Zamknij

Sauna fińska - na jakie dolegliwości szczególnie jest polecana?

27.03.2019
Aktualizacja: 27.03.2019 16:27
Młoda kobieta przebywa w saunie fińskiej.
fot. Shutterstock

Sauna fińska to przyjemna metoda na pokonanie wielu dolegliwości zdrowotnych. Koniecznie dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do regularnego korzystania z fińskiej sauny!

Sauna fińska to rodzaj sauny suchej. Jest to pomieszczenie o niewielkich rozmiarach, które ogrzewane jest do bardzo wysokiej temperatury – około 80 do 100 stopni Celsjusza. Korzystanie z sauny fińskiej przynosi wiele korzyści zdrowotnych, między innymi: oczyszcza organizm z  toksyn i wspomaga proces odchudzania.

Zobacz także: Dieta, zioła, woda... co jeszcze pomoże przy oczyszczaniu wątroby?

Sauna fińska – zalety

Regularne korzystanie z sauny fińskiej ma wiele zalety. Wzrost ciepła ciała obniża ciśnienie krwi. Inne korzyści, które wynikają z wizyt w saunie fińskiej to także zwiększenie czynności serca oraz oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn.

Dodatkowo pobyt w saunie fińskiej działa odstresowująco i relaksuje mięśni. Dlatego ten typ rekreacji bardzo często polecany jest osobom, które prowadzą szybki i stresujący tryb życia.

Korzystanie z sauny fińskiej umożliwia także poprawę stanu skóry i cery. W trakcie sesji, rozgrzany organizm wydziela pot, który paruje z powierzchni skóry i uwua zbędne produkty z przemiany matrii oraz toksyny.

Ponadto sauna fińska to idealna metoda, która hartuje ciało. Poprawia ogólną wydolność organizmu i stan zdrowia. Regularne korzystanie z sauny fińskiej, szybko przynosi organizmowi korzyści.

Sauna fińska – wskazania

Sauna fińska szczególnie polecana jest osobom, które cierpią na depresję. Ciepło, które wytwarzane jest w fińskiej saunie łagodzi napięcie psychiczne, relaksuje i poprawia nastrój. Na tę formę aktywności powinny się także zdecydować osoby z zaburzeniami krążenia obwodowego, a także przy anemii.

Inne wskazania do korzystania z sauny fińskiej to także:

 • Astma,
 • Bóle reumatyczne,
 • Bóle mięśni,
 • Niskie ciśnienie krwi,
 • Odchudzanie (korzystanie z sauny fińskiej przyśpiesza przemianę materii, wspomaga to zrzucenie zbędnych kilogramów),
 • Problemy z trawieniem.

Sauna fińska – przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą korzystać z sauny fińskiej. Jednym z przeciwwskazań to między innymi miesiączka u kobiet, a także ciążą.

Inne przeciwwskazania to także:

 • Choroby tarczycy,
 • Choroby układu krążenia,
 • Zaburzenia hormonalne,
 • Choroby oczu,
 • Klaustrofobia,
 • Choroby psychiczne,
 • Epilepsja (padaczka).

Z sauny fińskiej nie mogą korzystać także dzieci, gdyż nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego procesu termoregulacji organizmu.

Przeciwwskazaniem do przebywania w saunie fińskiej jest także pojawienie się niepokojących objawów. Gdy w trakcie sesji poczujesz osłabienie lub zawroty głowy, koniecznie powoli opuść saunę. Następnie odpocznij i uspokój oddech. Nie należy w takich przypadkach wychodzić z sauny fińskiej szybko i gwałtownie, gdyż może to doprowadzić do utraty przytomności lub innych groźnych komplikacji.

Sauna fińska – jak korzystać?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że z sauny fińskiej podobnie jak z sauny parowej, nie można korzystać częściej niż trzy razy w tygodniu.

Do sauny nie można wejść po obfitym posiłku, ale także nie należy korzystać z tej formy odpoczynku na czczo. Przed wizytą w saunie nie można także spożywać napojów alkoholowych i stosować innych używek, w szczególności narkotyków.

Przed samym wejściem do sauny należy wziąć prysznic. Z tego typu sauny najczęściej korzysta się nago (zarówno bielizna, jak i strój kąpielowy może podrażnić skórę). Po kilku minutach przebywania w wysokiej temperaturze należy rozgrzane ciało polać małą ilością wody. Powoduje to uderzenia gorącej fali powietrza.

Saunę należy opuścić w momencie maksymalnego nagrzania organizmu, a następnie schłodzić się pod prysznicem. Należy pamiętać, że polewanie wodą należy zacząć od miejsc  najdalej oddalonych od serca.

Po kąpieli należy uzupełnić płyny – najlepiej wodą mineralną. Nie ma przeciwwskazań do zaaplikowania na skórę balsamu lub kremu.

Zobacz także: Najzdrowsza ze wszystkich herbat to... matcha. Jakie ma właściwości prozdrowotne?

Zagłosuj

Jak często oczyszczasz cerę?

Liczba głosów: