Zamknij

Przypaliłeś garnek w czasie gotowania? Wypróbuj ten prosty trik, dzięki któremu znów będzie wyglądał jak nowy

23.11.2021 15:39
Garnek na kuchence
fot. Shutterstock

Przypaliłeś garnek w czasie gotowania? Wypróbuj ten prosty trik, dzięki któremu znów będzie wyglądał jak nowy.

Przypalenie garnka w czasie gotowania zdarza się nawet najlepszym kucharzom. Czasami potrawę można jeszcze szybko uratować, ale niestety czyszczenie osmolonego naczynia może być już trudniejszym zadaniem. Zazwyczaj w takich sytuacjach sięgamy po różne specjalistyczne środki. Okazuje się jednak, że równie skuteczny w walce z tym problemem może być produkt, który większość z nas ma w swojej kuchni.

Kuchenne triki: jak wyczyścić przypalony garnek?

Kulinarne niepowodzenia mogą się przytrafić każdemu, więc nie warto popadać od razu w panikę. Jeżeli zdarzyło ci się przypalić garnek, wypróbuj ten domowy sposób.

Wystarczy, że do osmolonego naczynia wsypiesz trochę ryżu, zalejesz go wodą, a następnie wszystko zagotujesz. W ten sposób łatwiej pozbędziesz się nawet trudnych zabrudzeń. Zamiast sypkiego ryżu, możesz zastosować również ten z torebki, który będzie równie skuteczny.

Zobacz także:  Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz? Domowe, sprawdzone sposoby 

Kuchenne triki: inne sposoby na przypalony garnek

Istnieje więcej domowych trików, które mogą pomóc ci w walce z przypalonym garnkiem. Zamiast ryżu możesz wypróbować również właściwości kwasku cytrynowego lub zwykłą sól kuchenną.

Bez względu na to, jaki środek zastosujesz, zawsze staraj się zachować ostrożność przy czyszczeniu naczyń, aby nie uszkodzić ich delikatnej powłoki. Zbyt mocne szorowanie albo użycie druciaka lub szorstkich gąbek może spowodować zarysowania i sprawić, że garnek nie będzie nadawał się do ponownego zastosowania. A jakie są wasze sprawdzone triki kuchenne?