Zamknij

Szlifowanie drewna w domu. Jak i czym szlifować drewno?

23.02.2021
Aktualizacja: 23.02.2021 20:36
Jak szlifować drewno?
fot. Shutterstock

Drewno to materiał ponadczasowy, stosunkowo miękki i łatwy w obróbce. Drewniana podłoga, drewniane meble lub drewniany taras często wymagają odświeżenia, aby zachować swoje ponadczasowe piękno. Czym szlifować drewno? 

Szlifowanie drewna to praca, która wymaga od nas odpowiedniej wiedzy i przygotowania tak, aby nie uszkodzić drewnianej powierzchni. Choć drewniane podłogi są wyjątkowo trwałe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji tak jak drewniane meble. Dzięki temu wygładzimy ich powierzchnię, pozbędziemy się szorstkości i przygotujemy pod impregnację środkami do pielęgnacji. 

Jeśli jesteśmy posiadaczami tarasu drewnianego, wiemy, że aby utrzymać jego estetyczny wygląd, musimy regularnie przeprowadzać szlifowanie drewna pod malowanie, olejowanie lub bejcowanie zwłaszcza przed sezonem zimowym i po. Jak szlifować drewno, aby go trwale nie uszkodzić? Czym szlifować drewno – czy pomocna będzie tarcza do szlifowania drewna, czy wystarczy papier ścierny, a jeśli tak to, jaki papier ścierny do drewna będzie najlepszy? 

Zobacz także: Czy drzewo we śnie to dobry znak? Koniecznie sprawdź, co na ten temat mówi sennik

Czym szlifować drewno? Tarcza do szlifowania drewna vs. ręczne szlifowanie drewna 

Zanim rozpoczniemy szlifowanie drewna, musimy zdecydować się, czym szlifować: ręcznie z użyciem papieru ściernego, czy też lepszym pomysłem będzie tarcza do szlifowania drewna. Wybór metody zależy oczywiście od naszych umiejętności i doświadczenia oraz powierzchni, którą chcemy zeszlifować. 

Zobacz także: Zabudowa tarasu - jak stworzyć idealną przestrzeń?

Szlifowanie drewna wiertarką kątową 

Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie narzędzi, wiedz, że najczęściej wykonuje się szlifowanie drewna szlifierka kątową. Znajduje się w warsztatach wielu majsterkowiczów, jednak praca z nią wymaga doświadczenia, ponieważ nieumiejętne korzystanie z niej może uszkodzić powierzchnię drewna. Tarcza do szlifowania drewna obraca się bardzo szybko, co pozwala na błyskawiczne szlifowanie drewna na dużej powierzchni. Powinniśmy jednak uważać, bo nie zawsze może to być zaletą. Niestety, urządzenie to jest tanie, ale nie jest precyzyjne. Łatwo można zeszlifować powierzchnię, tworząc nierówności. Profesjonaliści odradzają pracę z nią osobom początkującym, ponieważ można nią nie tylko uszkodzić drewno, ale nawet je przypalić, ponieważ tarcza do szlifowania drewna wykonuje ogromną liczbę obrotów na minutę. 

Z drugiej strony szlifowanie drewna szlifierką kątową przez osobę doświadczoną pozwala w niezwykle krótkim czasie na szlifowanie drewna na dużych powierzchniach - drewnianej podłogi czy drewnianego tarasu. Dodatkowo tarcza do szlifowania drewna pozwala na umieszczenie w niej papieru ściernego, co uczyni pracę nieco mniej inwazyjną. Czym szlifować drewno o nieregularnych i okrągłych kształtach? Jeśli chodzi o kształty nieregularne jak poręcze krzeseł i inne elementy dekoracyjne lub okrągłe drewnianych otworów niezbędne będzie szlifowanie drewna wiertarką. 

Zobacz także: Zrywanie tapety - od czego zacząć, jak usunąć starą tapetę

Jakim papierem szlifować drewno? 

Szlifowanie drewna papierem ściernym to zdecydowanie lepszy sposób dla osób, które nie miały zbyt wiele do czynienia z tego typu pracami. Wystarczy tylko wiedzieć, jaki papier ścierny do drewna wybrać. Pozwala on na precyzyjne czyszczenie powierzchni w celu usunięcia powłoki lakieru lub farby, a przy tym nie grozi znacznym uszkodzeniem drewna. Można śmiało wykorzystać papier do pozbycia się szorstkich, wystających elementów na powierzchni podłogi drewnianej lub drewnianego tarasu. Co więcej, ręczne szlifowanie drewna z użyciem papieru ściernego zapewnia ogromną precyzję oraz pozwala dosięgnąć do wszystkich wgłębień i umożliwia szlifowanie drewna o różnych kształtach. Dlatego też metoda ręczna jest idealna, jeśli chcemy wykonać szlifowanie drewna naszych ulubionych mebli. 

Jakim papierem szlifować drewno? W sklepach dostaniemy papier ścierny o różnej granulacji, od gruboziarnistego po średnioziarnisty, na drobnoziarnistym kończąc. Im grubsze ziarna, tym większa siła ścierania, a tym delikatniejsze, kosmetyczne wręcz szlifowanie drewna możemy wykonać im mniejsze ziarna. Jaki papier ścierny do drewna wybrać? Jeśli musimy usunąć warstwę starego lakieru lub farby z drewna najlepiej użyć papieru ściernego grubego oznaczonego symbolem P60. Jeśli potrzebujemy delikatnie wygładzić elementy mebli drewnianych, wybierzmy papier ścierny drobnoziarnisty P240. Im wyższa liczba na oznaczeniu papieru ściernego, tym mniejsza siła jego ścierania. 

Zobacz także: Jak zrobić łóżko z palet? Prosta instrukcja krok po kroku! 

Jak szlifować drewno? 

Szlifowanie drewna zawsze rozpoczynamy od szlifowania wstępnego z wykorzystanie gruboziarnistego papieru ściernego. Pamiętajmy, że zawsze szlifujemy wzdłuż włókien drewna na wcześniej zamiecionej lub odkurzonej powierzchni. Jeśli zdecydowaliśmy się na szlifowanie drewna na mokro, użyjmy specjalnej folii ściernej lub płótna ściernego. Nie powinniśmy również pozwolić na to, aby tarcza szlifierki do drewna była zbyt mocno dociśnięta do powierzchni, ponieważ możemy spowodować wyżłobienia w drewnie. Papier ścierny powinnyśmy często wymieniać, a w miarę szlifowania zatrzymywać pracę i zamieść pył powstały przez szlifowanie drewna. W miarę uzyskiwania pożądanego efektu zmieniajmy papier na coraz bardziej drobnoziarnisty. Pozwoli to odpowiednio wygładzić powierzchnię drewna. Szlifowanie drewna zakończmy, używając papieru drobnoziarnistego, dzięki któremu uzyskamy powierzchnię idealną pod zastosowanie środków impregnujących drewno.