Zamknij

9 domowych sposobów na czkawkę! Każdy powinien je znać

14.03.2019
Aktualizacja: 18.03.2019 09:13
Na drewnianym blacie leży cukier.
fot. Shutterstock

Sposoby na czkawkę pozwolą ci skończyć z tą uciążliwą dolegliwością. Koniecznie sprawdź, jak pozbyć się czkawki i jak do niej nie dopuścić!

Sposoby na czkawkę przydają się szczególnie tym osobom, u których ta dolegliwość pojawiła się w najmniej spodziewanym momencie. Przyczyny jej wystąpienia między innymi: stres, przejedzenie się lub zjedzenie zbyt gorącego posiłku.

Zobacz także: Najzdrowsza ze wszystkich herbat to... matcha. Jakie ma właściwości prozdrowotne?

Sposoby na czkawkę

 • Wstrzymaj oddech

Jedną z domowych metod na powstrzymanie czkawki jest wstrzymanie oddechu przez kilkadziesiąt sekund. Wystarczy, że zatkasz nos i zamkniesz usta. Tak jakbyś za chwilę miał zanurzyć się pod wodę. Gdy ten sposób nie zadziała za pierwszym razem, możesz znów go wypróbować. Pamiętaj, że między jedną a drugą próbą musisz chwilę odczekać.

 • Napij się wody

Aby powstrzymać czkawkę napij się wody. Do szklanki wlej letnią wodę (koniecznie przegotowaną) i wypij ją jednym haustem powietrza. Ta metoda pozwala uspokoić rytm pracy przepony. Niektórzy zalecają także wypicie wody „do góry nogami” na leżąco.  Wystarczy, że pochylisz się do przodu, głowę odchylisz do tyłu i zaczniesz pić wodę.

 • Cytryna

Zjedzenie plastra cytryny zaskoczy organizm. Ta metoda pozwala rozluźnić się mięśniom przepony.

 • Zjedz skórkę od chleba

Kolejnym sposobem na czkawkę jest zjedzenie skórki od chleba. W tej metodzie bardzo ważne jest to, abyś żuł ją jak najdłużej. Chleb należy popić szklanką wody.

 • Zatkane uszy

Domowym sposobem na wstrzymanie czkawki jest także zatkanie uszu. Połączone są one z zakończeniami nerwu błędnego. Ich stymulacja silnym bodźcem, jakim jest zatkanie umożliwi powstrzymanie czkawki. Spróbuj zatkać uszy na kilkanaście sekund. W tym czasie warto przełykać ślinę.

 • Poklep plecy

Poproś osobę w pobliżu, żeby poklepała cię po plecach. Ten sposób skutecznie pomoże powstrzymać czkawkę.

 • Strach

Jednym z najpopularniejszych sposobów na czkawkę jest strach! Wystarczy, że krzyknie się znienacka na osobę z czkawką lub wyskoczy na nią za rogu.

 • Zjedz łyżeczkę cukru

Jeśli chcesz zażegnać czkawkę koniecznie sięgnij po łyżeczkę cukru. Zjedz ją bez popijania. Pomocne może też się okazać ssanie słodkiego cukierka.

 • Ćwiczenia języka

Postaraj się jak najdalej wypiąć język. Powtórzenie tej czynności kilka razy, gwarantuje odejście czkawki.

Jak nie dopuścić do czkawki?

Zamiast ratować się sposobami na czkawkę warto zrobić wszystko, aby do tej dolegliwości nie dopuścić. Jeśli chcesz zapobiec przed pojawieniem się czkawki po raz kolejny, pamiętaj o tych kilku zasadach:

 • Raz dziennie staraj się pić ziołowe napary.
 • Twoja dieta powinna być lekkostrawna i mało obfita. Najlepiej jeśli ograniczysz suche pokarmy.
 • Wypij szklankę wody przed posiłkiem (najlepiej letnią, przegotowaną)

Sposoby na czkawkę – co zrobić kiedy są one nieskuteczne?

W przypadku czkawki, która trwa około 8 godzin (u dzieci 3) i nie można się jej pozbyć w żadnej sposób, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Wizyty medycznej wymagają także uporczywe i regularne czkawki, a także te, którym towarzyszą niepokojące objawy. Mowa o: bólu brzuchu, wzdęciach, zawrotach głowy, utracie apetytu, pluciu krwią, biegunce, czy też zaburzeniach widzenia.

W takim przypadkach czkawka może być spowodowana silnym stresem lub może być objawem poważnych chorób i dolegliwości, między innymi: guza mózgu, mocznicy, zapaleniu wątroby.

Zobacz także: Naturalne i farmakologiczne metody na wywołanie okresu. Koniecznie musisz je poznać 

Zagłosuj

Czy robiłaś kiedyś samodzielnie syrop?

Liczba głosów:

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
fot. Shutterstock

Ile zębów ma dorosły człowiek?