Zamknij

Rozmaryn lekarski pomaga przy wielu schorzeniach i chorobach. Na co w szczególności jest polecany?

14.09.2018 13:36
Rozmaryn lecznicy
fot. ---

Rozmaryn lekarski to roślina, która w medycynie naturalnej wykorzystywana jest już od wielu lat. Koniecznie sprawdź, jakie właściwości prozdrowotne ma rozmaryn!

Rozmaryn lekarski dla wielu osób kojarzy się tylko z aromatyczną przyprawą, która urozmaica smak wielu potraw. Jednak ta roślina wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, które stosowane są między innymi w profilaktyce antynowotworowej! Sprawdź inne, lecznicze działania rozmarynu lekarskiego!

Rozmaryn lekarski – właściwości

Rozmaryn lekarski jest źródłem wielu cennych składników. Są to między innymi:

Rozmaryn lekarski – działanie i zastosowanie w medycynie naturalnej

Oprócz zastosowania w kuchni, rozmaryn wykorzystuje się także w leczeniu wielu chorób i schorzeń.

Rozmaryn lekarski – na jakie dolegliwości polecany?

  • Depresja

Właściwości zawarte w rozmarynie lekarskim zapobiegają rozwojowi depresji. Dodatkowo ma on działanie uspokajające i niweluje stres. Warto dodać, że rozmaryn jest składnikiem wielu leków uspokajających, które zakupimy w wielu aptekach.

  • Problemy z wątrobą

Rozmaryn od wielu lat w ziołolecznictwie stosowany jest jako środek, który oczyszcza wątrobę. Najnowsze badania wskazują, że roślina, nie tylko doprowadza do detoksykacji organizmu, ale chroni także komórki wątroby przez uszkodzeniem spowodowanym stosowaniem niektórych leków.

  • Cukrzyca

Przeciwcukrzycowe działanie rozmarynu zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Właściwości tej rośliny przyczyniają się do wzrostu poziomu insuliny i jednocześnie obniżają poziom glukozy we krwi.

Ponadto rozmaryn najprawdopodobniej chroni komórki trzustkowe przed degradacją i doprowadza do ich regeneracji, co w efekcie umożliwia produkcje insuliny.

Rozmaryn zapobiega przed wystąpieniem powikłań cukrzycowych, gdyż chroni przez stresem oksydacyjnym, który jest za nie odpowiedzialny.

  • Problemy z układem pokarmowym

Dzięki działaniu rozkurczowemu, rozmaryn polecany jest przy schorzeniach układu pokarmowego. Niweluje on bóle żołądka i wspomaga leczenie chorób pęcherzyka żółciowego oraz jelit.  Poprawia on także trawienie i pobudza pracę żołądka. Rozmaryn lekarski zapobiega także przed wrzodami żołądka.

  • Problemy z pamięcią i koncentracją

Właściwości, które wchodzą w skład rozmarynu wspomagają pracę mózgu, a dokładnie proces uczenia się i zapamiętywania. Dodatkowo eliminuje on objawy łagodnych zaburzeń poznawczych, które są pierwszy sygnałem o rozwoju demencji.

  • Zaburzenia widzenia i choroby oczu

Regularne stosowanie rozmarynu lekarskiego pozytywnie wpływa na wzrok. Właściwości lecznicze znajdujące się w rozmarynie mogą uchronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej.

Zawarty kwas rozmarynowy w rozmarynie charakteryzuje się działaniem antywirusowym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Chroni także przez wolnymi rodnikami i szkodliwym wpływem promieniowania UV. Można go stosować jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Ponadto odnotowano nieznaczne właściwości przeciwalergiczne.

Natomiast rozgrzewające właściwości rozmarynu stosuje się w leczeniu chorób reumatycznych, przeziębieniach, a także przy nerwobólach i odmrożeniach.

Rozmaryn lekarski – przeciwwskazania

Rozmarynu nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.  Warto pamiętać, że każde regularne stosowanie ziół powinno być skonsultowane z lekarzem.

Zobacz także: Ajurwedna na czym polega i jakie są metody tego systemu medycyny niekonwencjonalnej?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!