Zamknij

Ryby do oczka wodnego - jakie wybrać, czym karmić, gdzie kupić

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 13:08
Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?
fot. Shutterstock

Ryby do oczka wodnego to świetny pomysł na efektowne urozmaicenie aranżacji ogrodowej. Barwne okazy z pewnością staną się główną atrakcją i zarazem piękną dekoracją każdego przydomowego ogrodu. Jakie ważne aspekty należy wziąć pod uwagę przy zakupie ryb ozdobnych do oczka wodnego? Jak stworzyć im optymalne warunki do życia?

Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, przygotowując oczko wodne pod hodowlę ryb. Dodatkowo dowiesz się, które z gatunków ryb nadają się do hodowania w sztucznym stawie ogrodowym. 

Zobacz także: Rośliny do oczka wodnego - jakie wybrać?

Ryby do oczka wodnego - co trzeba wiedzieć?  

Przymierzając się do stworzenia oczka wodnego w ogrodzie, warto pamiętać o tym, że nie może ono istnieć bez ryb. Niemniej, to właśnie one są jego największą ozdobą. Podczas zakupu ryb do oczka wodnego, należy kierować się wyłącznie dobrem jego przyszłych lokatorów.  

Ryby żyjące w stawie ogrodowym powinny mieć odpowiednio dużo miejsca, co zapewni im komfortowe warunki do życia. W przeciwnym wypadku mogą znacznie częściej chorować, a niekiedy nawet i wymierać. Zgodnie z opinią ekspertów jedna mała ryba powinna mieć zapewnione co najmniej 100 litrów czystej wody. Warto wiedzieć o tym, że nie wszystkie gatunki ryb nadają się do oczka wodnego. Ze względu na rozmiar dorosłych osobników oraz wymagania niemożliwa jest np. hodowla węgorza w stawie przydomowym. 

Przygotowując oczko wodne pod hodowlę ryb ozdobnych, należy dopilnować tego, aby miało ono ok. jednego metra głębokości i ponad sto metrów kwadratowych pojemności - nie mniej! Jeśli głębokość sztucznego zbiornika jest większa niż 120 cm, to wówczas ryby można bez obaw zimować w oczku wodnym. W przypadku hodowli karpia w małym stawie (odmiana karp koi) głębokość powinna wynosić co najmniej półtora metra.  

Ile ryb do oczka wodnego? Zgodnie z regułą na 1000 litrów wody przypada 80 cm długości ryb, czyli np. cztery okazy po 20 cm. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Jakie ryby do oczka wodnego? 

Istnieje wiele gatunków ryb, które doskonale nadają się do hodowli zarówno w małych, jak i dużych oczkach wodnych. Do tych najpopularniejszych i najciekawszych należy m.in.: 

  • Karp koi - to udomowiona ozdobna odmiana karpia hodowlanego. Doceniana przez barwne i zmienne ubarwienie. W sklepach można spotkać okazy wyróżniające się unikatowym połączeniem kolorystycznym np. białe z domieszką pomarańczu czy pomarańczowe w drobne czarne plamki. Aby karpie koi mogły prawidłowo się rozwijać, należy im zapewnić piaszczyste podłoże oraz czystą i dobrze napowietrzoną wodę. Dorosłe osobniki mogą osiągać do 80 cm długości, dlatego też poleca się je do hodowli w dużych oczkach wodnych. Ryba w sprzyjających warunkach może dożyć nawet do 20 lat.  
  • Karaś ozdobny - jest rybą długowieczną i wytrzymałą. charakteryzuje się intensywnie pomarańczowym ubarwieniem, jest wszystkożerny, odporny i mało wymagający. Dorosłe osobniki osiągają 30 cm długości. Warte uwagi są również inne odmiany karasia takie jak nimfa, kometa czy shubunkin wyróżniające się niebywałą szybkością poruszania. Karasie złociste można łączyć z gatunkami, które żywią się roślinami i glonami jak np. amur biały. Można je karmić również specjalistycznym pokarmem dla ryb hodowlanych. Nie zaleca się natomiast hodowania wraz z karasiami mniejszych zwierząt wodnych, w tym traszek, żab i ropuch. Z racji tego, że karaś ozdobny jest rybą stadną, to warto zaopatrzyć się co najmniej w kilka osobników. Doskonały gatunek do małych oczek wodnych, w dobrych warunkach może przeżyć od kilkunastu do nawet 20 lat
  • Amur biały -  dorosłe osobniki osiągają długość jednego metra. Są to ryby roślinożerne, przez co też bardzo dobrze oczyszczają zbiornik z glonów. Niestety nie jest to gatunek polecany do małych zbiorników, amury białe słyną z tego, że bardzo szybko wyjadają rośliny - potrafią zjeść więcej niż ważą.  
  • Złota orfa - jeden z gatunków ryb stadnych. Przez wzgląd na swoje pomarańczowe ubarwienie często mylona jest z karasiem ozdobnym. Złota orfa z reguły osiąga długość pół metra. Pływa blisko powierzchni i chętnie żywi się owadami
  • Różanka pospolita - to gatunek niewielkich rybek, których długość zazwyczaj nie przekracza ośmiu centymetrów. Wyróżniają się srebrzystym ubarwieniem. W czasie godów ich płetwy odbytowe oraz grzbietowe przybierają kolor czerwony, który jest znacznie intensywniejszy w przypadku samców. Różanki żywią się głównie glonami. W celu ich rozmnożenia w oczku wodnym należy umieścić małże - skójkę bądź szczeżuję, które są niezbędne do złożenia jajeczek.   
  • Tołpyga pstra - to ryba roślinożerna o niskich wymaganiach tlenowych. Jej głównym pokarmem jest zooplankton (pierwotniaki, skorupiaki, larwy owadów). Z racji tego, że dorosłe osobniki osiągają masę do nawet 40 kg, to gatunek ten w szczególności polecany jest posiadaczom bardzo dużych oczek wodnych.  
  • Lin - to wszystkożerna, mało wymagająca i niezwykle żywotna rybka, która znakomicie poradzi sobie nawet w słabo napowietrzonym zbiorniku. Średnia długość życia wynosi 10 lat. Dorosłe osobniki osiągają ok. 30 cm długości. 

