Zamknij

Ten sposób na piękne rośliny stosowały nasze babcie. Wypróbuj go w domu

15.09.2022 19:00

Jak dbać o rośliny doniczkowe? Ten produkt spożywczy zapewni im piękny i zdrowy wygląd. Jego skuteczność cię zaskoczy.

Rośliny doniczkowe
fot. Shutterstock

Kwiaty doniczkowe spełniają wiele ważnych funkcji. Dzięki nim każde wnętrze wygląda znacznie przytulniej. Niektóre z gatunków pomagają również oczyścić powietrze oraz pozbyć się nadmiaru wilgoci z mieszkania. Aby zawsze zachwycały pięknym wyglądem, ważne jest nie tylko ich regularne podlewanie, ale i nawożenie. Zamiast jednak sięgać po gotowe preparaty do pielęgnacji roślin, warto wykorzystać ten prosty trik, który dawniej stosowały nasze babcie.

Domowe porady: oto babciny trik na piękne rośliny doniczkowe

Wiele środków, które możesz wykorzystać do pielęgnacji kwiatów doniczkowych, znajdziesz w swoim domu. Jednym z nich jest czosnek o znakomitych właściwościach antybakteryjnych. To tani i ekologiczny sposób na ochronę roślin przed różnymi chorobami i szkodnikami. Możesz zastosować go na dwa sposoby - włożyć kilka ząbków tego warzywa do doniczki z ziemią lub przygotować z niego naturalny nawóz.

Przyrządzenie takiej odżywki jest naprawdę łatwe. W tym celu trzy ząbki czosnku należy wycisnąć przez praskę, a następnie całość zalać litrem wody i gotować przez chwilę na małym ogniu. Kiedy wywar będzie gotowy, należy odstawić go pod przykryciem na kilka godzin. Po upływie tego czasu takim płynem można delikatnie spryskać rośliny. Ten prosty zabieg najlepiej przeprowadzać dwa razy w miesiącu. Zapobiegnie on rozwojowi różnych bakterii, grzybów oraz pojawieniu się mszyc na liściach i łodygach.

Zobacz także: Najmodniejsze kwiaty doniczkowe - jakie wybrać do domu?

Domowe porady: inne naturalne nawozy do kwiatów

Do nawożenia kwiatów doniczkowych możesz wykorzystać też inne produkty. Jednym z popularnych domowych sposobów jest wykorzystanie fusów po kawie. Jako nawóz sprawdzą się też skorupki po jajkach, które są bogate w różne minerały m.in. wapń, fosfor i potas. Wystarczy je rozdrobnić i wymieszać z ziemią albo zalać gorącą wodą. Powstały w ten sposób roztwór idealnie nadaje się do podlewania różnych gatunków roślin.

Zobacz także: 5 roślin, które poprawiają Twój nastrój

loader