Zamknij

Quilling na Wielkanoc - oryginalny pomysł na świąteczne ozdoby

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 23:21
Quilling to metoda, która pozwoli ci stworzyć wyjątkowe wielkanocne ozdoby.
fot. Shutterstock

Lubisz własnoręcznie wykonane ozdoby? Quilling na Wielkanoc jest dla ciebie! To technika tworzenia dekoracji, w której zdobienia tworzy się z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.

Technika quillingu pochodzi z Anglii, jednak w Polsce staje się coraz popularniejsza. Jej nazwa dosłownie oznacza „papier nawijany na pióro”. Chciałbyś spróbować swoich sił w tej metodzie? Zobacz, czego będziesz potrzebować, aby wykonać wielkanocne ozdoby i jak je zrobić samodzielnie krok po kroku. 

Zobacz także: Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

Quilling na Wielkanoc - na czym polega? 

Ozdabianie pisanek metodą quillingu polega na zwijaniu paseczków papieru, a następnie przyklejaniu ich do powierzchni jajka. Ze względu na swój oryginalny wygląd, quilling na Wielkanoc cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. 

Zdobienie pisanek i kartek świątecznych tą metodą jest zajęciem precyzyjnym i wymaga wiele cierpliwości. Sekret pięknych ozdób tkwi w umiejętnym zwijaniu cienkich i wąskich pasków specjalnego cienkiego papieru. 

Zobacz także: Bajka wielkanocna - dla dzieci na Wielkanoc

Quilling - jak zacząć? 

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z quillingiem, koniecznie odwiedź sklep artystyczny, aby kupić niezbędne przedmioty

 • cienkie arkusze papieru przeznaczone do quillingu, 
 • farby akrylowe, 
 • klej, 
 • szczypce,  
 • zakończony ostro patyczek lub igłę do quillingu, 
 • szablony do quillingu, 
 • drut z otworkiem do nawijania papieru. 

Jeśli chcesz tą metodą zrobić ozdoby wielkanocne, potrzebne ci będą również wysuszone wydmuszki i kolorową tekturę, która będzie bazą kartki świątecznej. 

Zobacz także: Gry wielkanocne - jak zorganizować udaną zabawę?

Jak zrobić kartki wielkanocne metodą quillingu krok po kroku? 

Za pomocą quillingu możesz formować dowolne kształty. Jak to zrobić?  

 1. Weź igłę do quillingu lub zakończony ostro patyczek i okręć wokół niego wybrany pasek papieru. 
 2. Gotowy pasek umieść w szablonie. Ręcznie dopasuj go w taki sposób, aby uzyskać pożądany kształt. Następnie sklej końcówkę paska. 
 3. Gotowe kształty przyklej do kartki wielkanocnej. Pamiętaj, że proste kształty - np. łodygi kwiatów - możesz uzyskać, okręcając pasek wokół patyczka, zdejmując go z niego i przyklejając do kartki w miejscu, w którym ma się znajdować. 

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Quilling na Wielkanoc - jajka ozdobne 

Jak zrobić pisanki metodą quillingu? Najpierw pomaluj wydmuszkę farbą akrylową. Zrób to dwa, trzy razy - w zależności od tego, jak kryje farba. Pamiętaj, aby kolejne warstwy nakładać na wysuszone jajko, by uniknąć smug i zgrubień. 

Kiedy wydmuszka wyschnie, możesz zacząć naklejać na nią poszczególne wzory. Cały sekret pięknych pisanek tkwi w umiejętnym nawijaniu pasków papieru na patyczek i formowaniu z nich finezyjnych wzorów. Poniżej przeczytasz, jak wykonać poszczególne motywy, którymi możesz ozdobić pisanki. 

Zobacz także: Jak uszyć zająca wielkanocnego? Materiały, instrukcja

Quilling na Wielkanoc - wzory 

 • Spirala - włóż koniec paska papieru w otwór druta i obróć go. Nawiń cały papier. Trzymając spiralę na drucie, sklej ją i poczekaj aż wyschnie. 
 • Zakręcone „S” - nawiń w przeciwne strony oba końce paska na drut. 
 • Łza - zwiń papier w taki sposób, jak do spirali, ale nie sklejaj jej ściśle. Sklej pasek luźno, aby powstała luźna spirala. Następnie uszczypnij ją w taki sposób, aby z jednej strony utworzyć łezkę. 
 • Oczko - zawiń na drucie luźną spiralę, sklej ją i uszczypnij z dwóch przeciwległych stron w taki sposób, aby powstał kształt oka.