Zamknij

Ścieżki w ogrodzie - jak i z czego zrobić? Pomysły i inspiracje

23.02.2021
Aktualizacja: 23.02.2021 20:29
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?
fot. Shutterstock

Ścieżki w ogrodzie nie tylko wyznaczają kierunek poruszania się po zielonej przestrzeni, ale stanowią także bardzo ważny element dekoracyjny. W zależności od stylu aranżacji ogrodowej ścieżki mogą zostać wykonane z kamienia, żwiru, otoczaków czy betonu. Z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie?

Urządzasz ogród? Z artykułu dowiesz się jak poprawnie wytyczyć ścieżki w ogrodzie oraz jaki materiał sprawdzi się najlepiej, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym.  

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Jak wytyczyć ścieżki w ogrodzie? 

Ścieżki i alejki to jeden z ważniejszych elementów aranżacji przydomowej przestrzeni. Właściwie wytyczone umożliwiają bezproblemowe dotarcie do ulubionego zakątka ogrodu, bez konieczności deptania trawnika i rabat kwiatowych, a dodatkowo podkreślają jego indywidualny charakter. Ścieżki w ogrodzie powinny być przede wszystkim praktyczne, estetyczne i trwałe. 

Jak poprawnie wytyczyć ścieżki w ogródku? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Planując rozmieszczenie alejek, stwórz koncepcyjny projekt swojego ogrodu, uwzględniając przy tym jego wielkość, lokalizację poszczególnych stref czy przybudówek. Następnie zastanów się, gdzie będziesz przebywać najczęściej, które z części ogrodu powinny być ze sobą bezpośrednio połączone itp. Zwróć uwagę na wydeptane przez siebie i domowników ścieżki w ogrodzie - to niezwykle cenna wskazówka określająca potencjalną użytkowość nowych alejek.  

Pamiętaj o tym, aby ilość wytyczonych ścieżek była proporcjonalna do wielkości ogrodu. W niektórych sytuacjach o wiele lepszym rozwiązaniem jest zrobienie kilku szerszych alejek niż kilkunastu wąskich i krętych tras. Przyjmuje się, że alejka ogrodowa powinna mieć optymalnie ok. 80 cm szerokości, aby przechodzące po niej dwie osoby mogły się swobodnie wyminąć. W przypadku aranżowania dużych przestrzeni szerokość ścieżki w ogrodzie może wynosić od 120 do 150 cm szerokości.  

Zanim przystąpisz do realizacji wykonanego projektu, pomyśl dwa razy, aby potem nie chodzić drogami na skróty, niszcząc przy okazji rośliny znajdujące się na obrzeżach ścieżek w ogrodzie. 

Zobacz także: Oczko wodne - forma i praktyczne porady 

Czym wyłożyć ścieżkę w ogrodzie - jaki materiał? 

Ścieżki w ogrodzie powinny być nie tylko praktyczne, ale także estetyczne i trwałe. Dużo w tej kwestii zależy od materiału wykorzystanego do ich wykonania, a możliwości jest bardzo wiele. Zastanawiasz się, z czego zrobić ścieżkę w ogrodzie?  

Do najlepszych i najczęściej kupowanych materiałów obecnie zalicza się: 

 • korę, 
 • żwirek, 
 • impregnowane belki drewna, 
 • pieńki (krążki drewna), 
 • otoczaki (tzw. kocie łby), 
 • kamienie polne, 
 • cegłę klinkierową, 
 • beton w bloczkach, 
 • płyty kamienne.  

Każdy z wyżej wymienionych materiałów ma swoje wady i zalety. Różnią się kształtem, kolorem, fakturą, właściwościami, wymaganiami pielęgnacyjnymi oraz trwałością itp. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z ich charakterystyką.  

Zobacz także: Pergole w ogrodzie - czym są, jak je zrobić, rośliny na pergole

Drewniane ścieżki w ogrodzie  

Drewno to dobre rozwiązanie dla wszystkich miłośników naturalnych i ekologicznych klimatów. Ścieżki ogrodowe z drewna prezentują się niezwykle nowocześnie, a co najważniejsze, doskonale komponują się z roślinnością, tworząc razem bardzo harmonijną całość.  

 • Kora  

Przez wzgląd na swoje delikatne wykończenie kora idealnie nadaje się do wykończenia alejek bocznych oraz usypania ścieżek pomiędzy rabatami. Co więcej, kora korzystnie wpływa również na kondycję gleby, zabezpieczając ją przed nadmiernym wysychaniem. Warto pamiętać o tym, że kora jest materiałem biodegradowalnym, dlatego też należy regularnie ją uzupełniać.  

Jak ułożyć ścieżki z kory? 

Pierwszym krokiem jest wykonanie podkopu pod ścieżkę na głębokość ok. 25 cm. Następnie na jego dno trzeba wysypać ok.15 cm grubego piasku, dopiero potem warstwę kory – ok. 10 cm. Tak usypaną ścieżkę z kory należy zabezpieczyć ogranicznikami bądź dużymi kamieniami, dzięki temu zachowa ona swój pierwotny kształt. 

 • Impregnowane belki drewna 

Ścieżki ogrodowe z drewnianych belek doskonale wpiszą się w klimat każdej rustykalnej aranżacji ogrodowej. Są stosunkowo tanie i łatwe w układaniu. Ponadto drewno bardzo ładnie się starzeje, na długo zachowując swój estetyczny wygląd.  