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Ryby w oczku wodnym a jakość wody 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących hodowców jest wprowadzenie ryb do oczka wodnego ze świeżo nalaną wodą wodociągową. Pamiętaj, że w takiej wodzie znajduje się wiele szkodliwych dla zwierząt substancji takich jak chlor czy metale ciężkie. Niekiedy należy odczekać nawet miesiąc, aby warunki w stawie ogrodowym się unormowały. 

Niemniej jednak przed wpuszczeniem ryb do wody zaleca się dokładne sprawdzenie jej jakości - w tym twardości, pH, zawartości azotanów i azotynów itp. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, wykorzystując do tego celu specjalne testery, dostępne między innymi w sklepach internetowych oraz sklepach akwarystycznych.  

Jeśli jakość wody nie do końca jest taka, jak powinna, to w takiej sytuacji często konieczne jest użycie specjalistycznych środków. Chcąc stworzyć rybom korzystne warunki do życia w oczku wodnym, warto zainwestować w profesjonalny filtr z lampą UV-C oraz napowietrzacz.  

Oczko wodne należy także regularnie oczyszczać z mułu. Do jego powstawania przyczyniają się między innymi opadające do wody liście, resztki pokarmowe, odchody ryb oraz martwe mikroorganizmy. Mętna i nieprzyjemnie pachnąca woda negatywnie wpływa zarówno na estetykę zbiornika, jak i zdrowie jego mieszkańców. Brudna, zanieczyszczona woda jest jedną z głównych przyczyn padania ryb. Najprostszym i zarazem najszybszym sposobem na usunięcie mułu z dna oczka wodnego jest użycie do tego celu specjalnego odkurzacza wodnego.  

Zobacz także: Co znaczy widok wody we śnie? Oto najczęstsze interpretacje!

Czym karmić ryby w oczku wodnym? 

Ryby żyjące w oczku wodnym należy karmić specjalnym pokarmem - przeznaczonym dla konkretnych gatunków bądź uniwersalnym, odpowiednim dla wszystkich ryb ozdobnych. Profesjonalną karmę dla ryb hodowanych w stawach ogrodowych i sadzawkach znajdziesz praktycznie w każdym sklepie akwarystycznym i zoologicznym.  

Jeśli chodzi o częstotliwość, to karmienie ryb w oczku wodnym powinno odbywać się co drugi dzień lub rzadziej. Co więcej, nie zaleca się stosować dużych ilości karmy w okresie letnim, kiedy to ryby mają możliwość żywienia się pokarmem naturalnym w postaci np. glonów, roślin wodnych, larw owadów, insektów lub dżdżownic. Wówczas pokarm granulowany może opadać na dno lub unosić się na wodzie, co z kolei negatywnie wpływa na jakość wody w zbiorniku.  

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Gdzie można kupić ryby do oczka wodnego? 

Zastanawiasz się, gdzie najlepiej kupować rybki przeznaczone do hodowli w stawie ogrodowym? Oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup ryb w renomowanym sklepie zoologicznym. Jeśli nie masz czasu bądź możliwości odwiedzenia takiego miejsca, to wówczas możesz skorzystać z oferty akwarystycznego sklepu online specjalizującego się w sprzedaży tej konkretnej grupy ryb.  

Na co należy zwrócić uwagę, kupując ryby ozdobne do oczek wodnych? Wbrew ogólnie panującym przekonaniom liczy się nie tylko sam wygląd wybranych okazów, ale także i ich zachowanie. Przed zakupem warto upewnić się, czy ryby nie są chore bądź wypłoszone, co mogłoby negatywnie wpłynąć na ich dalszy rozwój. Zdrowe zwierzęta charakteryzują się m.in.: 

  • prawidłowo rozwiniętymi skrzelami i płetwami, 
  • błyszczącymi oczami, 
  • rytmicznym oddechem. 

Kiedy już zakupisz ryby do swojego wymarzonego oczka wodnego, to pamiętaj o tym, aby nie wpuszczać ich od razu do zbiornika. Wcześniej powinny przejść aklimatyzację, co uchroni je przed groźnymi chorobami czy nawet śmiercią. Jak zrobić to prawidłowo? To bardzo proste: wystarczy tylko, że umieścisz worek z rybkami w zbiorniku docelowym na co najmniej godzinę celem wyrównania różnicy temperatur. Po tym czasie możesz wpuścić nowe rybki do oczka wodnego.