Zamknij

Sadzenie malin - jak to robić i kiedy? Jakie są odmiany malin?

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 13:20
Jak sadzić maliny?
fot. Shutterstock

Sadzenie malin nie jest bardzo skomplikowane, dlatego coraz więcej osób posiadających przydomowy ogródek lub działkę pod miastem decyduje się na taką uprawę. W dzisiejszych czasach bardziej zwraca się uwagę na zdrową żywność, a nie ma chyba nic lepszego i bardziej pewnego niż własnoręcznie wyhodowane, smaczne i zdrowe owoce.

Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat sadzenia malin. Przeprowadzimy cię krok po kroku przez cały proces, a także przedstawimy ci kilka ciekawostek na temat pysznych malin. 

Zobacz także: Śniły ci się maliny? Wyjaśniamy, co to oznacza!

Sadzenie malin - gleba i nasłoneczenie

Zanim podejmiesz decyzję, że chcesz się podjąć sadzenia malin, musisz dowiedzieć się o nich kilku ważnych rzeczy. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że maliny dobrze się czują w słonecznych miejscach. Jeśli twój ogród jest przez większość dnia zacieniony, lepiej zdecyduj się na uprawę odmiany maliny karłowatej o nazwie Ruby Beauty, którą możesz hodować w doniczce na balkonie lub tarasie. Drugą ważną kwestią jest gleba. Krzew maliny najlepiej będzie się rozwijał na żyznej, przepuszczalnej glebie, której odczyn pH będzie lekko kwaśny. Malina nie przyjmie się zbyt dobrze na piaszczystej ziemi, gdyż lubi wilgoć. I tu ważna uwaga: lubi wilgoć, a nie zalanie wodą! Dobrze jest wyściółkować miejsce wokół krzewu, aby roślina miała optymalne warunki. Możesz w tym celu rozsypać wokół roślin korę, trociny, słomę, szyszki, połamane gałązki, stare igliwie lub lekko przekompostowane liście. Sadzenie malin na agrowłókninie bądź agrotkaninie również będzie dobrym pomysłem. Ściółka zapewni malinom między innymi odpowiednie pH gleby.  

Zobacz także: Przetwory z malin - sprawdzone przepisy!

Odmiany malin i ich charakterystyka 

Poniżej zobaczysz najbardziej popularne gatunki malin sadzonych w Polsce. Poznasz też najważniejsze informacje na ich temat. Mamy nadzieję, że to pomoże ci wybrać najbardziej odpowiedni rodzaj krzewu malin dla ciebie. 

Nazwa maliny  Docelowa wysokość  Pora owocowania  Siła wzrostu 
Polana   1,5 m  sierpień - listopad  szybkorosnąca 
Valentina  2 m  czerwiec - październik  szybkorosnąca 
Polka   1,5 m  lipiec - październik  szybkorosnąca 
Pokusa   2 m  czerwiec - październik  szybkorosnąca 
Golden Queen  1,2 m  czerwiec - sierpień  szybkorosnąca 
Glen Coe  2 m  czerwiec - październik  szybkorosnąca 
Black Jewel  2 m  czerwiec - październik  szybkorosnąca 
Yellow Sugana  2 m  czerwiec - październik  szybkorosnąca 
Dorman Red   2 m  czerwiec - sierpień  szybkorosnąca 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Jak sadzić maliny? 

Maliny szybko i dość szeroko się rozrastają, dlatego warto je posadzić przy płocie lub stworzyć im szpalery. Miejsce pod sadzonkę musi być odchwaszczone, by inne rośliny nie zabierały jej cennych składników pokarmowych z gleby. 

Glebę przeznaczoną pod sadzonki malin warto również wzbogacić za pomocą wymieszania jej z kompostem lub przed zimą dokładając obornika. Dobrze jest sprawdzić także odczyn gleby i jeśli okaże się być zbyt zasadowa, należy ją zakwasić, dodając np. kwaśnego torfu. 

