Zamknij

Rośliny do oczka wodnego - jakie wybrać?

21.02.2021
Aktualizacja: 21.02.2021 12:19
Jakie rośliny do oczka wodnego wybrać?
fot. Shutterstock

Rośliny do oczka wodnego stanowią niezwykle efektowną dekorację stawu ogrodowego. Oprócz tego, że prezentują się bardzo atrakcyjnie, to dodatkowo zaopatrują wodę w tlen, niezbędny do życia ryb oraz innych mikroorganizmów. Jakie rośliny do oczka wodnego będą najlepsze? 

Rośliny do oczka wodnego dzielą się na wolnopływające, przybrzeżne, natleniające, podwodne oraz bagienne. Dowiedz się, które z dostępnych gatunków sprawdzą się najlepiej oraz jak sadzić rośliny wodne. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Najpopularniejsze rośliny do oczka wodnego 

Zastanawiasz się jak odpowiednio zaaranżować zieleń wokół oczka wodnego? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że każdy zbiornik wody ma wydzielonych kilka stref, w tym: 

 • strefę błotną, 
 • strefę płytką, 
 • strefę średnio-głęboką, 
 • strefę wody głębokiej. 

Rośliny do oczka wodnego należy dobierać pod kątem głębokości danej strefy. Poniżej znajdziesz kilka propozycji ciekawych gatunków roślin do obsadzenia oczka wodnego, które przeznaczone są do poszczególnych stref. 

Zobacz także: Kamyki ozdobne do ogrodu - prosty sposób na modną aranżację

Rośliny pływające 

 • Różdżyca rutewkowata (paproć wodna) - choć swoim wyglądem przypomina tradycyjną paproć domową, to jest ona powszechnie uprawiana jako roślina akwariowa. Paproć wodna bardzo szybko się rozrasta, osiągając wysokość do 70 cm. Najlepiej rośnie w wodzie w temperaturze od 22 do 28 st. Celsjusza.  
 • Eichornia gruboogonkowa (hiacynt wodny, hiacynt pływający) - roślina wodna przynależąca do rodziny rozpławowatych. Walorem dekoracyjnym tego gatunku są mięsiste liście oraz duże niebieskie lub białe kwiaty zebrane w kłos. Doskonale nadaje się do oczka wodnego lub przydomowego stawu. Kwitnie w ciepłej wodzie - powyżej 20 st. Celsjusza.  

Rośliny natleniające 

 • Mięta nadwodna - jeden z gatunków roślin przynależących do rodziny jasnotowatych. Cechuje się przyjemnym, delikatnie cytrusowym zapachem, który skutecznie odstrasza komary. Mięta nadwodna jest mrozoodporna, ma różowe lub liliowe kwiaty skupione w kuliste kwiatostany oraz owalne liście ząbkowane na brzegach. Roślina dorasta do ok. 80 cm wysokości.  
 • Przęstka pospolita - gatunek rośliny wodnej należącej do rodziny babkowatych, której część naziemna dorasta do 30 cm wysokości, natomiast część podwodna do nawet dwóch metrów długości. Roślina mrozoodporna o równych, wąskich liściach i drobnych zielonych kwiatach. 

Rośliny przybrzeżne 

 • Tatarak - to roślina kłączowa o charakterystycznym słodkim zapachu przypominającym nieco zapach cynamonu. Tatarak ma długie i wąskie jasnozielone liście oraz kwiaty zebrane w pojedynczy kwiatostan - brązową, walcowatą kolbę. Choć zazwyczaj porasta tereny nad brzegiem jezior i stawów to świetnie sprawdzi się także jako dekoracja oczka wodnego.  

Rośliny podwodne 

 • Lilia wodna (grzybień biały) - to jedna z najbardziej dekoracyjnych i zarazem najczęściej wybieranych roślin do oczek wodnych. Ma duże, pływające kwiaty o średnicy do 12 cm o subtelnym zapachu, występujące zazwyczaj w kolorze białym, kremowym, żółtym lub różowym. Liście pokryte są natomiast świecącym woskiem. 
 • Oczeret - to roślina o szarozielonych pędach, dorastająca do trzech metrów wysokości. W Polsce najpowszechniej występującą odmianą jest oczeret jeziorny o charakterystycznych równowąskich liściach oraz kwiatach zebranych w liczne kłosy. Większą część rośliny stanowią płożące się kłącza zakorzenione na dnie zbiornika.  

Rośliny błotne

 • Kaczeniec błotny - to jeden z gatunków roślin zielnych przynależących do rodziny jaskrowatych, dorastająca do pół metra wysokości. Przez wzgląd na swój charakterystyczny wygląd oraz żółte kwiaty kaczeniec często mylony jest z kosaćcem żółtym.  

Zobacz także: Kamienie do ogrodu - rodzaje, wykorzystanie, gdzie kupić

Jak sadzić rośliny w oczku wodnym? 

Projektując oczko wodne pod uprawę roślin, należ pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Poszukując dogodnej lokalizacji pod sztuczny staw, warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, a to dlatego, że rośliny wodne do oczka z reguły są światłolubne. Równie ważne jest to, że zbiornik powinien mieć co najmniej jeden metr głębokości, zwłaszcza w sytuacji, kiedy oprócz roślin zamierzasz w nim hodować także ryby. Dno oczka wodnego należy wyłożyć specjalną folią hermetyczną. Jeśli chodzi o wodę, to najlepiej gdyby pochodziła z innego źródła niż wodociąg - woda z dużą zawartością chloru może zaszkodzić roślinom! 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Sadzenie roślin w oczku wodnym - o czym pamiętać?  

Przygotowując oczko wodne pod uprawę roślin, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, dzięki którym zbiornik przez długie lata będzie zachwycał swoim nienagannym wyglądem.  

Po pierwsze roślin wodnych do oczka nie powinno się sadzić w ziemi ogrodowej. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzi się mieszanka piasku, gliny oraz kompostu w proporcji jeden do jednego. 

Pamiętaj, aby nie nawozić roślin w oczku wodnym preparatami przeznaczonymi do kwiatów ogrodowych. W sklepach dostępne są profesjonalne nawozy dedykowane tej konkretnej grupie roślin. Niewskazane jest także stosowanie oprysków - zawarte w nich substancje chemiczne mogą źle wpłynąć na zdrowie znajdujących się w zbiorniku ryb ozdobnych.  

Zobacz także: Kielichowiec wonny - uprawa, odmiany, choroby, rozmnażanie

Sztuczne rośliny do oczka wodnego - tak czy nie? 

Choć na polskim rynku nie brakuje sztucznych roślin do dekoracji przydomowych stawów, to nie cieszą się one tak dużym uznaniem jak naturalne okazy. Żywe rośliny w odróżnieniu od swoich sztucznych odpowiedników rosną i oddychają, stwarzając tym samym optymalne warunki do rozwoju innym organizmom żywym. Sztuczne rośliny do oczka wodnego wykonane zazwyczaj z plastiku są niejadalne, podczas gdy żywe rośliny stanowią cenny pokarm dla wielu gatunków zwierząt. Ponadto absorbują one toksyny, a także hamują wzrost glonów.