Zamknij

Rdest ptasi to bardzo popularna roślina o prozdrowotnych właściwościach. 5 chorób, z którymi skutecznie walczy!

14.09.2018 11:46
Rdest ptasi napar
fot. Shutterstock

Rdest ptasi to roślina lecznicza o łagodnym działaniu. Jest szeroko rozprzestrzeniony na całej kuli ziemskiej. Koniecznie sprawdź, jakie właściwości lecznicze ma rdest!

Rdest ptasi, inaczej nazywany także podorożnikiem, bzdzirostem, drutowcem, czy też świńską trawą. Należy do gatunku roślin z rodziny rdestowatych. Ten pospolity chwast można spotkać prawie wszędzie – porasta on ogrody, łąki, podwórka, brzegi rzek, polany i przydroża. Rdest ptasi jest przysmakiem domowych ptaków, czyli kur, gęsi oraz kaczek, stąd też zawdzięcza swoją nazwę. Dowiedz się więcej o właściwościach prozdrowotnych tej rośliny leczniczej.

Rdest – jakie ma właściwości lecznicze?

Rdest ptasi jest rośliną bogatą w wiele cennych substancji. Są to między innymi:

  • Krzemionka,
  • Flawonoidy (między innymi: kwercetyna, awikularyna oraz hyperozyd)
  • Garbniki,
  • Kwasy organiczne,
  • Sole mineralne,
  • Witamina C,
  • Witamina A.

Rdest – jakie ma działanie zdrowotne?

Rdest ptasi charakteryzuje się działaniem moczopędnym. Napary z suszonego ziela stosuje się w celu wyeliminowania z organizmu toksyn, mocznika, a także nadmiaru sodu. Dodatkowo właściwości chwastu zapobiegają krystalizacji związków mineralnych, co w efekcie chroni przed powstawaniem kamieni w drogach moczowych.

Zaleca się stosowanie rdestu także przy niewydolności wątroby, gdyż roślina chroni przed produktami, które szkodą prawidłowej przemianie materii.  Regularne spożywanie naparu polecane jest także przy wielu chorobach, między innymi: miażdżycy, dnie moczanowej, schorzeniach dróg oddechowym i reumatyzmie.

Stosuje się go także przy leczeniu zapalenia pęcherza moczowego, nieżytu żołądka, krwawień z przewodów układu trawiennego, a także przy zapaleniu górnych dróg oddechowych.

Udowodnione zostało także działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne oraz ściągające rdestu ptasiego. Ziele stosuje się także przy cukrzycy – jego właściwości prozdrowotne, dokładnie krzemionka, obniża poziom cukru we krwi.

Rdest ptasi – jak wygląda?

Korzeń rdestu jest rozgałęziony, podobnie jak łodyga, która jest rozścielona i pełzającą. Bardzo rzadko wznosi się ku górze. Kolor ma sinozielony i osiąga około 50 centymetrów długości. Liście tej rośliny są równowąskie lub eliptyczne. Kolor taki sam jak w przypadku łodygi. Kwiaty rdestu są koloru biało zielonego lub czerwonawo zielonego. Występują pojedynczo lub w grupie w kątach liści. Chwast wydaje też owoc - są to orzeszki o długości około 3 mm.

Rdest – czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?

Rdest jest rośliną o łagodnym działaniu. Nie zostały stwierdzone efekty uboczne. Jednak przy jego długotrwałym stosowaniu należy jednocześnie suplementować witaminę B1.

Warto też pamiętać, że regularne stosowanie ziół i roślin leczniczych powinno być konsultowane z lekarzem.

Rdest – jak należy przygotować napar?

Do przygotowania naparu konieczne potrzebujemy jedną łyżkę suszonego ziela rdestu ptasiego, które należy zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na około 10 minut.

Warto pamiętać, że napar można stosować nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie. Stosowanie okładów z naparu z rdestu stosuje się na trudno gojące się rany, szczególnie przy oparzeniach oraz owrzodzeniach. Płukankę można stosować także przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Zobacz także: Dziurawiec zwyczajny to roślina z ogromną mocą! Jakie ma właściwości?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!