Gdy masz już odpowiednio przygotowane podłoże pod sadzenie malin, możesz zabrać się do dzieła, czyli umieszczania sadzonek. W tym celu wykop dołek o głębokości od 15 do 20 cm i umieść w nim sadzonkę. Dokładnie ją obsyp ziemią, którą następnie dociśnij tak, by sadzonka była umiejscowiona stabilnie. Jeśli trafiły ci się większe sadzonki - powyżej 30 cm wzrostu - musisz je przyciąć do tej wysokości. Ten zabieg pozwoli się lepiej ukorzenić sadzonce. Na koniec obficie podlej roślinę. 

Oprócz odpowiedniego podłoża i dobrej jakościowo gleby, musisz wiedzieć, w jakich odstępach sadzić maliny. Powinieneś zapewnić swoim malinowym krzewom przestrzeń i możliwość swobodnego rozwoju. Rośliny te dosyć szeroko się rozrastają, dlatego odległość między sadzonkami powinna wynosić około 50 cm a między rzędami od półtora do dwóch metrów. 

Zobacz także: Nawóz do pomidorów - czym i jak podlewać warzywa

Kiedy sadzić maliny? 

Sadzenie malin wykonuje się wiosną lub jesienią. Najlepiej uczynić to zaraz po zakupie sadzonek. Podczas robienia zakupów zwróć uwagę nie tylko na to, by sadzonki wyglądały zdrowo, lecz także by miały silny i mocno rozrośnięty system korzeniowy ze świeżymi pędami. Unikaj sadzonek z suchymi korzeniami, ponieważ mogą gorzej się przyjąć. Końcówki korzeni możesz odrobinę przyciąć, a te, które będą uszkodzone lub suche, odetnij całkiem. 

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Jak przesadzać maliny? 

Jeśli uprawiasz maliny już od jakiegoś czasu, jednak z pewnych względów jesteś zmuszony je przesadzić w inne miejsce, to nie musisz się tego obawiać. Krzewy malin są bardzo odporne na przesadzanie, ponieważ ich system korzeniowy jest płytki, a co za tym idzie, łatwo można je wykopać i przenieść bez uszczerbku dla rośliny. Pamiętaj przy tym, że nawet dorosłe krzewy wymagają odpowiednich warunków, dlatego poszukując dla nich nowego miejsca, kieruj się zasadami, o których wspominaliśmy powyżej (tj. ulokuj maliny na żyznej i lekko wilgotnej glebie, pamiętając, że krzewy te lubią słońce). Nie zapomnij również o ściółkowaniu oraz o tym jak gęsto sadzić maliny. Krzewy malin zniosą częściowe zacienienie. Dojrzałe rośliny są silniejsze od tych dopiero co posadzonych, jednak im również nie sprzyjają silne wiatry i mrozy. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Sadzenie malin - podsumowanie 

  1. Wybierz sadzonkę ze zdrowymi i świeżymi korzeniami. 
  2. Przytnij końcówki korzeni oraz usuń suche i zranione pędy. 
  3. Wykop płytki dół o głębokości ok. 15 cm. 
  4. Umieść korzenie sadzonki w dołku. 
  5. Dokładnie zasyp ziemią dołek i ubij ją. 
  6. Przytnij sadzonkę do wysokości ok. 30 cm. 
  7. Podlej sadzonkę wodą. 
  8. Wysyp korę (wyściółkuj miejsce wokół sadzonki). 
  9. Kolejną sadzonkę umieść około pół metra od poprzedniej. 

Jak widać, sadzenie malin, jak również ich przesadzanie, nie jest sprawą bardzo skomplikowaną. Wystarczy dziewięć prostych kroków, by móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi krzewami malin, a także smakiem dojrzałych, pysznych owoców. 

Pamiętaj, że maliny nie są tylko smaczną, słodką przekąską - to także prawdziwe bomby witaminowe! Maliny zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze, a ponadto są bogate w witaminy E, B1, B2, B6 oraz magnez, wapń, potas i żelazo. Prozdrowotne właściwości malin docenisz, szczególnie gdy dopadnie cię przeziębienie lub grypa - nie ma lepszego rozgrzewającego napoju niż herbata z malinami!