Impregnowane belki to świetna alternatywa dla cieszących się jeszcze do niedawna tzw. podkładów kolejowych - których z racji tego, że są pokryte toksycznym lakierem, nie zaleca się wykorzystania w ogrodzie. 

Jak ułożyć ścieżki z drewnianych belek? 

Zanim przystąpisz do tworzenia ścieżki z belek, to pamiętaj o uprzednim zaimpregnowaniu drewna. Do tego celu wybierz produkt bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i ludzi. Wykop płytki rów, a następnie na jego dnie wysyp warstwę grubego żwiru i piasku, dopiero potem przystąp do układania belek. Szczeliny powstałe pomiędzy nimi wypełnij piaskiem, który zwiększy stabilność przygotowanej nawierzchni.  

 • Pieńki (krążki drewna) 

Jeśli cenisz sobie połączenie nowoczesnego designu z elegancją, to wykonanie ścieżki ogrodowej z krążków drewna będzie strzałem w dziesiątkę. Pieńki dostaniesz w większości marketów budowlanych oraz sklepów internetowych. Niestety materiał ten nie należy do najtańszych.  

Jak ułożyć ścieżki z pieńków? 

Proces układania ścieżki ogrodowej z krążków drewna wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku belek.  

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Kamienne ścieżki w ogrodzie  

Ścieżki ogrodowe wykonane z kruszywa oraz płyt kamiennych prezentują się bardzo elegancko i stylowo. Znakomicie sprawdzą się zarówno w przypadku wykończenia dużych ogrodów przydomowych, jak i niewielkich terenów działkowych.  

 • Żwirek  

Jest to materiał o niebywale uniwersalnym zastosowaniu. Nadaje się do małych i dużych ogrodów. Z powodzeniem można go wykorzystać do usypywania ścieżek oraz alejek pomiędzy rabatami. Choć ścieżki ze żwiru są tanie i łatwe w wykonaniu, to należy pamiętać, że tego typu podłoże bywa bardzo niestabilne. 

Jak ułożyć ścieżki ze żwiru? 

Wykop ścieżkę na głębokość ok. 25 cm. Na jej dno wysyp warstwę tłucznia lub grysu (ok. 15 cm) i przykryj go geowłókniną. Kolejna warstwa to mieszanka piasku i żwiru - jej grubość powinna wynosić ok. sześć centymetrów. Ostatni etap to wysypanie żwiru oraz zabezpieczenie ścieżki przy pomocy większych kamieni lub specjalnych ograniczników.  

 • Otoczaki  

To obecnie jeden z najczęściej wybieranych materiałów pod ścieżki ogrodowe. Gładkie kamienie idealnie uzupełniają aranżacje ogrodów w stylu nowoczesnym, naturalistycznym i japońskim. Wadą dla niektórych może być nadmierna wyboistość podłoża.  

Jak ułożyć ścieżki z otoczaków? 

Na dno wykopu o głębokości 30 cm należy wysypać warstwę tłucznia i piasku. Teraz do wyboru masz dwie opcje - możesz ułożyć kamienie, a powstałe przestrzenie wypełnić grubym piaskiem. Drugim rozwiązaniem, który przełoży się na trwałość kamiennej ścieżki ogrodowej, jest przygotowanie wylewki betonowej, do której później zostaną rozłożone otoczaki. 

 • Kamienie polne 

Cieszą się równie dużą popularnością co wspomniane wyżej otoczaki. Ze względu na swoją naturalną strukturę oraz zabarwienie znakomicie wpiszą się w każdą aranżację ogrodową. Kamienie polne są trwałe, eleganckie i uniwersalne - można je wykorzystać zarówno do układania ścieżek, jak i podjazdów.  

Jak ułożyć ścieżki z kamieni polnych? 

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć przebieg ścieżki i przygotować wykop o głębokości 30-50 cm, na którego dno trzeba wysypać ok. 20 cm piasku rzecznego - przy obrzeżach powinna być to mieszanka piasku z cementem. Dzięki temu krawężniki twojej ścieżki będą stabilne i wytrzymałe. Kolejny krok to układanie kamieni polnych - pamiętaj, aby układać je płaską stroną do góry. Kamienie należy dobić młotkiem, a powstałe przestrzenie wypełnić piaskiem z cementem i polać wodą.  

 • Bloczki betonowe 

To tańsza alternatywa dla płyt kamiennych. Materiał ten znakomicie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Dodatkowo jest bardzo trwały, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Betonowe ścieżki ogrodowe dodadzą stworzonej aranżacji odrobiny elegancji i ekstrawagancji.  

 • Płyty kamienne 

Płyty kamienne z granitu lub piaskowca to jeden z najdroższych i zarazem najbardziej ekskluzywnych materiałów wykończeniowych dostępnych na rynku. Głównym atutem ścieżek z ozdobnego kamienia jest ich naturalny kształt i ciekawe wybarwienie. 

Jak ułożyć ścieżki z betonu lub płyt kamiennych? 

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na bloczki betonowe, czy też płyty kamienne to proces tworzenia ścieżki ogrodowej w obydwu przypadkach będzie wyglądał tak samo. W pierwszej kolejności należy przygotować zaprawę - zazwyczaj jest to mieszanka cementu i piasku. Krok drugi polega na układaniu bloczków bądź kamieni. Ostatni etap prac skupia się na wypełnieniu przestrzeni pomiędzy kamieniem przy pomocy np. żwiru, piasku lub zaprawy.