Zamknij

Czy test ciążowy może się mylić? Sprawdź, jak poprawnie odczytać wynik

09.10.2018 16:08
test ciążowy
fot. Shutterstock

Jak może wyglądać wynik testu ciążowego? Co oznacza jedna kreska, dwie lub brak linii na teście? Sprawdź, jak odczytać rezultat testu, by był wiarygodny.

Jak najszybciej sprawdzić, czy twoje starania o dziecko przynoszą skutek? Zrobić test ciążowy! Wynik może być pozytywny lub negatywny w zależności od tego, co pokazuje test. Co oznacza jedna linia, co dwie, a co zwiastuje blada kreska? Sprawdź!

Zobacz także

Wiele pań zadaje sobie pytanie, kiedy zrobić test ciążowy. Najlepiej odczekać z wykonaniem badania do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Wtedy będzie on w stanie wykryć hormon beta-hCG (ludzką gonadotropinę kosmówkową), która produkowana jest przez płód od momentu zagnieżdżenia się komórki jajowej. Zanim dotrze ona do macicy, mija około 6 dni, wynik testu ciążowego może więc być negatywny mimo ciąży. 

Test ciążowy - wynik i rodzaje testów

Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych - strumieniowe, paskowe i płytkowe. Każdy z nich nieznacznie różni się od siebie, ale wynik testu ciążowego odczytuje się tak samo.

  • płytkowe – kilka kropel moczu trzeba umieścić za pomocą kroplomierza na płytce testowej;
  • strumieniowe – końcówkę testu umieszcza się w strumieniu oddawanego moczu przez 5 do 10 sekund;
  • paskowe – końcówkę testu zanurzamy w suchym, czystym pojemniku wcześniej wypełnionym moczem.

Kupiłaś test, wstałaś rano (wtedy stężenie hormonu beta-hCG jest najwyższe) i co dalej? Test ciążowy należy wykonać zgodnie z instrukcją zawartą w pudełku. Jak to zrobić?

W testach płytkowych i strumieniowych w okienku odczytu widnieją dwie literki: C - oznaczająca obszar kontrolny i T - wskazująca na obszar testowy. W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale informacja o wspomnianych obszarach powinna znaleźć się na ulotce. 

Jeśli w polu kontrolnym i testowym nie pojawiła się żadna linia, znaczy, że test został przeprowadzony nieprawidłowo - wynik jest nieważny. Kiedy wynik jest pozytywny, czyli wskazujący na ciążę, a kiedy negatywny?

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Test ciążowy - wynik pozytywny

Jeśli na teście pojawią się dwie kreski - zarówno w obszarze kontrolnym, jak i testowym, oznacza to, że jesteś w ciąży. Taki wynik testu ciążowego uznaje się za dodatni, nawet jeśli kreska w obszarze testowym jest słabo widoczna.

Test ciążowy - wynik negatywny

Jeśli w polu kontrolnym (C) pojawiła się kreska, ale brakuje jej na obszarze testowym (T), taki wynik testu ciążowego uznaje się za negatywny. Nie jesteś w ciąży. Taki rezultat mógł wskazać też test wykonany zbyt wcześnie. Odczekaj 1-2 tygodnie i powtórz test. Szczególnie, jeśli nie wystąpiła u ciebie miesiączka.

Zobacz także: Na czym polegają badania prenatalne?

Test ciążowy - słaba kreska

Zrobiłaś test, ale nie jesteś pewna, jaki jest wynik, ponieważ druga kreska jest ledwo widoczna? Najlepiej powtórzyć test, wybierając produkt innej firmy. Jeśli linia w polu testowym ponownie jest blada, warto zapisać się do ginekologa, który rozwieje obawy. Najprawdopodobniej oznacza to wczesną ciążę.

Test ciążowy - czy może się mylić?

Wynik testu ciążowego może nie stwierdzić ciąży, nawet jeśli ona jest. Może się tak zdarzyć, jeśli test jest przeprowadzony zbyt wcześnie i nie jest tak czuły na stężenie hormonu beta HCG. Testy ciążowe raczej "nie mylą" się w drugą stronę. Aby rozwiać wątpliwości najlepiej powtórzyć test lub iść do lekarza i wykonać test laboratoryjny.

Test ciążowy - online

W internecie możemy znaleźć wiele testów, które mogą pomóc określić kobiecie, czy spodziewa się dziecka za darmo i bez wychodzenia z domu. Trzeba jedynie odpowiedzieć na kilka pytań na temat pierwszych objawów ciąży. Nie zastąpią one oczywiście testu ciążowego i wizyty u specjalisty, więc należy do nich podchodzić z dużą rezerwą.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!