Zamknij

Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

01.03.2021
Aktualizacja: 01.03.2021 22:56
Kiedy są święta wielkanocne?
fot. Shutterstock

Dla chrześcijan to właśnie Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Kiedy są święta wielkanocne w 2021 roku? Sprawdź, kiedy zacząć przygotowania do Wielkanocy i o czym powinieneś pamiętać.

"Kiedy jest Wielkanoc" czy "jaka będzie pogoda w czasie świąt wielkanocnych", to często zadawane pytania. Wielkanoc to czas spotkań zarówno z bliższą, jak i dalszą rodziną. Do takiej okazji należy się odpowiednio przygotować - zarówno od strony kulinarnej, jak i w kwestii skomponowania życzeń. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zobacz także: Wypieki wielkanocne - co warto przygotować na święta?

Kiedy są święta wielkanocne w 2021 roku?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a to oznacza, że data tego święta jest zmienna - jest ona zależna od faz księżyca. Zgodnie z ustalonymi niegdyś regułami najwcześniej święta wielkanocne mogą wypaść 22 marca, z kolei najpóźniej 25 kwietnia. Zastanawiasz się, kiedy jest Wielkanoc w 2021 r.? W tym roku Wielkanoc przypada na 4 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 5 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny).

Święta wielkanocne poprzedza czas przygotowań, czyli Wielki Post. W bieżącym roku Środa Popielcowa wypadła 17 lutego, a post tradycyjnie trwa przez 40 dni. Następnie ma miejsce Wielki Tydzień - to czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa.

Zobacz także: Prezent na Wielkanoc dla dzieci - co warto wybrać?

Jak zrobić ozdoby wielkanocne?

Tradycyjna nakazuje, aby przed świętami wielkanocnymi przygotować ozdoby. Jak zrobić ozdoby wielkanocne? Najprostsze jest pomalowanie ugotowanych jajek, które następnie będzie można zjeść. Jeżeli jednak masz smykałkę do ręcznych ozdób, możesz przygotować choćby unikalny wazon z wizerunkiem zajączka, wykorzystując w tym celu słoik i bibułę lub farby. Innym pomysłem może być wianek z brzozowych gałązek i bukszpanu.

Wiele inspiracji na oryginalne ozdoby wielkanocne znajdziesz w poradnikach DIY (sprawdź, jak zrobić wielkanocne dekoracje na szydełku). Możesz też skorzystać z licznych tutoriali - pokazują one krok po kroku jak zrobić ozdoby wielkanocne.

Zobacz także: Symbole wielkanocne - ich znaczenie w kulturze

Święta wielkanocne - życzenia wielkanocne

Wielkanoc to czas rodzinnych spotkań i składania sobie życzeń. Jak życzyć bliskim osobom wesołych świąt wielkanocnych? Możesz skorzystać z dostępnych w internecie życzeń (prezentujemy te rymowane i nierymowane, a także życzenia po angielsku) lub ułóż własne. Masz też wybór, jeżeli chodzi o formę ich przekazania. Jeżeli chcesz zaskoczyć swoich bliskich, przygotuj okazjonalną laurkę. Jak zrobić kartkę wielkanocną? Do stworzenia najprostszych wystarczy tylko kartka papieru i świąteczne ozdoby. Kilka naklejek w kształcie piskląt, zajączków lub pisanek sprawi, że pusta kartka stanie się tą świąteczną.

Nie zawsze życzenia wielkanocne muszą być poważne. Osobom, z którymi pozostajesz w bliskich lub przyjacielskich relacjach, możesz wysłać zabawne życzenia. Większość z nich to proste rymowanki, z których zapamiętaniem nie powinieneś mieć kłopotów.

Zobacz także: Jaka modlitwa przy dzieleniu się jajkiem?

Jaka pogoda w święta wielkanocne?

Święta wielkanocne to nie tylko czas radości ze Zmartwychwstania, ale również odpoczynku. Ładna pogoda sprzyja spacerom wraz z rodziną na świeżym powietrzu. Czy w tym roku w czasie Wielkanocy pogoda dopisze? Z długoterminowej prognozy pogody wynika, że w dniach 4-5 kwietnia temperatura może wynosić ok. 10 st. C. Synoptycy nie przewidują opadów śniegu czy deszczu, a zachmurzenie ma być przejściowe.

Mimo że pogoda w święta wielkanocne będzie sprzyjać spacerom, to pamiętaj o obostrzeniach wprowadzonych w związku z COVID-19. Śledź komunikaty prasowe, gdyż ograniczenia mogą się zmieniać.

Zobacz także: Baranek z masła - jak zrobić baranka na stół wielkanocny?

Jakie potrawy na Wielkanoc?

Przygotowania do świąt wielkanocnych odbywają się również w kuchni. Lista przepisów na święta wielkanocne jest długa - to m.in.: żurek, sałatka jarzynowa, biała kiełbasa na ciepło czy faszerowane jajka. W wielu domach przed Wielkanocą przygotowuje się również różnego rodzaju pasztety czy kurczaka w galarecie. Jakie ciasto na święta wielkanocne możesz przygotować? Najpopularniejsze to mazurek i wielkanocna baba.

Ponieważ Wielkanoc jest poprzedzona święceniem pokarmów, to niektóre potrawy przygotowywane są też w wersji mini. Przykładem mogą być małe babeczki, które idealnie pasują do koszyczka na święconkę.

Zobacz także: Potrawy wielkanocne - wybierz najsmaczniejsze dania na święta!

Jak posiać rzeżuchę na święta wielkanocne?

Stoły w święta wielkanocne uginają się pod ciężarem tradycyjnych potraw. W wielu domach obok dań na stole nie może też zabraknąć rzeżuchy. To roślina jednoroczna, która jest cennym źródłem witamin (głównie C) i wspomaga trawienie. Jak posiać rzeżuchę? W pierwszej kolejności należy wyłożyć płaskie naczynie watą, a następnie umieścić na niej zakupione nasiona rzeżuchy. Ostatnia czynność to nawilżenie całości wodą.

Kiedy należy posiać rzeżuchę, aby była gotowa na święta wielkanocne? Rzeżucha nadaje się do spożycia po ok. 7-10 dniach, licząc od momentu jej posiania. Najpóźniej zatem powinieneś ją posiać 25 marca.