Zamknij

Soda kalcynowana to skuteczny i ekologiczny środek piorący! Zobacz, jak zrobić ją w domu

13.03.2020 15:36
Soda
fot. Shutterstock

Soda kalcynowana w ostatnim czasie robi się coraz popularniejsza. Wszystko dlatego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się naturalne i ekologiczne środki czystości. A soda kalcynowana jest właśnie takim środkiem piorącym. Dlaczego warto korzystać z sody kalcynowanej i jak zrobić ją samodzielnie w domu?

Soda kalcynowana to lekka soda piorąca. I choć wydawać by się mogło, że niczym nie różni się od sody oczyszczonej, wcale tak nie jest! Soda kalcynowana ma zupełnie inny skład i inne właściwości. Jest to w pełni ekologiczny i naturalny środek, który sprawi, że nasze ubrania, ale nie tylko, będą czyste i świeże.

Jakie właściwości ma soda kalcynowana i dlaczego warto w nią zainwestować?

Soda kalcynowana - właściwości

Soda kalcynowana to nic innego jak węglan sodu. Ma postać białego proszku, który doskonale rozpuszcza się w wodzie. Soda kalcynowana ma też właściwości higroskopijne, a więc świetnie pochłania wodę. Lekka soda piorąca jest coraz popularniejszym i w pełni ekologicznym środkiem wykorzystywanym do odświeżania ubrań czy różnego rodzaju tkanin.

Soda kalcynowana ma szereg przydatnych w codziennym życiu właściwości:

  • jest to środek piorący i odplamiający
  • w odpowiednim stężeniu działa wybielająco
  • odświeża ubrania i tkaniny
  • jest świetnym odkamieniaczem
  • można nią czyścić łazienkę
  • można z niej zrobić tabletki do zmywarki

Soda kalcynowana - zastosowanie

Soda kalcynowana ma różnorodne zastosowania, które ułatwią nam codzienne życie. Zobaczcie, do czego warto jej użyć.

  1. Soda kalcynowana nadaje się do prania ubrań i tkanin. Jest także świetnym środkiem odplamiającym. Najlepiej stosować ją na tkaninach jasnych, gdyż w pewnym stężeniu ma właściwości wybielające. Świetnie sprawi się w przypadku plam od potu. Jest to także naturalny i ekologiczny środek piorący, a takie stają się ostatnio bardzo popularne. Jak zrobić proszek do prania z sody kalcynowanej? Wystarczy pomieszać ją z płatkami mydlanymi i zamknąć w szczelnym pojemniku. Do każdego prania dodajemy 1-2 miarki takiego środka. Ważne jest to, że soda kalcynowana nie podrażnia i nie uczula, więc mogą ją stosować alergicy.
  2. Można zastosować ją w urządzeniach, które mają kontakt z wodą, a przez to też narażone są na osadzanie się kamienia. Działa bowiem jako doskonały odkamieniacz. Radzi sobie również z trudnymi do usunięcia plamami - np. po kawie czy winie. 
  3. Z sody kalcynowanej można zrobić tabletki do zmywarki. Wystarczy dodać do proszku trochę wody, a następnie przelać do foremek. Po wyschnięciu dodajemy taką kostkę do zmywarki. 
  4. Soda kalcynowana sprawdza się również jako środek do czyszczenia łazienek. Można dodać do niej odrobinę wody i w ten sposób uzyskamy pastę idealną do mycia łazienkowych powierzchni.

Jak zrobić sodę kalcynowaną w domu

Sodę kalcynowaną można kupić w drogeriach lub sklepach internetowych, ale można też zrobić ją samodzielnie w domu. Wystarczy 2-3 szklanki sody oczyszczonej wrzucić na blaszkę do pieczenia, rozłożyć ją równomiernie i piec przez 1 godzinę w temperaturze 200 stopni.

Od czasu do czasu sodę warto przemieszać. Gotowa soda kalcynowana jest delikatna i puszysta. I już nadaje się do użytku.

Pewnie nawet nie wiesz, ale możesz popełniać błędy w codziennym dbaniu o skórę! Jakie? Oto 10 najpopularniejszych błędów w pielęgnacji cery.