należy utrzymywać lodówkę pod kątem 75 stopni. Unikaj układania lodówki na płasko. 

Aby znieść lodówkę po schodach, potrzebne są dwie osoby. Należy znosić lodówkę drzwiami do przodu, a skraplaczem do tyłu. Pierwsza osoba musi chwycić lodówkę za obudowę u podstawy i to na tej osobie będzie się opierał ciężar urządzenia. Druga osoba stara się utrzymywać lodówkę pod właściwym kątem, chwytając za jej boki. Istotne jest, aby nie trzymać lodówki za inne elementy niż obudowa, na przykład za skraplacz. 

Jak przewieźć lodówkę bezpiecznie? Jeśli nie dysponujesz autem dostawczym, pozostaje transport lodówki w poziomie. Przydatne będą pasy zabezpieczające, aby lodówka nie przemieszczała się podczas podróży. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia lodówki w transporcie. Przewożenie lodówki na leżąco zacznij od ułożenia jej na boku. Nie może to być jednak dowolny bok, dlatego że tłoki powinny znajdować się na dole. Aby się upewnić, po której stronie się znajdują, zajrzyj do schematu w instrukcji obsługi. Umieszczając lodówkę w aucie, pamiętaj, że nie może leżeć całkiem płasko, lecz należy zapewnić jej odpowiedni spadek. Lodówkę umieść w samochodzie stabilnie i dobrze przymocuj pasami. Nie powinna poruszać się podczas jazdy. Zwróć też uwagę, czy leżące obok przedmioty nie będą obijać lodówki. 

Jeśli masz dostęp do auta, w którym da się przenieść lodówkę w pionie, nie musisz się martwić. W takim przypadku również musisz zadbać o unieruchomienie lodówki i zabezpieczenie jej pasami zabezpieczającymi, aby nie przemieszczała się podczas podróży. Nie należy stawiać lodówki na środku, lecz w rogu, aby dało się ją bezpiecznie przymocować. Zwróć uwagę, czy drzwi urządzenia są dobrze zabezpieczone taśmą, aby uniknąć ryzyka, że otworzą się podczas jazdy. Producenci zalecają przewożenie lodówek w pionie, dlatego że jest to dużo bezpieczniejszy sposób niż transport lodówki na leżąco. 

Zobacz także: Wymiana uszczelki w lodówce - jak to zrobić?

Uruchomienie lodówki po transporcie 

Po przewiezieniu należy ostrożnie wyjąć lodówkę z samochodu. Jak wnieść lodówkę po schodach? W tym przypadku procedura jest taka sama jak podczas znoszenia lodówki. Pierwsza osoba musi chwycić lodówkę za boki na górze, a druga łapie za podstawę i podnosi sprzęt powoli do góry. Lodówkę należy wnosić drzwiami do przodu, a skraplaczem do schodów. Druga osoba, wchodząc po schodach, pcha lodówkę do góry. Z kolei pierwsza osoba pilnuje, aby zachowywała ona pion albo była przechylona pod kątem 75 stopni. Trzymając się tych zasad, można bez problemu wnieść lodówkę nawet na wyższe piętro. 

Kiedy lodówka dotrze już na miejsce, ustaw ją, ale nie włączaj od razu. Przewóz lodówki na leżąco wymaga specjalnego postępowania również po dostarczeniu urządzenia do celu. Olej z agregatu musi spłynąć na swoje miejsce, a to chwilę potrwa. 

Ile musi odstać lodówka po transporcie? Potrzebuje na to minimum 12 godzin, a niektórzy producenci zalecają nawet 24 godziny bez zasilania. Dlatego nie spiesz się i włącz lodówkę dopiero po upływie tego czasu. Tym bardziej warto pozbyć się zapasów jedzenia przed planowanym transportem, bo tak długi czas poza chłodziarką mógłby doprowadzić do ich zepsucia.